İthalatçının işi kolaylaştırıldı

banner37

Ticaret Dairesi Müdürü Alpay Çelebi, ithal izni gerektiren 103 kalem malın 39 kaleme düşürülmesi uygulamasıyla hantal bürokrasinin hızlandırılmasını amaçladıklarını vurguladı

İthalatçının işi kolaylaştırıldı
banner8

Ali ÇATAL

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Ticaret Dairesi’nin tüzük değişikliğine giderek, ithal izni gerektiren 103 kalem malı 39 kaleme düşürmesi, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bu kararın yerli üretimi etkileyip etkilemeyeceği üzerine yapılan tarışmalara Ticaret Dairesi Müdürü Alpay Çelebi,  yanıt verdi. Çelebi, uygulamanın hantal büroksiyi çalıştırmak ve ithalçıya kolaylık sağlamak amacı taşıdığını söyledi.

Çelebi, “Aslında izin şartının kaldırıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. İthalat için gerekli izinler halen alınmalı. İzin şartı kaldırılmadı, esnetildi” dedi.

64 kalem malda ithalat izni kaldırılmış gibi algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Çelebi, bunun yanlış olduğunu, ithalat için gerekli izinlerin halen alınması gerektiğini söyledi.

“Hantal bürokratik yapı işlerlik kazanacak”

banner134
Herhangi bir malın yurda ithaline yönelik alınan izine dair gereken işlemlerden bahseden Çelebi, işlemi şöyle akardı:

“İthalatçı kişi ya da kurum, her şeyden önce, ithal izni istediği mala yönelik, ilgili bakanlıktan veya odadan ‘ön izin’ almak zorundadır. Söz gelimi Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı veya Elektrik Mühendisleri Odası gibi unsurlardan ön izin çıkmazsa, bahse konu malın yurda girişine izin verilmez.

Bu iznin alınmasının ardından ithal edilecek mala dair dosya bize gelir ve bu kez de ‘doğrudan izin’ talep edilir. Ticaret Dairesi’nin doğrudan izin vermesinin ardından yasal prosedür yerine getirilir ve ithalat için yasal hiçbir engel kalmaz. Bu yapılan, ‘önümüze gelmesi elzem olmayan’ bazı malların ön izinle ithaline izin verilmesi ve hantal bürokrasinin hızlandırılması çabasıdır”.

Tüzükte yapılan söz konusu değişiklikle, yerli üreticilerin sıkıntı yaşamayacağını vurgulayan Çelebi, ithal izinlerinin içeriğine yönelik şartların hâlâ geçerli olduğunu söyledi.

‘Esneklik’ hangi ürünlere getirilmişti?

Ticaret Dairesi, ‘ithalat rejiminin basitleştirilmesi çalışmalarının ilk adımı’ olma iddiasıyla, İthalat ve İhracatı Düzenleme Tüzüğü’nde değişikliğe gitmiş ve ithali dairenin tasarrufundaki 103 kalemde belirlenen malların sayısını 39 kaleme düşürdüğünü açıklamıştı.

Buna göre ‘tarım girdileri, her türlü tarımsal tohum, zirai ilaçlar, veteriner ilaçlar ve malzemeleri, gübre ve kompozeler, damızlık hayvan ve damızlık yumurtalar, tıbbi ilaç ve malzeme, klinik ve laboratuvar gereksinimi tıbbi alet ve gereçler, optik alet ve cihazları, bandajlar, ortopedik ayakkabılar, doğum kontrol malzemeleri, diş macunu, sabun, şampuan, sıvı deterjanlar, kozmetik ürünleri, alkollü ve alkolsüz içkiler, tütün ve ürünleri, çocuk mamaları, eğitici, gıda sanayi ham maddeleri, un ve süt ürünleri sanayi yatırım ve aksamları ile ambalaj malzemeleri, hayvan yem üretim girdileri, meşrubat sanayi girdileri, madeni yağ üretim girdileri ve ambalaj malzemeleri, dokuma çorap ve trikotaj sanayi üretim girdileri, çanta, valiz, çikolata, dondurma, marmelat ve diğer şekerleme sanayi girdileri, gıda sanayi yağları’ gibi 64 kalem, üçüncü ülkelerden ithal edilecek malların listesini düzenleyen II. cetvelden çıkarılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75