banner6

Jet hızıyla artan fiyatlar, paraşüt hızıyla bile inmiyor

banner37

Market raflarında etiket fiyatları düşmüyor, vatandaş isyan ediyor. Ekonomist Göksel Saydam, döviz yükselirken marketlerdeki fiyatların hızlı bir biçimde artmasının ve döviz düşünce düşmemesinin hiçbir makul sebebi olamayacağını vurguladı

Jet hızıyla artan fiyatlar, paraşüt hızıyla bile inmiyor
banner151

“VATANDAŞ İSYANINDA HAKLI”… Vergi Uzmanı, Ekonomist Göksel Saydam, özellikle de sosyo ekonomik olumsuzlukların olduğu bu ortamda vatandaşın marketlerde düşmeyen fiyatlara isyan etmekte haklı olduğuna dikkat çekerek, “Nasıl ki döviz artarken sabah etiketlerde yazan fiyatlar yükseliyordu, şimdi de aynı şekilde, aynı hızda düşmesi gerekir” dedi. Saydam, “Alırken kur yüksekti” bahaneleri arkasına sığınılmaması gerektiğini, fiilen mal ödemesinde bulunulmadığını savundu.

“ZARURİ İHTİYAÇ KALEMLERİNİN FİYATLARI DÜŞMELİ”… Saydam, özellikle, gıda, temizlik, ilaç, akaryakıt gibi zaruri maddelerde fiyatlara özen gösterilmesi gerektiğini, bu kalemlerin günlük tüketilen ve stoklarda çabuk tükenen ürünler olduğunu söyleyerek, dövizdeki düşüşün bu kalemlere yansımasının şart olduğuna dikkat çekti. Beyaz eşya, mobilya gibi kalemlerin ise her gün satılan şeyler olmadığını ifade eden Saydam, bu gibi kalemlerde fiyatların sabit tutulabileceğini ama hızlı tüketilen ürünlerde fiyatı sabit tutmanın doğru olmadığını kaydetti.

Eniz ORAKCIOĞLU


Vatandaşlar, dövizle aynı hızda yükselen fiyatların, yine dövizle aynı hızda düşürülmesini bekliyor, ancak sadece bazı ürünlerde görülebilen cüzi indirimler hayal kırıklığı yaratıyor.


Özellikle marketlerdeki cep yakan fiyatların, iyileştirilmesi beklentisinde olan vatandaşlar etiket fiyatlarına baktıkça isyan etmeye devam ediyor.


Konu ile ilgili KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı, Ekonomist Göksel Saydam, vatandaşların isyanında haklı olduğunun altını çizerek, zaruri ihtiyaç olan, hızlı tüketilen gıda, akaryakıt, ilaç ve temizlik ürünlerinde dövizin düşmesine bağlı olarak indirmelerin etiket fiyatlarına hemen yansıması gerektiğini vurguladı.

12 ürünün 12’sinin de fiyatı aynı


KIBRIS olarak düzenli yaptığımız marketlerdeki fiyat karşılaştırma haberlerinden yola çıkarak dövizin en yüksek olduğu dönem ile şimdiki fiyatlarını yeniden karşılaştırdık.


Döviz yükselirken anında yükselen etiket fiyatlarının, döviz düşerken aynı hızla düşmediğini gözlemledik. Karşılaştırdığımız 12 ürünün hiçbirinde indirim olmadığını tespit ettik.


Geçtiğimiz günlerde KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Marketler Birliği Başkanı Fuat Nasip Nalcıoğlu, dövizdeki düşüşün marketlerin raflarındaki ürün fiyatlarına azda olsa yansımaya başladığına dikkat çekerek, ilerleyen günlerde dövizdeki düşüşün istikrarlı şekilde devam etmesi halinde fiyatlardaki düşüşlerin rafa daha da fazla yansıdığını göreceğimizi kaydetmişti.


Bazı ürünlerde indirimler gerçekleşse de raflardaki 10 binlerce ürünün çok yüksek bir oranında herhangi bir indirim, herhangi bir ucuzlama henüz gerçekleşmedi.

Saydam: Fiyatlar aynı hızla düşmeli


Ekonomist Göksel Saydam, döviz yükselirken marketlerdeki fiyatların hızlı bir biçimde artmasının ve döviz düşünce düşürülmemesinin hiçbir makul sebebi olamayacağını vurguladı.


“Nasıl ki döviz artarken sabah etiketlerde yazan fiyatlar yükseliyordu, şimdi de aynı şekilde, aynı hızda düşmesi gerekir” diyen Saydam, “Alırken kur yüksekti” bahaneleri arkasına sığınılmaması gerektiğini, fiilen mal ödemesinde bulunulmadığını savundu.


Saydam, bu noktada yapılması gerekenin devletin Mal ve Hizmetler (Düzenleme ve Denetim) Yasası altında Ticaret Dairesi memurlarının, gerekirse belediyelerden de yardım alarak faturaları denetlemesi ve malların alım tarihlerinin kontrol edilmesi olduğunu söyledi.


Denetimler sonucunda döviz kuru yüksekken alınan ve ödenen mal varsa fiyatı düşmemekte biraz da olsa haklılık payı olabileceğini kaydeden Saydam, “bazı iş sahiplerinin fiyatları düşürdüğünü duyuyor ve görüyoruz, ama birçoğu merdivenleri koşarak çıktı ama aşağıya inmiyor. Bu ticaret ahlakına uymaz” dedi.


“Kısacası kimse pahalıya aldık ucuza satamayız demesin” şeklinde sözlerine devam eden Saydam, dar ve sabit gelirli tüketicinin bir zaman teneke ile aldığı yağı artık şişe ile alabildiğini hatırlattı.

“Faturalar ve fiyatlar denetlenmeli”


Diğer bir nokta ise Mal ve Hizmetler (Düzenleme ve Denetim) Yasası ve Katma Değer Vergisi Yasası altında,  fiyat etiketi zorunluluğu olduğunu belirten Saydam, fiyat etiketlerinin ilan edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 


Saydam, özellikle de sosyo ekonomik olumsuzlukların olduğu bu ortamda vatandaşın marketlerde düşmeyen fiyatlara isyan etmekte haklı olduğuna dikkat çekti.


Hükümetin bu durumu kontrol altına alabileceğini söyleyen Saydam, “Her marketin 3-4 ürünü denetlense, ürünlerin fatura ve raf fiyatlarına bakılsa, kimin fiyatı doğru yansıttığını, kimin döviz kuru yüksekken mal aldığını tespit edebilir” dedi.


Saydam, yasalarda hiçbir boşluk olmadığının altını çizerek, sadece devletin cesur olup yasaları uygulaması gerektiğine vurgu yaptı.

“Özellikle çabuk tüketilen kalemlerde indirim olmalı”


Saydam, sözlerine şu şekilde devam etti:


“Özellikle, gıda, temizlik, ilaç akaryakıt gibi zaruri maddelerde fiyatlara özen gösterilmelidir. Bu kalemler günlük tüketilmekte ve stoklardan da çabuk tükenmektedir. Bu nedenle dövizdeki düşüşün bu kalemlere yansıması şarttır.”


Beyaz eşya, mobilya gibi kalemlerin ise her gün satılan şeyler olmadığını ifade eden Saydam, bu gibi kalemlerde fiyatların sabit tutulabileceğini ama hızlı tüketilen ürünlerde fiyatı sabit tutmanın doğru olmadığını kaydetti.


Saydam, iş insanlarının da bu dönemde getirdikleri ürünleri daha az kârla satmaları gerektiğini ifade ederek vatandaşın beklentisinin de bu olduğunu, ‘yazı kazanır, tura kaybeder’ mantığının doğru olmadığını belirtti.

Marketlerde döviz kurları düşmeden ve düştükten sonraki fiyatlar:

Ürün  Döviz Düşmeden Önce  Döviz Düştükten Sonra

Hellim (1 kilo)  99,00 TL  99,00 TL

Süt (1 lt)  11,95 TL  11,95 TL

Salça (700 gr)  20,50 TL  20,50 TL

Ekmek  4,50 TL  4,50 TL

Kahve  16,75 TL  16,75 TL

Ayçiçeği yağı(2 lt)  71,50 TL  71,50 TL 

Makarna (500 gr) 6,00 TL  6,00 TL

Fasulye  (800 gr)  28,65 TL  28,65 TL

Kaşar (700 gr)  66,00 TL 66,00 TL

Tavuk (1 kilo)  45,38 TL  45,38 TL 

Çamaşır Deterjanı (1,5 kilo)  30,00 TL  30,00 TL

Sıvı Sabun(400 ml)  10,00 TL  10,00 TL

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104