banner6

İtfaiye Genel Müdürlüğü, yangına karşı tedbirli olmak amacıyla alınabilecek önlemleri anımsattı

banner37

İtfaiye Genel Müdürlüğü, yangına karşı tedbirli olmak amacıyla alınabilecek önlemleri anımsattı
banner150 banner151 banner143

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı İtfaiye Genel Müdürlüğü, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte olası yangınlara karşı tedbirli olunması çağrısı yaptı…

Açıklamada, “yangın belirtisi veya duman gördüğünüz anda derhal 199 İtfaiye, 155 Polis İmdat, 177 Orman Yangın veya 101 Sivil Savunma Acil telefon hatlarından birini arayarak yetkililere haber veriniz” denildi.

Açıklamada, halkın önlemlerini zamanında alarak, yangınları önlemede gerekli hassasiyeti göstereceklerine olan inanç dile getirildi…

1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında gerekli izin ve tedbirler alınmadan, temizlik maksatlı olsa bile ateş yakmanın yasak olduğu anımsatılan açıklamada, ateş yakmadan önce izin alınması gerektiği belirtildi.

Şişe ve cam parçalarının güneş altında kaldığı zaman mercek görevi yaptığının ve yangınlara neden olabildiğinin unutulmaması istenilen açıklamada, araç ile yolda seyir halindeyken veya açık alanlarda, araziler ve özellikle ormanlık alanlarda sigara izmaritinin çevreye atılmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, hasat dönemlerinde, kullanılan tarımsal araçların kontrolünün yapılması istenerek, trafo merkezi, elektrik direği, birbirine temas eden elektrik telleri ve elektrik telleri üzerine düşebilecek ağaç dalı görüldüğünde 188 Elektrik Arıza ihbar hattı aranarak yetkililere bilgi verilmesi istendi.

Açıklamada, “Temizlik maksadıyla asla ateş yakmayınız. Ev ve iş yerlerinizin çevresindeki otları sökerek veya sürdürerek temizleyiniz” denilerek, çıkabilecek yangılara karşı ilk müdahalede bulunmak amacıyla, kimyevi toz veya yangın söndürme cihazı bulundurulması önerildi.

Ormanlara veya akaryakıt istasyonlarına yakın arazilerdeki ekili alanların etrafına en az 6 metre genişliğinde şerit açılmasının, olası bir yangının bu gibi yerlere sirayet etmesini önleyeceği anımsatılan açıklamada, ormanlık alanlarda bulunan ateşli piknik yapılabilecek yerlerin dışında, ateş yakıp piknik yapılmaması gerektiği vurgulandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110