banner6

İtfaiye ilgi bekliyor

banner37

Yangın, sıkışmalı trafik kazası, su ve sel baskınları, kuyuya düşme, yüksekte kalma gibi vatandaşın en zor anlarında yardımına koşan itfaiye, “personel” ve “araç” takviyesine muhtaç.

İtfaiye ilgi bekliyor
banner99

İsmail VOLKAN

Yangın, sıkışmalı trafik kazası, su ve sel baskınları, kuyuya düşme, yüksekte kalma gibi vatandaşın en zor anlarında yardımına koşan itfaiye teşkilatı, yıllardır personel alınması için münhal açılmasını ve hayati önem taşıyan gereçlerden biri olan hidrolik merdivenli itfaiye aracının sayısının artırılmasını bekliyor.

Geçtiğimiz yıl Gazimağusa bölgesinde Salamis Bay Otel’de, ağustos ayında da Sky Venüs Otel’de meydana gelen yangınlarda, mahsur kalan insanları kurtarmak için Lefkoşa’dan hidrolik merdivenli araç gönderilmek zorunda kaldı.

KIBRIS’a konuşan PGM İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, Gazimağusa şubesindeki hidrolik merdivenli aracın bozuk olduğunu ve aylardır parça beklediklerini belirterek, Lefkoşa haricinde diğer şubelerin hiçbirinde şu anda hidrolik merdivenli araçlarının bulunmadığını açıkladı.

İnşaatlar başlamadan önce projelerin, belirlenen ve duyurulan esaslara uygun olup olmadığının İtfaiye Müdürlüğü tarafından denetlendiğini ifade eden Ahmet Özmenek, yapılarda yangına karşı güvenlik tesis ve teşkillerinin alınıp alınmadığının takibini yaptıklarını söyledi.

İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, inşaatlar başlamadan önce projelerin İtfaiye Müdürlüğünce belirlenen ve duyurulan esaslara uygun olup olmadığının denetlendiğini ifade etti.

Dosyalar kendilerine ulaştığı zaman gerekli incelemeleri yaptıklarını ve görüşlerini yazılı olarak bildirdiklerini anlatan Özmenek, ilgili dosyaları kendilerine belediyelerin gönderdiğini kaydetti.

İtfaiye Müdürlüğü’nün onayı olmadan projenin başlatılamayacağına dikkat çeken Özmenek, “Dosya gelirse incelemeyi yapar, görüşümüzü yazılı olarak bildiririz. Biz uygun olduğunu onaylamazsak izin alamazlar. Gelmeyen dosya var mı bilmiyoruz. Belediyelerin görevi bunları takip etmek. Onlar göndermeden biz bilemeyiz” dedi.

banner134

“9 ayda 589 yangın çıktı”

İtfaiyenin yaptığı diğer faaliyetleri de KIBRIS’a aktaran Ahmet Özmenek, 2011 yılından bu yana okullarda yangınlara karşı bilinçlendirme ve önlem alma konusunda dersler verildiğini söyledi.

Kamu kuruluşlarında da halkı bilinçlendirmek adına tatbikat ve bilgilendirmeler yaptıklarını anlatan Özmenek, verilen derslerin faydasının görülmeye başlandığını ve yangın sayılarında azalma olduğunu kaydetti.

Ocak ayından bu yana 589 yangın çıktığını açıklayan Özmenek, bu rakamın geçtiğimiz yıllara oranla düşük olduğuna işaret etti.

Yangınların çıkış nedenlerinin ihmal, dikkatsizlik ve elektrik hatlarında yaşanan kısa devreler olduğuna dikkat çeken Özmenek, 241 yangının ihmal ve dikkatsizlik, 151 yangının da elektrikte yaşanan sorunlardan kaynaklandığını belirtti.

“İtfaiye için 5 yıldır münhal açılmıyor”

Özmenek, ülke genelinde Lefkoşa Sanayi Bölgesi, Lefkoşa Çağlayan, Mağusa, Geçitkale, İskele, Girne, Yeşilköy, Güzelyurt ve Gemikonağı’nda olmak üzere 9 itfaiye şubesi bulunduğunu, yaz aylarında da bunlara bir şube daha eklendiğini söyledi.

İtfaiye kadro sayısının 281, mevcut personel sayısının ise 204 olduğunu belirten Ahmet Özmenek, itfaiye personeli için yaklaşık beş yıldır münhal açılmadığını kaydetti.

“Hidrolik merdivenli araçlar her bölgede bulunmalıdır”

Ülkemizde biri Mağusa, diğeri Lefkoşa’da olmak üzere hidrolik merdivenli iki itfaiye aracı bulunduğunu belirten Ahmet Özmenek, Mağusa’daki aracın bozuk olduğunu ve tamir için parçalarının beklendiğini aktardı.

Özmenek şöyle devam etti:

“Kendi düşüncem hidrolik merdivenli araçların her bölgede bulunmasıdır. Diğer araçlar ihtiyaç doğrultusunda alınıyor. Arazöz ve tanker tipi araçlar tüm şubelerimizde mevcuttur. Teknolojiyi yakından takip ediyoruz ve çok ciddi kalite acil müdahale ekipmanımız mevcuttur. Özellikle trafik kazaları için kullanılan ekipmanlar tüm dünyada kullanılan en iyi cihazlardır.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88