İzinli ‘doğa katliamı’

banner37

Karşıyaka’da bir vatandaşın dağ eteğinde bulunan arazisine yol yapmak için UBP-DP Hükümeti döneminde verilen ‘kamu yolu açma izni’ çevre felaketine neden oldu

banner87
İzinli ‘doğa katliamı’
banner90
banner99

“BİR KİŞİNİN PARSELİNDEN GEÇECEK ŞEKİLDE İZİN VERİLDİ” Avukat Emre Efendi, Karşıyaka’da ciddi anlamda doğa katliamının yaşandığını belirterek, bu tahribatın ‘kamu yolu açma izni’ altında UBP-DP Hükümeti dönemindeki Bakanlar Kurulu kararıyla verildiğini söyledi. Söz konusu bölgede kamu yararından bahsedilemeyeceğini belirten Efendi, UBP-DP Hükümeti’nin verdiği iznin kamu mallarının üzerinden ve sadece bir kişinin parselinden geçecek bir şekilde verildiğine dikkat çekti.

“HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜREYE TAKILDIK” Karşıyaka’da yaşanan doğa katliamının iptali için daha önce YİM’e başvuruda bulunduklarını belirten Efendi, 75 günlük hak düşürücü süreye takıldıklardan dolayı kararı iptal ettiremediklerini söyledi. Anayasaya göre bir karara Resmi Gazete’de yayımlandıktan 75 gün sonrasına kadar itiraz edilebilindiğini belirten Efendi, “Burada önemli olan yaşanan katliam ve bu kararın nasıl alıp verildiğidir. Ortada çok ciddi bir şaibe olduğu kesin” dedi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Karşıyaka’da bir vatandaşın dağ eteğindeki arazisine yol açmak için yaptırdığı çalışmalar nedeniyle resmen bir doğa katliamı yaşanıyor.

   Yol yapım çalışmaları nedeniyle bölgedeki onlarca ağaca kıyıldığından söz konusu alanda yaşayan kuş, böcek ve sürüngen gibi canlılar da katlediliyor.

   UBP-DP Hükümeti dönemindeki Bakanlar Kurulu kararıyla söz konusu bölgede ‘kamu yolu açma izni’ verilmesinden dolayı hiç kimse bu çevre katliamına ‘dur’ diyemiyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan bölge sakinleri, Karşıyaka’da yapılan ‘izinli katliama’ karşı mücadele başlatacaklarını belirterek, “Köyümüzde yeşilden eser bırakmıyor” şeklinde tepki gösterdi.

   Ayrıca bölge sakinleri, söz konusu bölgede verilen yol izninin partizanlık sonucu olduğunu iddia etti.

   Avukat Emre Efendi, Karşıyaka bölgesinde yaşanan doğa tahribatının geçmişinin yaklaşık 8 yıl önceye dayandığını belirterek, daha önce birkaç kez yol açma çalışmalarının durdurulduğunu söyledi.

“UBP-DP Hükümeti döneminde izin verildi”

   Efendi, geçtiğimiz yıl söz konusu bölgede yol açma çalışmalarının yeniden başlaması üzerine durumu polise aktardıklarını, ancak ilgili firmanın polise yol açma ruhsatını göstermesi üzerine çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

   Söz konusu bölgede yüklenici firmanın ruhsatının olduğunu öğrenmesi üzerine hemen kaymakamlığa giderek ilgili raporları talep ettiğini ifade eden Efendi, Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava dosyaladığını, ardından da ara emri talep ettiğini dile getirdi.

   Karşıyaka’da ciddi anlamda doğa katliamının yaşandığını belirten Efendi, bu tahribatın ‘kamu yolu açma izni’ altında UBP-DP Hükümeti dönemindeki Bakanlar Kurulu kararıyla verildiğini söyledi.

“Burada kamu yararından bahsedilemez”

   Avukat Efendi, söz konusu bölgede kamu yararından bahsedilemeyeceğini, çünkü verilen iznin kamu malları üzerinden ve sadece bir kişinin parselinden geçecek şekilde verildiğine vurgu yaptı.

   Tüm bu hususlar ışığında Yüksek İdare Mahkemesi’ne iptal için başvuruda bulunduklarını belirten Efendi, bu kez de 75 günlük hak düşürücü süreye takıldıklarını ifade etti.

“Ortada çok ciddi şaibe var”

   KKTC Anayasası’na göre Bakanlar Kurulu’ndan geçen bir karara, Resmi Gazete’de yayımlandıktan 75 gün sonrasına kadar itiraz edilebildiğine dikkat çeken Efendi, şöyle devam etti:

   “Karşıyaka’da verilen karar 2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla verildiği için Yüksek İdare Mahkemesi’ne dosyaladığımız davada 75 günlük hak düşürücü süreyi aşmış olduk. Resmi Gazete genelde kimse tarafından okunmadığı için de bu karardan geçen seneye kadar haberimiz olmadı.

   Dolayısıyla da bu bize büyük bir sıkıntı yarattı. Ancak burada önemli olan ortada çok ciddi bir doğa katliamının olmasıdır. Bu katliama Şehir Planlama Dairesi dahil birçok kurum onay vermiştir. Esas mesele bu kararın nasıl alıp verildiğidir. Ortada çok ciddi bir şaibe olduğu kesin.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75