banner6

İzolasyonların kaldırılma talebi AP yetkililerini iletildi

banner37

Cumhuriyet Meclisi heyeti Strazburg’da temaslarda bulundu. Meclisten yapılan açıklamaya göre, CTP Milletvekili Armağan Candan, TDP Milletvekili Zeki Çeler ve Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy’dan oluşan Meclis heyeti, 12-14 Eylül tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu (AP) yetkilileri ile görüştü.

İzolasyonların kaldırılma talebi AP yetkililerini iletildi
banner8

Heyet, temaslarında, Crans Montana’da toplanan ve başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs Konferansı başta olma üzere Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin geldiği son aşama, Kıbrıs Türk tarafının AB’ye uyum süreci, Kıbrıslı Türklerin AB kurumlarıyla olan ilişkileri ve Kıbrıs Türk toplumuna yönelik izolasyonların kaldırılması başta olmak üzere Kıbrıs Türk tarafının birçok konuya ilişkin hassasiyetlerini muhataplarına aktardı.

Heyet, Avrupa Parlamentosu’nda Hristiyan Demokrat Grup, Sosyalist-Demokrat Grup, Muhafazakar ve Reformcu Grup, Liberal Grup, Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Grubu ve Yeşiller Grubu temsilcileri ve milletvekilleri ile görüştü.

banner134

Meclis heyeti bu çerçevede, AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve Kıbrıs’taki kayıp şahıslar konusu ile ilgili AP Raportörü Lopez Aguilar ile de görüştü.

Heyet ayrıca, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’nin kabinesinden yetkililer ile de bir araya geldi.

Meclis heyeti temasları sırasında KKTC Strazburg Temsilciliği’ni de ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88