banner6

Kablo ile elektrik 

banner37

Taçoy: 2030’da 850 megawatt elektrik ihtiyacımız olacak

Kablo ile elektrik 
banner99

Kıbrıs Gazetesi Özel Haber

 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, elektrik konusunda konuşan CTP Milletvekili Salahi Şahiner’i yanıtladı.
Türkiye ile enterkonnekte olmanın yararları üzerine konuşan Taçoy, “2030 yılında 850 megawatt, 2035’de ise 1120 megawatt’a ihtiyacımız olacak, buna hazır olmalıyız” dedi.
Aksa ile ilk imzanın 2008’de atıldığını anımsatan Taçoy, bu sözleşmenin 2024 yılı sonunda biteceğini anımsattı. “Ülkenin enerji konusu ne olacak?” diye soran Taçoy, “Bu konuda bir toplantı yapacağız. 2019’da yaptığımız çalışmalar var ve biliyoruz ki 2030 yılında 850 megawattlık bir güç, 2035’de ise 1120 megawatt’lık bir güce ihtiyacımız olacak. 2025 yılından itibaren fosil yakıtlar ortadan kalkacak. Tüm bunlar düşülüyor” dedi. 
Yapılması gereken çok işler olduğuna dikkat çeken Taçoy, şöyle devam etti:
“Elektrikte entegre bağlantı ile avantaj ne, dezavantaj ne olur? Güney Kıbrıs, İsrail ve diğer ülkelerle enterkonnekte olmaya çalışıyor. 100 km bile olmayan Türkiye’den bu elektriği getirmek çok daha fizibldır. Bu enterkonnektenin ortalama fiyatının çok çok daha ucuz olduğunu biliyoruz.” 

“ENTSO-E yetkilileri ile görüştük”

Avrupa Elektrik İletim Sistemi Operatörleri Ağı (ENTSO-E)’ndan Türkiye’nin izin alıp almayacağına yönelik soruların var olduğunu anlatan Taçoy, “Türkiye buraya gözlemci üye. Güney Kıbrıs AB üyesi olması münasebetiyle üye. Burada bir tehdit yapılıyor Türkiye’ye ve deniyor ki “enerji ihracatını keseriz”. Ben ENTSO-E yetkilileri ile Şahap Aşıkoğlu müsteşarımla birlikte gidip görüştüm. ‘Ayrı bir santrale Türkiye’nin hatlarına enerji vermeden bize enerji verilmesi durumunda ne olur?’ diye sorduk, yanıt verilmedi. ‘Suriye ile sıfır noktasına tesis kurup buradan alırsak ne olur?’ dedik ona da yanıt verilmedi”  diye konuştu. 
“Arzum ve niyetim bu yatırımın yapılmasıdır” diyen Taçoy, “Bu ülkenin geleceğini kurtarmak bizim elimizdedir ve biz bunun çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104