İthalata engel teşkil eden bürokrasi azalıyor

banner37

Ticaret Dairesi, ‘İthalat ve İhracatı Düzenleme ve Denetleme Tüzüğü’nde değişiklik yaptı

banner87
İthalata engel teşkil eden bürokrasi azalıyor
banner90
banner99

YAŞ SEBZE VE MEYVE İÇİN YENİ DÜZENLEME... ‘İthalat ve İhracatı Düzenleme ve Denetim Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle Ticaret Dairesi’nden izne tabi olan birçok yaş sebze ve meyve ürünleri daire listesinden çıkarılarak, sadece belli başlı sebzeler için daireye başvurulması yönünde değişiklik yapıldı. Tüzükte yer alan sebzelerin dışında ülkeye getirilen yaş sebze ve meyvede Tarım Dairesi’nden izin almanın yeterli olması yönünde karar alındı. İthal edilecek mallardan, motorlu araç kategorisinde yer alan bazı parçalarla ilgili de ‘Özel İthal İzni’ konusunda değişikliğe gidildi.

Funda ÖZSAKINÇ

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Ticaret Dairesi, ‘İthalat ve İhracatı Düzenleme ve Denetim Tüzüğü’nde Ticaret Dairesi’nden izin alınmak koşulu ile gerçekleşen ithalatlarla ilgili bazı kalemlerde bürokrasiyi azaltma adına değişiklik yaptı.

Söz konusu değişiklikle öncelikle yaş sebze ve meyvede Tarım Dairesi’nden izin alındıktan sonra, daha önceden Ticaret Dairesi’nden izine tabi olan birçok yaş sebze ve meyve ürünleri daire listesinden çıkarılarak, sadece belli başlı sebzeler için daireye başvurulması yönünde değişiklik yapıldı. Tüzükte yer alan sebzelerin dışında ülkeye getirilen yaş sebze ve meyvede Tarım Dairesinden izin almanın yeterli olması yönünde karar alındı.

‘Özel İthal İzni’ aranmaması

kararı yürürlüğe girdi

Tüzüğün 12. maddesinde de değişikliğe gidilerek ithal edilecek mallardan, motorlu araç kategorisinde yer alan, yedek parça sınıfından, yarım araç, şasi, kasa değişikliği ve komple motora yönelik ‘Özel İthal İzni’ düzenlenmesi zorunluluğu getirilirken, bunların dışında kalan ve ithal edilmek istenen yedek parça amaçlı, silindir bloğu, marş motoru, şarj motoru, silindir kapağı, krank mili, motor pervanesi, şanzıman ve diskleri, defransiyel ve diskleri, ön ve arka cam, jant, fren çanı, arka aks, cam silgi motoru, fren diski ve pompaları, hava yastığı, direksiyon simidi, direksiyon mili ve kutusu için ‘Özel İthal İzni’ aranmaması kararı alındı.

Ticaret Dairesi’nden yapılan açıklamada, yaşanan bu sıkıntılı süreci daha kolay atlatabilmek için daire olarak piyasa dengelerini korumak, daha hızlı ticaret yapma olanakları sağlamak ve ekonomiyi daha verimli hale getirmek için, ülkenin ekonomik çarklarının doğru çalışması adına ‘üretimde bulunan’ ve ‘piyasaya ürün getiren’ işletmelerin nabzını doğru analiz edebilmek adına K.T Sanayi Odası ve K.T Ticaret Odası ile de çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75