banner6

Kablo hırsızlığını seriye bağlamış

banner37

Minareliköy’de, faal durumda olmayan binadan hırsızlık yaparken suçüstü yakalanan H.E., cezaevine gönderildi, suç ortağı olmakla suçlanan H.G. ise teminatla serbest bırakıldı

Kablo hırsızlığını seriye bağlamış
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA
 

   Minareliköy’de, faal durumda olmayan binadan hırsızlık yaparken suçüstü yakalanan H.E.’nin ülkenin hemen hemen her bölgesinde benzer suçlar işlediği ve askıda görüşülmeyi bekleyen davaları olduğu ortaya çıktı. H.E., Minareliköy’deki suçla ilgili yargılanmak üzere dün cezaevine gönderilirken, suçla bağlantılı olduğu öne sürülen H.G. ise ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   H.E. isimli zanlı “Bina açma”, “Kasti hasar”, “Sirkat” ve “Sahtekarlıkla para temini”, H.G. ise “Hırsızlık mal kabulü” suçlamalarıyla tutuklanıp, teminat amaçlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen,   tanık olarak polis memuru Hüseyin Bekiroğlu’nu dinletti.   

   Mahkemede yeminli şahadet veren Bekiroğlu, 07.01.2023 tarihinde zanlı H.E.’nin (E-36), Minareliköy’de bulunan faal durumda olmayan rehabilitasyon binasının kapısını hasara uğratarak açıp içeriye girdikten sonra, bina içerisinde muhafaza edilen muhtelif ebatlardaki klima bakır borularını çaldığı sırada, devriye halinde olan polisleri fark etmesi üzerine kaçmaya çalıştığı sırada, yaklaşık 4 metre yüksekten zemine atlayarak yaralandığını anlattı.
   H.E.’nin suçüstü tutuklandığını söyleyen Bekiroğlu, kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından, sağ ayak bileğinde kırık teşhisi nedeniyle Ortopedi Servisi'nde müşahede altına alındığını belirtti.
   Bekiroğlu, olayla ilgili yürütülen ileri soruşturmada, meselede bağlantısı olduğu tespit edilen H.G.'nin (E-23), daha önce aynı bina içerisinden H.E. tarafından çalınan bakır klima borularını, Haspolat’ta faaliyet gösteren bir iş yerine satarak 1400 TL parayı sahtekarlıkla temin ettiğinin tespit edildiğini kaydetti.

   Bekiroğlu, yapılan soruşturmada 04.01.2023 tarihinde, H.G.’nin (E-23) Demirhan'da, devlete ait olan ancak faal olmayan rehabilitasyon binası içerisinde zanlı H.E.'nin sirkat etmiş olduğunu bildiği farklı boyutlardaki bakır klima borularını Aralık 2022 yılında iki kez 04.01.2023 tarihinde de 4500 TL karşılığında Haspolat'ta faaliyet gösteren bir işyerine, bakırların, sahibinin kendisi olduğunu söyleyip satarak, hırsızlık mal kabulü ve sahtekarlıkla para temini suçlarını işlemekle methaldar olduğunu belirtti.

   Zanlı H.E.’nin Mağusa ve İskele bölgelerinde benzer suçlardan iki ayrı teminatı olduğuna vurgu yapan Bekiroğlu, H.E.’nin tutuklu, zanlı H.G.’nin ise mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlı H.E.’nin üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

   Çeliker, zanlı H.G.’nin ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 100’er bin TL değerinde şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104