İşyerlerinde artık mobbing yapılamayacak

banner37

İşyerinde çalışanlara karşı yapılan psikolojik taciz olarak adlandırılan mobbingle, artık ülkemizde etkin bir şekilde mücadele edilebilecek

banner87
İşyerlerinde artık mobbing yapılamayacak
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

İşyerinde çalışanlara yönelik yapılan psikolojik taciz veya zorbalık olarak adlandırılan mobbing, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki birçok kurum ve kuruluşta da yapılıyor.

Ülkemizde mobbingle mücadele edebilmek için yaklaşık bir yıl önce “KKTC Mobbingle Mücadele Derneği” kuruldu. Tamamen gönüllük esasıyla hareket eden söz konusu dernekte bir hukukçu, bir de psikolog mobbinge uğrayan kişilere yardım eli uzatıyor.

Aktif hayatına altı ay önce başlayan derneğe ise altı ayda 20 kişinin başvurması, ülkemizde mobbinge uğrayan kişilerin farkındalık kazandığını ortaya çıkarıyor. Ancak ülkemizde mobbinge karşı herhangi bir yasanın bulunmayışı nedeniyle mobbing uygulayan kişilere caydırıcı cezalar yerine sadece sembolik olarak manevi tazminat davaları açılabiliyor.

KIBRIS’a konuşan KKTC Mobbingle Mücadele Derneği Başkanı Türel Özer Öksüzoğlu, mobbingin işyerinde belirli kişi veya kişiler tarafından sürekli ve sistematik olarak yapılan bir yıldırma eylemi olduğunu ifade etti.

“Mobbinge maruz kalan kişiler derneğimize başvurmalı”

Öksüzoğlu, Mobbingle Mücadele Derneği’ni yaklaşık bir yıl önce kurduğunu, ancak faaliyetlerine altı aya yakın bir süre önce başladığına dikkat çekerek, işyerinde mobbinge maruz kalan kişilerin derneğe başvurmasını söyledi.

Öksüzoğlu, kendisinin de bir mobbing mağduru olduğunu belirterek, mobbinge karşı farkındalığının yaşadığı mağduriyet sayesinde oluştuğunu ve herkes gibi kendisinin de ilk başta yaşadığı şeyin bir mobbing olduğunun farkında olmadığını kaydetti.

Herkesin mobbing algısının çok farklı olduğunu dile getiren Öksüzoğlu, “Mobbingde önemli olan yaşanılan şeyin nasıl algılandığı ve yaşanılanı nasıl hissettiğinizdir” şeklinde konuştu.

Öksüzoğlu, bir veya birden fazla kişinin sürekli olarak yıldırma politikası yapmasıyla başlanan mobbingin, işten çıkartılıncaya ya da işten istifa edinceye kadar süregelen bir süreç olduğuna dikkat çekerek, “Birçok mobbing uzmanı yaşanılan şeyin mobbing olması için altı aylık bir sürecin olması gerektiğini söylüyor. Bence işyerinde yaşanan olayın süresi değil, sürekliliği ve devamlı olarak aynı kişiler tarafından devam ettirilmesi önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

“Mobbingin birçok faktörü bulunuyor”

Öksüzoğlu, öncelikle bir şeyin mobbing olabilmesi için işyerinde olması gerektiğini dile getirerek, mobbingin birçok faktörü bulunduğunu söyledi.

Bir kişiyi görmezlikten gelme, yok sayma, sözünü kesme ya da dinlememenin yanı sıra sürekli olarak ‘Bu başaramıyor, bu beceremiyor’ şeklinde kişinin teknik yeterliliği olmadığı konusunda konuşmanın mobbing olduğunu belirten Öksüzoğlu, bir kişiyi işyerindeki yeterliliği konusunda aşağılamanın ya da kötülediği yeterliliğini işyerinde yaymanın da mobbing arasında yer aldığını ifade etti.

Öksüzoğlu, dedikodu yapmak, iş gücünü artırmak, sosyal hayatı ve giyimini konuşmak, eleştirmek veya iftira yapmanın da sosyal hayata yapılmış mobbing türleri arasında yer aldığını kaydederek, ayrıca bir kişinin evliliğini konuşmak, çocuğunun yaptıklarını konuşmak ve dışarıda gittiği yerleri konuşmanın da özel hayata karşı yapılan mobbing türleri arasında yer aldığını belirtti.

“Özel hayatın çalışılan iş yeriyle ne ilgisi var’ diye konuşan Öksüzoğlu, işyerlerinde sosyal hayata veya özel hayata karşı mobbingin çok sık yaşandığını söyledi.

 

“Herkes her şeyi yaptıramaz, herkes de her işi yapmamalı”

Öksüzoğlu, bir kişinin sürekli olarak bir başkasına baktığında kafasıyla tehdit variyetinde uyarılarda bulunması, sürekli olarak sözünün kesilmesi, dinlenilmeme, bakışlarıyla imada bulunma, konuştuklarına itibar etmeme, hakaret etme ve sürekli olarak bağırarak konuşmanın da bir mobbing olduğunu söyledi.

Özgüveni eksik olan, yeterliliğe sahip olmayan ve kişilik problemleri olan insanların genellikle mobbing yaptığını kaydeden Öksüzoğlu, zeki, çalışkan, kendini öne atan, kendini gösteren ve mücadeleci olan insanların ise genellikle mobbing mağduru olduğunu söyledi.

Öksüzoğlu, bir işyerinde mühendis veya sekreter gibi teknik yeterliliği olan kişilere kendi işleri dışında ayak işlerini yaptırmanın da mobbing olduğunu söyleyerek, “Herkes her şeyi yaptıramaz, herkes de her işi yapmamalı” şeklinde konuştu.

 

“Mobbingle mücadele edebilmek için master ve doktora eğitimi aldım”

Öksüzoğlu, “1998 ile 2000 yılları arasında mobbinge maruz kaldım. O yıllarda ülkemizde mobbing konuşulmuyordu. O zamanlar çalıştığım yerde bana iş vermemeye, telefonlara cevap verdirmeme ve beni yerimden yollatmaya çalışıyorlardı. Uzun bir süre savaştıktan sonra verdiğim mücadeleyi kazandım ve ardından sendikal olayım başladı. Bu mücadeleyle benim de sendikam olan KAMU-SEN’in de mobbinge karşı farkındalığı arttı ve sendika ekibiyle birlikte ülkemizde ilk kez mobbingle mücadele için farkındalık seminerleri yaptık. O gün bu olayı yaşamak benim için bir dönüm noktası oldu. Ülkemizde mobbing konusuyla ilgili bir uzman olmadığından, mobbingle mücadele edebilmek için master ve doktora eğitimi aldım. Ardından da ‘Mobbingle Mücadele Derneği’ni kurdum” ifadelerini kullandı.

 

“Mobbingin püf noktası deşifre etmektir”

KKTC’nin çok küçük bir memleket olduğuna dikkat çeken Öksüzoğlu, ülkemizde herkesin birbirini tanıdığını, bu nedenle de yaşanan bir olayın çok erken yayılabildiği için insanların bazı şeyleri açığa çıkartmaya korktuğunu dile getirdi.

Öksüzoğlu, mobbingin püf noktasının deşifre etmek olduğunu belirterek, bu nedenle mobbing yapan kişilerin özellikle sosyal medya üzerinden deşifre edilmesi gerektiğini söyledi.

Dernek olarak ilerleyen süreçte bütün sendikalarla mobbinge karşı işbirliği protokolü imzalamayı planladıklarını kaydeden Öksüzoğlu, sendikaların mobbinge karşı yapılacak mücadelede önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Sendikaların çalışma hayatında çok önemli olduğunu belirten Öksüzoğlu, mobbingi yasal müeyyideye koydurabilmek ve devlete bu konuda baskı unsuru olabilmek için tüm sendikalarla mobbinge karşı işbirliği yapmak zorunda olduklarını söyledi.

 

“Devlet mobbinge karşı yasa çıkarmalı”

Öksüzoğlu, derneğin gerek kamu, gerekse de özel sektörde mobbinge maruz kalan herkese yardım etmek için kurulduğunu belirterek, dernekte gönüllük esasıyla çalışan bir psikolog ve bir tane de hukukçunun bulunduğunu ifade etti.

Derneğin aktif hayatına altı ay önce başladığını yineleyen Öksüzoğlu, altı ay içerisinde bir tane dava açtıklarını, bir tane davanın da açılmak üzere olduğunu, ancak yasalarımızda mobbingle ilgili herhangi bir ibare olmadığı için açılan davaların manevi tazminat davası olduğunu, bu nedenle de devletin mobbinge karşı yasa çıkarması gerektiğini kaydetti.

Öksüzoğlu, derneğe altı ayda 20 kişinin müracaat ettiğini belirterek, mobbinge maruz kalanların yavaş yavaş gelmeye başladığını ifade etti.

 

“Mobbing genelde rekabet yüzünden oluyor”

Öksüzoğlu, mobbingin sadece üst mevkiden alt mevkiye doğru yapılmadığına vurgu yapan Öksüzoğlu, alttan üste doğru yapılan mobbingin adamızda çok yaygın olduğuna dikkat çekti.

Kamuda yeterliliğe sahip olmayan müdürlerin siyasi atama ile başa getirildiğini kaydeden Öksüzoğlu, siyasi atamaların da mobbing oluşmasına neden olduğunu dile getirdi.

Öksüzoğlu, “Kamuda bazı üst mevkilere, alt kısımda yetişen ve zamanla tecrübe birikimiyle de gelişen bir birey yerine, siyasi atamayla mesleki yeterliliğe sahip olmayan ve iş bilmeyen birilerini atarsanız, atanan kişi altındaki kişilerle rekabet edebilmek için baskı yapıyor. Buna da mobbing yerine siyaset diyorlar” ifadelerini kullanarak, mobbingin genelde rekabet yüzünden olduğunu kaydetti.

 

“Özel sektörde mobbingle mücadele edebilmek için sendikalaşma şart”

Kamu ile özel sektör arasında çok ciddi bir fark olduğunu belirten Öksüzoğlu, özel sektöre göre kamuda mobbingin daha çok yapıldığını ifade etti.

Öksüzoğlu, “Özelde çalışan kişiler, mobbinge maruz kaldığında çok rahatlıkla istifa edip başka bir işte çalışabiliyor. Kamuda ise bir kişi sırf sizinle uğraştı diye orayı bırakıp başka yere gitmek zorunda kalıyor” ifadelerini kullanarak, özel sektörde mobbingle mücadele etmenin daha kolay olduğunu belirtti.

Öksüzoğlu, özel sektörde mobbingle mücadele etmenin daha kolay olduğunu, ancak mobbinge maruz kalan birçok kişinin mücadele etmek yerine işinden istifa edip kendine başka bir iş bulduğunu kaydetti.

Özel şirketlerde ‘Seni beğenmedim git, yarın başkası gelsin’ mantığının olduğunu belirten Öksüzoğlu, “Bunun önüne geçebilmek ve çalışanların iş kalitesini, iş güvenliğini ve iş güvencesini sağlamak için özelde sendikalaşmanın derhal yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Öksüzoğlu, özel sektörde mobbingle mücadele edebilmek için sendikalaşmanın şart olduğunu kaydederek, sendikalı olan bir özel çalışanın gerek iş sözleşmesi, gerekse de toplu iş sözleşmesi gereği işten çıkartılma ya da herhangi bir şiddete maruz kalma durumunda haklarının ve menfaatlerinin ne olduğunu bildiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108