banner6

İyi Niyet Misyonu sözcüsü: Eide taraf tutmuyor

banner37

Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler İyi Niyet Misyonu Sözcüsü Aleem Siddique, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bath Eide'nin Anadolu Ajansı'na verdiği röportaj konusunda KIBRIS'ın sorularını yanıtladı ve Özel Danışmanın taraf tutmadığını söyledi.

İyi Niyet Misyonu sözcüsü: Eide taraf tutmuyor
banner151 banner143

Siddique, Espen Bath Eide'nin röportajda vurgulamak istediği konunun, tüm başlıkların birbirleriyle bağlantılı bir şekilde ele alınacağı prensibi ve bunun yeni süreç boyunca her iki lider tarafından tekrarlanması, olduğunu söyledi.   

"Açık olmama izin verirseniz (Eide) bir taraftan yana tavır koymuyor. Liderlerin Cenevre'deki görüşmeleri ne şekilde yapılandıracakları onların vereceği bir karardır" dedi.

Aleem Siddique, Anadolu Ajansı'nda yer alan röportajda yanlışlıklar olmadığını ancak Eide'nin düşüncelerini tam olarak doğru yansıtmadığını söyledi.    

Anadolu Ajansı, bugün yayınladığı röportajda Eide "Bütün konuların birbiriyle ilintili olduğunu görmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan, Türk tarafının konuların birbiriyle bağlantılı olduğu yönündeki görüşüne katılıyorum. Ancak bu, bazı konulara özel bir vurgu yapmamızı engellemez." değerlendirmesinde bulunduğunu yazmıştı.

BM süreçle ilgili kararını verecek

Siddique, diğer yandan Eide'nin BM'nin bir sonraki adımının ne olacağı konusunda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Liderlerin süreç konusunda vereceği bir karar olduğu gibi BM'nin de bir sonraki adımının ne olacağı konusunda karar verme durumunda olduğunu aktaran Siddique, "BM vakti gelince bir karar verecektir ancak BM şu anda liderleri destekleme konusuna bağlılığını sürdürüyor" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2017, 16:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104