banner6

İthal arpa hayvancıyı zarara soktu

banner37

Geçitkale’deki küçükbaş hayvan üreticileri, TÜK’ün hibe ettiği arpanın hayvanlarını zehirlediğini ve ölümlere neden olduğunu iddia etti; Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları da sorunun arpada değil, hayvancının besleme şeklinde olduğunu belirtti

İthal arpa  hayvancıyı  zarara soktu
banner151

Sedef BOŞNAK

Geçitkale’deki küçükbaş hayvan üreticileri, TÜK’ün hayvancıya hibe ettiği arpaların hayvanları ölüme sürüklediğini ileri sürdü ve hayvanlarının, mevsim koşulları ve parasızlık nedeniyle yalnızca hibe arpayla beslendiğine vurgu yaptı.

  Bir yandan ülkedeki pahalılık, bir yandan da mandıralardaki hayvanlarında ishalle başlayıp ilerleyen hastalık, zaten zor durumda olan hayvancıyı daha da zora soktu. “Yem alacak paramız yok” diye isyan eden hayvancılar, ilgililere, sorunlarına bir an evvel çözüm bulması için çağrı yaptı.

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hibe arpa ile hayvanlarını besleyen küçükbaş hayvancının, birliğe ulaşıp, benzer şikayette bulunduğunu söyledi.

Naimoğulları, arpanın Türkiye ve Ukrayna’dan ithal edildiğini, zehirli olmadığını, gemiden boşaltılmadan önce gerekli tüm tahlillerin yapıldığını söyleyerek “Sıkıntı olsaydı ülkeye girişine izin vermezdik. Sıkıntı bilgilendirilmeyen hayvancının besleme şekli. Arpa, ülkede üretilen arpadan farklı. Protein ve enerji değeri yüksek. Günde, hayvan başına samanla karışık yarım kilo verilmeli. Hayvanlar, ülkemizde yetişen arpa gibi yerse, zehirlenir. Toksin salgılar, ishal ve gaz olur. Ölümler baş gösterir” dedi.

Hayvancılık Dairesi, Veteriner Dairesi ve TÜK’ün, hayvancıya besleme şekli konusunda bilgi vermemesinin soruna neden olduğunu belirten Naimoğulları,  şöyle devam etti:

“Bu, büyük bir eksiklik, hayvancıya zarardır. Büyükbaş hayvancının besleme şekli farklı olduğundan onlarda sorun görülmedi.  Küçükbaş hayvancının yem alacak gücü yok. Hibe arpaya ihtiyacı var. Fiyatlar çok yüksek.

Hayvancının ayakta kalabilmesi için hibe dağıtımı devam edecek. Beklentimiz fiyatların düşmesi. Şikayeti olan bize başvursun, yardımcı olalım”.

Elmas: Arpa değil ‘hibe zehir’

53 yaşındaki küçükbaş hayvan üreticisi Hasan Elmas, 13 yaşından beridir baba mesleği olan hayvan üretimiyle evini geçindirdiğini, çocuklarını okutup evlendirdiğini anlattı ve “Parasızlıktan, hayvanlarıma, elimle, arpa değil ‘hibe zehir’ verdim” dedi.

  Elmas, hayvanlarına arpa verdikten bir hafta sonra 1’i hamile 2 hayvanının öldüğünü belirterek, mandırasında 1’i yeni doğum yapmış 2 hayvanının ve 40’a yakın yavrunun hastalıkla mücadele ettiğini anlattı.

Yeni doğmuş yavrulardan birçoğunun durumunun ağır olduğunu kaydeden Hasan Elmas, “Yem alacak paramız yok. 1 torba yem 185 TL’den 330 TL’ye yükseldi. Bir hayvanın iyi beslenmesi için günde 1 kilo yem yemesi gerekir. Yıl kurak geçti. TÜK, hayvancıya, hayvan başına 30 kilo arpa hibe etti. Arpa, hayvanları hasta ediyor, zararım büyük” şeklinde konuştu.

Elmas, bölgedeki bir veterinerin, hayvanların arpadan hasta olduğunu söylediğini iddia etti ve kendisinin de görüşünün o yönde olduğunu ifade etti.

Elmas, şöyle devam etti:

“İlkokulu bıraktım, hayvancılığa başladım.  Evlendim, iki evladımı okuttum, evlendirdim.  Hastalık, yağmur, çamur demeden çabalıyorum. Ne pazarım var, ne bayramım.  Hayvanların hastalığından doğumuna kadar her türlü hastalığını bilirim.  Yıl kurak geçti. Pahalılık aldı başını gidiyor. Arpa ürettim, ancak yetersiz.

TÜK, hayvancıya, arpa hibe etti, bana da her hayvan başına 30 kilo, yani 5 bin kilo verdi, aldım.  Hayvanlarım hibe arpayı yedikten bir hafta sonra hastalanmaya başladı. Yavrulu ve hamile hayvanlarımı kaybettim.

Gelir yok, gider çok. Hayvanlar yavrulu, ne sütünden, ne de etinden fayda sağlıyorum. Veterinere her gelişinde 300 TL ödüyorum.

Yeni doğmuş 40’a yakın keçi hastalıkla boğuşuyor. Hepsi ishal oldu, annelerinin sütünden etkilendiler. Mandırada hamile koyunum adeta can çekişiyor. Onları gördükçe kahroluyorum.

‘Arpadan zehirlendi’ diyen veterinerin tavsiye ettiği ilacı kullanmama rağmen, hayvanlarda iyileşme görülmedi. Hayvanlarım teker teker öldü. Önce iki yavrusu olan keçim, ardından hamile bir koyunum gözümün önünde öldü.

40’a yakın yavru keçinin hastalıkla boğuştuğu mandıramda, bir hamile koyun adeta can çekişiyor. Anneleri ölen iki keçi sütsüz.  Yazıktır, günahtır. Hem bana hem hayvanlarıma. Ovadaki ot, hayvana fayda etmez. Ancak bağırsak doyurur.  Her bir hayvan, günde 1 kilo yem yemeli ki beslensin, yetişsin. Arpa zehirli, para da yok.

 Ne yapacağız. Göz göre göre hayvanlarımızı ölüme mi terk edelim? Ne yapalım? Arpayı tahlile göndersem ne? Zehir çıksa, açıklayacaklar mı? Ben kim, devlet kim?  Bize el verin, destek olun, köstek değil. Yol gösterin.

Yanımızda olun, bizi bu çaresizlikten kurtarın.”

Bölgedeki Mehmet Hacıömer ve Nurettin Artan isimli diğer iki üretici de aynı sorunlarla boğuştuklarını belirtti ve ilgililerden destek talep etti.

Ev ekonomisine katkı için hayvan beslediğini ifade eden Mehmet Hacıömer, hayvancının pahalılık karşısında çok zor günler yaşadığını anlattı ve “6 kuzum öldü. 2 aydır ölüm devam ediyor. Bu sürede hayvanlarım yalnızca TÜK’ten satın aldığım ve hibe edilen arpalardan beslendi. Çayır ve yem yemedi. Önlem alsınlar, aksi halde üreticiye yazık olacak” şeklinde konuştu.

Mehmet Artan ise hayvancının güçlükle ayakta durduğunu belirterek, hibe arpa yiyen 2 yavru ve 2 koyununun öldüğünü iddia etti.

Artan, bir an evvel gerekli tedbirlerin alınmasını ve hayvancıya destek olunmasını istedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Ağolan
Ali Ağolan - 12 ay Önce

Ey kardaş Kendi tarlam dan çıkan arpada öldürüyor sadece ital arpadan değil ya arkadaşımın koyunlarda fabrika yeminden sıkıntı çekiyor yani bu havaların soğuk olmasından dolayı

Mustafa dogan
Mustafa dogan - 12 ay Önce

Kecilere celerme karma aşı yaptirin ayrica arpayi diri deil kirdirip verin cok gecmis olsun bende keci besliyorum

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104