banner6

İtfaiyede, '1977 model klasik itfaiye' aracı

banner37

Dünya standartlarına bakıldığında en genç itfaiye personeline sahip olan ülkemizde, yeterli yangın söndürme araç-gereci bulunmaması, itfaiye teşkilatının en büyük sorunları arasında geliyor. Yeşilköy İtfaiyesi’ndeki bir araç tam 20 yıllık

İtfaiyede, '1977 model klasik itfaiye' aracı
banner150 banner151 banner143

Mehmet KARA

Ülkemizde yaşanmakta olan yangın, kaza, göçük, sel felaketi gibi birçok olaya anında müdahale etme donanımına sahip olmalarının yanı sıra ulaşılması güç olan yerlere de ulaşma becerisine de sahip olan itfaiye teşkilatı mensuplarının özverili çalışmaları örnek teşkil ediyor.

Ancak itfaiye personelinin istihdamı konusunda yaşanan sıkıntılar ile yeterli yangın söndürme araç-gereci bulunmaması, itfaiye teşkilatının en büyük sorunları arasında geliyor.

Öztrak: KKTC, en genç itfaiye personeline sahip

KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Emekli İtfaiye Müdürü Aysın Öztrak, İskele’ye bağlı Yeşilköy’de 1977 model klasikleşmiş itfaiye aracının olduğunu söyledi.

Öztrak, KKTC’nin dünya standartlarına bakıldığında en genç itfaiye personeline sahip olduğunu vurguladı.

İtfaiye araçları ile personelin yeterli olmadığına dikkat çeken Öztrak, kendi döneminde itfaiye araçlarının alındığını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

“Ülkenin gizli kahramanları”

Aysın Öztrak, “İtfaiyeci, her kaybettiği saniyenin kendi aleyhine çalıştığını biliyor. İtfaiye personeli, bir olaya giderken adeta zamanla yarışıyor. Onun için itfaiyeye, modern ve güçlü yangın söndürme araçlarının alınması gerekiyor. Trafik kazalarında kullanılan araç ve gereçlerde ise sorunumuz yok” dedi.

“Ülkenin gizli kahramanları itfaiyecilerdir” diye konuşan Öztrak, çünkü bugün evinize yılan girse, kedi ağaçta kalsa, kuyuya herhangi bir canlı düşse, sel, yangın, kaza gibi durumlarda itfaiyenin arandığını söyledi.

Çok katlı binaların günden güne arttığı ülkemizde Lefkoşa ve Gazimağusa’nın dışındaki bölgelerde hidrolik merdivenli yangın aracının bulunmadığına dikkat çeken Öztrak, “Bugün Girne’de hidrolik merdivenli araç yoktur. Bu çok acı bir gerçektir. Düşünün; bu bölgede çok katlı binalar, oteller ve yurtlar var. Ancak hidrolik araç yok. Çok katlı bir binada yangın çıkarsa ne olacak? Lefkoşa’daki merdivenli itfaiye aracının Girne’ye gitmesi için en az 40 dakika zaman ister. Ve o süre zarfında her şey biter” şeklinde konuştu.

“İtfaiyeci sadece kendi işini yapsın

Öztrak, Girne’nin yanı sıra otellerin ağırlıkta olduğu İskele’de de hidrolik merdivenli yangın aracının bulunmasının elzem olduğunu kaydederek, bu konuya yetkililerin dikkatini çekti.

Aysın Öztrak, “İtfaiye personelinin yüzde 80’i, yurt dışında eğitim almış kişilerdir. İtfaiyeci sadece kendi işini yapacak ve konusunda uzmanlaşacak” ifadelerini kullandı.

Ülkemizdeki itfaiye şubelerinin de yeterli olmadığına dikkat çeken Öztrak, Esentepe ile Lapta bölgesine yeni itfaiye şubesinin açılmasını istedi.

Öztrak, ayrıca sadece yaz aylarında aktif olan Vadili’deki itfaiye şubesinin de sürekli açık olması gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 09:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110