İyi bir düzenlemeyle bu kaos ortadan kalkar

banner37

Emekli savcı, eski milletvekili Avukat Derviş Akter, hükümetin, saatlerle ilgili bazı şeyleri dikkate almadan karar ürettiği için sıkıntı yarattığını ancak bunun düzeltilebileceğini söyledi:

İyi bir düzenlemeyle bu kaos ortadan kalkar
banner99

Elmas TOKAY

Emekli savcı ve eski milletvekili Avukat Derviş Akter, ülkemizde saat düzenlemesiyle ilgili yaşanan kargaşa hakkında görüşlerini KIBRIS’a değerlendirdi.

Avukat Derviş Akter, hükümetin doğru hesap yapmadan karar ürettiğini söyledi.

Ekonomik yönden olduğu kadar saat açısından da Türkiye ile birlikte hareket etme mecburiyetinde olduğumuzu ifade eden Akter, ancak hükümetin çalışma saatlerini Türkiye’den bağımsız bir şekilde ayarlayabileceğini ve böylece bu kaostan kurtulabileceğimizi kaydetti.

Hesaplamadan hareket etmek olmaz

Hükümetin aldığı son karara göre, devlet daireleri ve devlete bağlı okulların 08.30’da, özel sektörün ise 08.00’de işbaşı yaptığına dikkat çeken Akter, özellikle bir karar alınmadan iyi bir hesap yapılması gerektiğini ifade etti.

Akter şöyle devam etti:

“Şu anki durumda, özel sektörde, özellikle çocuğu olan çalışanlar, saat 08.00 de görev başı yapamayacak. Çünkü çocuğunun okulu 08.30’da başlayacağı için çocuğunu okula bırakmak zorunda kalacak. . Bu alanda işveren ve çalışan karşı karşıya gelecek. Zaten trafik kaosu başka bir sorun. 5 dakikalık yolu yarım saatte gidiyorsun. Devlet çalışanları için 08.30’da mesai başlar ve ayni anda 08.30’da devlet okulları başlar. Bu durumda devlet dairelerinde çalışan ve çocuğu olanlar da 08.30’da işbaşı yapamaz. Bile bile ladez mi diyelim. Hükümet, özel sektörle, dükkan sahipleriyle ve özel okullarla görüşerek çalışma saatlerini bir düzene koyarsa, bu kaos ortamı ortadan kalkar”.

Türkiye ile saat değişmek sıkıntı olur

banner134

Avukat Akter, şu anda saatlerin geri alınması durumunda, ekonomik yönden ciddi bir bağın bulunduğu Türkiye’yle büyük bir sıkıntı yaşanacağına dikkat çekti. Özellikle bankalar, uçak seferleri ve gümrüklerde büyük bir keşmekeş

yaşanacağına dikkat çeken Akter, özellikle gümrüklerde yaşan sıkıntının tüketiciye yansıyacağını söyledi.

Gümrüklerde bir saat öncesi ve bir saat sonrasının ek mesaiyle bağlantılı olduğunu anlatan Akter, ek mesainin fiyata yansıdığını, fiyatın da tüketiciye yansıdığını ve yine halkın etkilendiğini kaydetti.

Akter, bu nedenle hükümetin, ciddi bir çalışma yapıp, iyi düşünerek bir saat düzenlemesiyle bu kaostan halkı kurtarması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75