banner6

İzinsiz tabanca ithal etti,5 ay hapse mahkûm oldu

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, izinsiz olarak ülkeye tabanca, şarjör ve mermi ithal eden Ekrem Kale ile ilgili kararını verdi

İzinsiz tabanca ithal etti,5 ay hapse mahkûm oldu
banner150 banner150 banner151 banner152

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Mart 2020’de Baykal Bölgesi’ndeki evinde yapılan aramada ayakkabı dolabı içerisinde Mersin’den ithal ettiği tabanca, şarjör ve 7,65 mm çapında 12 adet canlı mermi bulunan 56 yaşındaki Ekrem Kale’nin aleyhine dosyalanan davanın kararını dün açıkladı ve sanığı 5 ay hapse mahkûm etti.


Başkan Musa Avcıoğlu, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Özge Uğraşın’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Uğraşın açıkladı.


Yargıç Özge Uğraşın, yasanın, konu suçu işleyenler için 7 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı ve izinsiz tabanca tasarrufu ve patlayıcı madde tasarrufu suçunun, ciddi ve vahim suçlar olduğunu anlattı.


Konu suçların, toplumda tedirginlik ve endişe yaratan yaygın suçlar olduğunun altını çizen Uğraşın, konu suçların, devlet otoritesine karşı işlenen, kamu güvenliğini tehlikeye atan suç türlerinden olduğuna vurgu yaptı.

  Uğraşın, sanığın tasarruf ettiği silahın yapılan muayenesinde esasen 9 mm çapında imal edilip yarım otomatik kuru sıkı bir tabanca iken, namlu içerisine 7.65 mm çapında namlu takılmak suretiyle 7.65 fişek atılabilir duruma getirildiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.


Sanığın konu tabanca ve fişekleri özel izni olmaksızın tasarruf ettiğine değinen Özge Uğraşın, “2018-2020 yılları arasındaki faaliyet raporları dikkate alındığında, konu ve benzer nitelikteki suçlar artış gösterdi” dedi.


Üye yargıç, sanık lehine ve aleyhindeki tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini belirttikten sonra, sabıkasız ve pişman sanığa işlediği suçlardan ötürü 5 ay hapis cezası verdi.


Mahkeme ayrıca, emare tabanca ve fişeklerin müsadere edilmesine emir verdi.

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88