Kabinede ‘istifa’ gerginliği

banner37

İş Yasası ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası’na ilişkin değişiklik tasarısına sıcak bakmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın görevinden istifa edeceği iddiası dün gün boyu tartışıldı. Henüz resmi bir istifa açıklaması yapılmazken, Çağman’la görüşen Başbakan Saner, “Bana istifasını sunmadı” dedi

Kabinede ‘istifa’ gerginliği
banner99

Doğan SAMER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın görevinden istifa edeceği iddiaları, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin kabinesinde deprem etkisi yarattı.


Siyasi kulislerdeki iddialara göre, Çalışma Bakanı Çağman, sendikalaşmanın önünü tıkayan, yenisi imzalanana kadar eski toplu iş sözleşmesini geçersiz kılan İş Yasası ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası’na ilişkin değişiklik tasarısına pek taraf değil. Çağman’ın, sıcak bakmadığı değişikliklerin hükümet tarafından hayata geçirilmeye çalışılmasından rahatsız olduğu, bu nedenle de istifayı düşündüğü iddia edildi.


İstifa iddiasının kamuoyunda duyulmasının hemen ardından dün sabah saatlerinde Bakan Çağman, Başbakanlık’a giderek Başbakan Ersan Saner’le görüştü.


Çağman’ın istifasını sunmak için Saner’le görüştüğü iddia edildi ancak Başbakan Ersan Saner, “Herhangi bir istifa sunulmadı” açıklamasını yaptı.


Çağman’ın istifasıyla ilgili iddialar resmi bir açıklama yapılmadığından netleşmedi ancak bu durum kabinede gerginliğe neden oldu.


Demokrat Parti milletvekili olan Koral Çağman’ın partisinden de henüz bir açıklama yapılmadı ancak kulislerde yeni bakan olabilecek isimler konuşulmaya başladı bile.


Koral Çağman’ın Çalışma Bakanlığı’ndan istifa etmesi halinde yerine DP milletvekili Serdar Denktaş’ın veya Çalışma Bakanı Müsteşarı Çelebi Ilık’ın getirileceği konuşuluyor.


 

Bir buçuk saat görüştüler


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın görevinden istifa edeceği iddiaları üzerine dün sabah Başbakanlık’a gitmesi gündemi hareketlendirdi.


Başbakanlık’a girişte “Başbakan’la görüşmem var” diyerek içeriği konusunda bilgi vermeyen Çağman, Başbakan Ersan Saner’le yaklaşık 1 buçuk saat görüştükten sonra Başbakanlık binasından açıklama yapmadan ayrıldı.


Bakan Çağman, görüşmeden sonra basına açıklama yapmadı.


Başbakanlık, “Saner ve Çağman rutin bir görüşme yaptı” açıklamasında bulundu.

banner134

Başbakan Ersan Saner, görüşmenin ardından Başbakanlık çıkışında bekleyen gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

Saner, görüşmenin sorulması üzerine “Herhangi bir istifa sunulmadı” diye cevap verdi ve makam aracına binerek Başbakanlık'tan ayrıldı.

Konuyla ilgili daha sonra hiçbir taraftan açıklama yapılmadı.

Erhürman: Hükümette sandalye oyununa devam


Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Çalışma Bakanı Koral Çağman’ın istifa edeceği yönündeki iddialara yönelik “Memleketin hali perişan, ama ne gam! Hükümette sandalye oyununa devam” dedi.


Erhürman, kişisel sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklaması şöyle:


“Altı aylık hükümet. Daha kurulurken üç bakanın gerekçesi hala anlaşılamayan sebeplerle yerlerinin değiştirilmesiyle başladı. Sonra bir bakan gitti, yerine yenisi geldi, bir bakanın bakanlığı değişti. Şimdi de Sn. Koral Çağman'ın istifası gündemde. Çocukluğumuzda oynadığımız sandalye oyunu geliyor akla. Memleketin hali perişan, ama ne gam! Hükümette sandalye oyununa devam”.

Çeler: Yasayı Meclise getirdikten sonra istifa etsen ne yazar


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’ın istifa edeceği yönündeki iddiaları eleştirerek, “Yasayı Meclise getirdikten sonra istifa etsen ne yazar” dedi.


Çeler, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şöyle dedi:


“Yasayı meclise getirttikten sonra istifa etsen ne yazar. Dün (Önceki gün) de kürsüden söyledim. Sn. Çağman, toplu iş sözleşmesini ve sendikalaşmayı bitiren 2 tane yasayı kendi ellerinle Bakanlar Kurulu’ndan geçirttin. Geri çektirmek için kalıp mücadele edeceğine, başbakan bunu çekene kadar her bakanlar kurulu kararını veto etme hakkın varken istifa ederek bunun geçmesine ellerinle müsaade ediyorsun.


Vekil kalıp ret mi vereceksin? Sensiz 26’dırlar! Gene geçer! Sendikalaşmayı bitiriyorsun Sn. Çağman”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75