İthal izni tartışması büyüdü

banner37

Ülkede tavuk eti ithalinin serbest bırakılması, kırmızı et ithali için de aynı uygulamanın yapılabileceği tartışmalarını beraberinde getirdi. Tarım Bakanı Şahali, kırmız et ithaline ihtiyaç olmadığını belirtirken hayvan üreticileri tavuk etine ithal izni verilmesinin bile sektöre ciddi darbe vurduğunu söyledi

banner87
İthal izni tartışması büyüdü
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede tavuk eti ithaline izin verilmesiyle başlayan tartışmalar devam ederken buna bir de kırmızı et ithalinin serbest bırakılıp, bırakılmaması konusu eklendi.

KIRBIS’a konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, kırmız et ithaline ihtiyaç olmadığını belirtirken hayvan üreticileri tavuk etine ithal izni verilmesinin bile sektöre ciddi darbe vurduğunu söyledi.

Bakan Şahali, tavuk üreticiliği konusunda ülkede rekabete dayalı bir fiyat politikası eksikliği olması nedeniyle ithal izni kararı alındığını ifade ederek diğer yandan tavuk üreticisi sayısını artırmak için çalıştıklarını açıkladı.

Şahali ayrıca ülkede 296 bin 59 küçükbaş hayvan üreticisi ve 748 büyükbaş hayvan üreticisi kayıtlı olduğuna dikkat çekerek, bu alanda rekabet olduğunu ve kırmızı ette ithalatla herhangi bir rekabet ortamı yaratılmasına ihtiyaç olmadığını anlattı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise Türkiye’de kilogramı 11 TL’ye satılan tavuk etinin teşviklerle KKTC’de 8 TL’ye satılacağını ve bunun kırmızı et satışlarını daha da düşüreceğini ifade ederek, hükümeti ticaret adamlarını korumaya çalışmakla suçladı.

Ayrıca Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) da konuyla ilgili basın açıklaması yaparak, tavuk etinin ithalatının serbest bırakılmasının ülkeye ucuzluk değil dışa bağımlılık getireceğini söyledi.

 

Şahali: Hedef rekabeti artırmak

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, tavuk üreticiliği konusunda ülkede rekabete dayalı bir fiyat politikası eksikliği olduğunu söyledi ve rekabeti yaratmanın yolunun da üretici sayısını çoğaltmak olduğunu anlattı.

Ülkedeki üretici sayısı da hemen çoğaltılamıyorsa bunun başka bir yolunun aranması gerektiğini söyleyen Şahali, ülkedeki tavuk üretiminin yüzde 85’inin bir firma tarafından yapıldığını belirtti.

Şahali bu nedenle tavuk eti ithalatını serbest bıraktıklarını ve aynı zamanda da ürün çeşitliliği ile üretici sayısını artırmak için de çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Erkut Şahali, “Bakanlık olarak temel görevimiz tüketiciye kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunmak.  Bizde bunun için çalışıyoruz. Tavuk eti üretimi konusunda piyasada bir anomali vardı. Bunu gidermeye yönelik bir adım attık” dedi.

 

“Süt ürünlerinde de ithalat serbest”

Ülkede tavuk üreticisi sayısının artmasının ardından tavuk eti ithalatının da yine serbest bırakılabileceğini kaydeden Şahali, benzer durumun süt ürünlerinde de olduğunu anlattı.

Şahali, şu anda ülkede üretilen süt ürünlerinin yanında ithal edilen süt ürünleri de bulunduğunu belirtti. 

 

“Tüketiciyi korumak zorundayız”

Şahali, kimseden talep gelmeyen bir anda tavuk eti ithalatının serbest bırakılması kararının birçok kesimde şaşkınlık yarattığını ancak buradaki amacın TL’nin değer kaybı nedeniyle alım gücü düşen tüketiciyi korumak olduğunu yineledi.

Erkut Şahali, “kaliteden ödün vermeden tüketiciyi korumaya yönelik bir adım attık” dedi.

                                                                              

“Kırmızı ette rekabet var”

Ülkede 3 bin 760 küçükbaş hayvan ile 296 bin 59 küçükbaş hayvan üretici ve 68 bin 38 büyükbaş hayvan ile 748 büyükbaş hayvan üreticisinin kayıtlı olduğunu söyleyen Şahali, bunların yanında 240 işletmenin de hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan üreticiliği yaptığını açıkladı.

Bu durumda ortada bir rekabetin söz konusu olduğunu vurgulayan Bakan Şahali, tavuk etinde yaşanan sorunun kırmızı ette yaşanmadığını ifade etti.

 

“Kırmızı ette de fiyatların düşmesi için çalışma var”

Kırmızı etin de tüketiciye daha ucuz ulaşması için çalıştıklarını belirten Şahali, hayvan üreticilerine gider yaratan unsurları düşürmek için çalışma yaptıklarını anlattı.

Şahali, TÜK aracılığı ile ürecinin giderlerini düşürmek ve tüketiciye daha uygun ve kaliteli kırmız et sunmak olduğunu belirtti.

 

KTSO: İthalat ucuzluk değil, dışa bağımlılık getirir

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), ithalatla ucuzluk geleceği yaklaşımının yanlış olduğunu, bu yaklaşımların dışa bağımlılığı artırıp Kıbrıs Türk ekonomisine büyük zarar vereceğini kaydetti.

KTSO’dan tavuk eti ithalatının serbest bırakılmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada,   hükümetin tavuk ürünlerinde rekabet ortamının sağlanması adına ithalatı serbest bırakmasının, Rekabet Kurulu’nun ve son çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin işlevsellikten uzak olduğu algısı yarattığı savunularak, “Devletin kurumları, yasaları, kanun hükmünde kararnameleri rekabeti sağlayamıyorsa, bunu sağlamak yürütmenin görevidir” denildi.

“İçerisinden geçmekte olduğumuz zor ekonomik şartlar altında devleti yönetenlerden talep ettiğimiz en önemli husus mal ve hizmet üretiminin artırılmasını sağlarken, kamu kaynaklarını en etkin şekilde kullanmak yönünde adımlar atmasıydı” ifadelerine yer verilen açıklamada, rekabet ortamının dışarıdan ithallerle değil, içerden müdahalelerle sağlanması gerektiği, kriz ortamlarında ve en zor durumda emirnamelerle narh konarak rekabet koşullarının kontrol edilmesinin sağlanabileceği dile getirildi.

 

“Üretim artırılmalı”

Tavuk konusunda yapılması gerekenin, tavuğu bile ithal eden ülkeler sınıfına girmektense, rekabetçi endüstriyel tavuk besiciliğinin yanı sıra kırsalda kalkınma yaratacak organik, serbest dolaşan (free-range) ve köy tavukçuluğunu da teşvik edecek bir eko-sistemi kurmak olduğu, Kalkınma Bankası üzerinden verilmesi hedeflenen mikro-krediler, Tarım ve Ekonomi Bakanlıkları üzerinden verilen faizsiz-faiz destekli krediler, girişimcilik programları ve kısmı hibe programları vasıtasıyla tavuk ürünleri üretimi yapan işletmelerin sayısının artırılması gerektiği vurgulandı.

Güney Kıbrıs’tan en az yüzde 50 daha ucuz olan, her hangi bir kaçakçılığa neden olmayan bir ürün üzerinde halkın alım gücünü artırma gerekçesiyle ithalatın serbest bırakılmasının  doğru bir yaklaşım olmadığı, tavuk fiyatlarında maliyetlerin üzerinde bir artış yapıldığına inanılıyorsa Tüketicilerin Fahiş Fiyatlardan Korunmasına İlişkin Yasa Gücünde Kararname çerçevesinde incelemelerin yapılması gerektiği belirtildi.

Hükümetin TL’deki değer kaybına yönelik kullanabileceği piyasa enstrümanları sınırlı olmakla birlikte, üretimin artırılmasını sağlayan politikaların hayata çok rahat geçirilebileceği ifade edilen açıklamada,    “Öncelikle üretim yerine ithalatı destekleyen politikalardan vazgeçilmeli, ithalatı açmak yerine mevcut üretim sektörlerinin gelişmesi, rekabet ortamının yerel kaynaklarca sağlanması ve ithal ikame yoluyla yeni sektörlerin yaratılması teşvik edilmelidir” denildi.

KTSO açıklamasında, krizden en az hasarla çıkabilmenin tek çaresinin toplum olarak daha fazla üretmek olduğu vurgulandı.

 

Naimoğulları: Tavuk etinin raf ömrü 3 gün

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğlulları, tavuk eti ithaliyle ilgili prosedürün çok önemli olduğunu anlattı ve taze tavuk etinin raf ömrünün 3 gün olduğunu ifade etti.

Türkiye’de tavuk etinin raf ömrünün 8 güne çıkarılması için kimyasal kullanıldığını ifade eden Naimoğulları bu nedenle ithal edilecek tavuk etinin donmuş tavuk eti olabileceğini kaydetti.

 

“Newcastel hastalığı var”

Naimoğulları, Türkiye’de tavuk etinde Newcastel hastalığı salgını olduğunu belirtti ve bu nedenle ülkeye getirilecek tavuk etinin hangi bölgeden olacağına dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Bu hastalığın olmadığı bölgelerden tavuk eti getirilmesi gerektiğini söyleyen Naimoğulları, bu konuda Veteriner Dairesi’ne de önemli görev düştüğünü söyledi.

Türkiye’de şu anda tavuk etinin 11 TL ve KKTC’de de 15 olduğunu kaydeden Naimoğulları, getiren firmalara verilen teşviklerle ithal tavuk eti fiyatının 8 TL’ye düşeceğini söyledi.

Naimoğulları bu teşvikin yerli üretimin gelişmesi için kullanılabileceğini belirtti.

 

“Yerli üretim desteklenmeli”

Tavuk üretiminde sadece tek bir firmanın düşünülmemesi gerektiğini söyleyen Naimoğulları, köylerde bu üretimi yapan küçük işletmeler de olduğunu hatırlattı.

Naimoğulları bu işletmelerin desteklenerek üretici sayısının daha da artırılabileceğini ve rekabetin sağlanabileceğini ifade etti.

 

“Kırmızı et satışları düşecek”

Ülkede 8 TL’den tavuk eti satılmasının kırmızı et fiyatlarını da etkileyeceğini belirten Naimoğulları, tavuk etini ucuz bulan alım gücü düşmüş vatandaşın kırmız etten uzaklaşacağını söyledi.

Mustafa Naimoğulları zaten şu anda da kırmızı et satışlarının gayet düşük olduğunu ve birçok üreticinin bu sektörü bırakmanın yolunu aradığını ifade etti.

 

“Kırmızı et ithalinin de önünü açmaya çalışıyorlar”

Tavuk eti ithalinin serbest bırakılmasının beraberinde kırmız et ithalinin de serbest getireceğini söyleyen Naimoğullarıi bunun da üretimin yok olması anlamına geldiğini kaydetti.

Naimoğulları, hükümetin bu kararları alırken üretici ve ülke ekonomisini düşünmediğini söyledi.

Hükümeti ticaret adamlarının ağzına bakmakla suçlayan Naimoğulları, “Ticaret Odası’na kalsa her şey ithal gelsin. Onların işine gelen budur. Ancak bu ülkenin üretimin desteklemek gerekir. Şimdiden kırmızı etin bile ithal gelmesi tartışmaları başladı”  dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108