banner6

‘İzinli’ ağaç kesimine halktan tepki

banner37

Girne’ye bağlı Doğanköy’de yetişkin bir servi ağacı, apartman yapılacak diye, üstelik devlet izniyle kesildi

‘İzinli’ ağaç kesimine halktan tepki
banner8

Ahmet UÇAR

Girne’ye bağlı Doğanköy’de yetişkin bir servi ağacı, apartman yapılacak diye, üstelik devlet izniyle kesilerek yerle bir edildi.

Bu duruma büyük tepki gösteren bölge halkı, gazetemizi arayarak, 7 – 8 katlı bir apartman yapılabilmesi için büyük bir servi ağacının katledildiğini ifade etti.

Ülkemizde doğaya gereken değerin verilmemesinden yakınan vatandaşlar, “Doğanın zarar görmesinden bıktık usandık. Ağaçlar, doğamız için çok önemli ama hiç ciddiye alınmıyor. Buradaki ağacın, inşaat yapılması amacıyla kesilmesi çok üzücü. Doğamıza gereken değerin verilmesi, bu bilincin oluşturulması lazım” dedi.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, söz konusu inşaat için inşaat ve planlama izinlerinin bulunduğunu belirterek, bu nedenle ağaç kesimi için izin verdiklerini kaydetti.

Karzaoğlu, Orman Dairesi’ne yapılan başvuru sonucunda söz konusu inşaat çalışmasının tüm izinlerinin alındığının belirlendiğini dile getirerek, bu nedenle ağaç kesiminin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Sahir: Tek bir ağaç bile çok önemli

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, gerekli izinlerin alınmasının ardından ağacın katledilmesini “sözün bittiği yer” olarak tanımlayarak, tek bir ağacın bile doğamız için büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Sahir, inşaat izni veren makamların 30 – 40 yıl ömrü olan binalar için birkaç yüzyıl yaşayacak olan ağaçları gözden çıkardığını kaydederek, bu konuda yasal boşluklardan dolayı ağaçların katledildiğini anlattı.

İzin veren makamların bölgeyi boş arazi olarak değerlendirdiğini ve inşaat izni verdiğini ifade eden Sahir, Orman Dairesi’nin de ağaçları kestiğini, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sahir, bir yetişkin ağacın 2 bin 500 fidan değerinde olduğuna işaret ederek, küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle ülkemizde dikilen fidanların yüzde 92’sinin ağaca dönüşmeden kuruduğunu vurguladı.

Dünyanın hiçbir ülkesinde ağaçların böyle bir yöntemle katledilmediğine dikkat çeken Sahir, ağaçları korumaya yönelik bir yasanın olmaması nedeniyle bu katliamların önüne geçilemediğini açıkladı.

Sahir, ağaç budama işinin bile profesyonel şekilde, ehil kişiler tarafından yapılması gerektiği üzerinde durarak, ülkemizde ağaçları korumaya yönelik hiçbir adım atılmadığını ifade etti.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104