banner6

Jean Pierre Lacroix temaslarına başladı

banner37

Kıbrıs’a geçtiğimiz gün gelen Birleşmiş Milletlerin (BM) Barış Gücü Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean Pierre Lacroix’in, dün adadaki temaslarına başladığı haber verildi.

Jean Pierre Lacroix temaslarına başladı
banner151 banner143

Lacroix’in bu sabah saat 10.00’da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le Başkanlık konutunda bir araya geleceği, ardından ise 11.30’da, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığında kabul edileceği belirtildi.

Lacroix’in bu sabah liderlerle Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’ndeki (UNFICYP) sayının azaltılması olanaklarını ele alacağını yazan Fileleftheros gazetesi, Lacroix’in dün UNFICYP’in durumuyla ilgili genel bir bilgi aldığını ve Barış Gücünün faaliyette olduğu çeşitli noktaları ziyaret ettiğini kaydetti.

Lacroix’in niyetinin, BM’nin uluslararası barış misyonlarındaki kesintiler programı çerçevesinde, iki tarafla Kıbrıs’taki BM Barış Gücünün kapasitesinin azaltılmasını görüşmek olduğunu kaydeden gazete, BM’nin Kıbrıs’taki Basın Sözcüsü Alim Sıddık’ın Lacroix’in temaslarıyla ilgili olarak dün Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamalara yer verdi.

Gazeteye göre Sıddık açıklamasında, Lacroix’in dün BM Barış Gücünün ateşkes hattındaki operasyon alanlarını ziyaret ederek Barış Gücü yetkilileriyle görüştüğünü, Pile’yi ziyaret ettiğini aynı zamanda “Dünya Kadınlar Günü” sebebiyle düzenlenen bir etkinliğe katıldığını söyledi.

Sıddık, BM yetkilisinin bu sabah liderlerle ayrı ayrı gerçekleştireceği görüşmelere de değinerek, gündemdeki esas konunun UNFICYP’in stratejik açıdan gözden geçirilmesi olduğunu ifade etti.

Sıddık, Lacroix’in ziyaretinin, UNFICYP’in göreviyle (familiarization visit) ilgili durumu yakından görmek, Barış Gücü yetkilileriyle görüşmek, aynı zamanda UNFICYP’in stratejik açıdan gözden geçirilmesinin uygulanmasının nasıl gerçekleştiğiyle alakalı olduğunu da ifade etti.

Lacroix’in dün, UNFICYP’in ada boyunca yer alan ateşkes hattındaki operasyon alanlarını ziyaret ettiğini ve mayın temizleme çalışmaları hakkında bilgi aldığını belirten Sıddık, Lacroix’in dün akşamüzeri ise BM polisiyle birlikte Pile’yi ziyaret ederek, köyün Kıbrıslı Türk ve Rum muhtarlarıyla görüştüğünü kaydetti.

Lacroix’in dün Goethe Enstitüsünde “Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla düzenlenen bir etkinliğe katıldığını da kaydeden gazete, BM yetkilisinin bugün öğlen BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin büyükelçileriyle yemekte bir araya geleceğini, akşamüzeri ise Kayıp Şahıslar Komitesi merkezini ziyaret edeceğini ekledi.

Politis gazetesi ise Lacroix’in ziyaretiyle ilgili habere “Lacroix Ara Bölge ve Pile’de… Bugün Liderleri ve Kayıp Şahıslar Komitesini Görüyor” başlığıyla yer verdi.

Alithia gazetesi ise “Ufukta Çözümü Olmayan Çıkmaz” başlıklı haberinde, bir yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir yandan da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreter Yardımcısı Lacroix’i, enerji krizi arka planda olmak üzere, Kıbrıs sorunundaki çıkmaz konusunda bilgilendireceklerini yazdı.

Rum Yönetimi’nin, atacağı sonraki adımların hazırlık sürecinde olduğunu yazan gazete, Anastasiadis’in bu sabah Başkanlık konutunda Lacroix’i kabul edeceğini ve görüşmede BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın de bulunacağını kaydetti.

Gazete Anastasiadis’in Lacroix ile Spehar’dan “Türk tarafının diyalogdan kaçınmak için bahaneler yarattığı” mesajını, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletmelerini isteyeceğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 12:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104