banner6

İyi Niyet Misyonu'nda personel azaltılacak

banner37

BM’nin Kıbrıs sorununda atacağı ilk adımın Ada’daki iyi niyet misyonu ofisindeki personel sayısını azaltmak olacağı, BM’nin niyetine ilişkin ilk mesajı da olacak bu hareketi, Kıbrıs’taki Barış Gücü konusunun izleyeceği öne sürüldü.

İyi Niyet Misyonu'nda personel azaltılacak
banner151 banner143

Fileleftheros “Lefkoşa’daki Kıbrıs Ofisini ‘Buduyorlar’ ” başlıklı haberinde,Barış Gücü’nün azaltılması konusu tartışılıyor olsa da bu başlığa bu aşamada dokunulmayacağını, yıl sonunda ilgilenileceğini yazdı.

Kıbrıs’taki Barış Gücü konusunda ABD tarafından baskı yapıldığını yazan gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Colleen M. Traugher’in geçen  Haziran’da, Barış Gücü ile ilgili raporun hazırlıkları için Ada’yı ziyaret ettiğini hatırlattı.

Habere göre, Amerikalılar Trump hükümetinin, Barış Gücü misyonları için BM’ye ödenen katkıların azaltılmasına dair siyasi kararı temelinde çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki düşüncelerden biri de iyi niyet misyonu ofisi altında olacak bir BM polis gücü kalmasıdır ancak böyle bir rol değişikliği için Güvenlik Konseyi’nin kararı gerekir.

Rum tarafında bu konularla ilgilenmekte olan Dışişleri Bakanlığı, caydırıcı hareket etmeleri için  Güvenlik Konseyi Daimi üyesi devletler nezdinde girişimlerde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2017, 11:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104