Kabuklarınızı kırma zamanı geldi

banner37

Ombudsman Emine Dizdarlı, kadınlarımızın adım adım daha ileriye gitmesi gerektiğini belirtti ve kabukları kırma zamanının geldiğini ifade etti.

banner87
Kabuklarınızı kırma zamanı geldi
banner90
banner8

Bir kadın olarak önemli başarılara imza atan Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, yurtdışında eğitim aldı. Avukatlık mesleğini eline alan Dizdarlı, yargıç, kıdemli yargıç, kaza mahkemesi başkanı oldu…  Dizdarlı, Yüksek Mahkeme Yargıcı atamasından birkaç yıl sonra 2015’te de Ombudsman görevine geldi…

Hem çalışan de hem çocuk yetiştiren kadınlarımızdan biri o… Azimli ve örnek bir kişiliğe sahip… Doğaya tutkun… Favorisi su ve toprak… Kıştan bahçesinde, ovada ve ormanda yeşille iç içe; yaz da ise denizde yüzmede… Öfkesini, sevincini, stresini doğayla ilgilenerek atıyor Dizdarlı…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya geldiğim Ombudsman Emine Dizdarlı’yla ülkemizde kadının yerini konuştuk.

Kadınların adım adım daha ileriye gitmesi gerektiğini düşünüyor Dizdarlı… Ve kadınlarımıza çağrıda bulunuyor: Kabuklarınızı kırma zamanı geldi...

Dizdarlı konuşmasında kadınların kendi ayakları üzerinde durmasının önemine sıklıkla vurgu yaptı.

‘Kadınların meslek sahibi olması altın bilezik’

Kıbrıs’ta kadın olmayı değerlendirirken geçmiş yıllara işaret etti önce Dizdarlı… O yıllarda kadınların, annelerimizin yaşadığı zorlukları hatırlattı.

Sadece yaşamın getirdiği sıkıntılar değil, olanaksızlıkların da şartları zorladığını ifade etti.

Dizdarlı, meslek sahibi olduktan sonra, evli ve çocuklu bir kadın olarak sıkıntılı günler yaşadığını söyledi. O dönemde anaokul, özel okul ve kreşlerin hemen hemen hiç olmadığını belirten Dizdarlı, yine kadınlardan destek alarak çocukların bakımını sağlamak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Dizdarlı, annesinin kız çocuklarının meslek sahibi olmasını ‘kola takılmış altın bilezik’ gibi gördüğünü ve kızlarını da bu mantaliteyle büyüttüğünü belirtti.

banner134
Açık fikirli bir toplumda yaşadığımıza işaret eden Dizdarlı, ülkemiz kadınları için bunun büyük şans olduğunu ifade etti.

Dizdarlı, Kıbrıs’ta kadın haklarının ön planda olmasının, zihniyetin değişmesi açısında kapı açtığını belirterek Aile Yasası’nın kadına haklar getirdiğini söyledi. Yasanın kadına mal varlığı gibi haklar getirdiğini ifade eden Dizdarlı, yasadaki tadilatla kadına kendi soyadını kullanma hakkı da verildiğini belirtti.

“Kadın haklarının korunması önemli”

Emine Dizdarlı, sivil toplum örgütlerinde öncü olan kadınların çalışmalarının yakından izlediğini söyledi.

Kadın evde de çalışır, tarlada da, fabrikada da, devlet dairesinde de... Kadın hareketleri işte bu çalışan kadınların haklarını korumak ve farkındalık yaratma adına önemlidir” diyen Dizdarlı, kooperatiflerin de üretimi teşvik ederek, kadına destek olduğunu söyledi.

“Kadınlar için sığınma evi olmaması, kadını evinde yaşamaya zorluyor”

Ülkemizde sıklıkla duyulan ve görülen kadına şiddet konusuna da değinen Emine Dizdarlı, Aile Yasası’na atıfta bulunuyor ve sığınma evlerin olmamasının yarattığı olumsuzluklardan söz ediyor.

Dizdarlı, şöyle diyor:  
Aile Yasası’nda yapılan değişikliklerle kadına yönelik şiddet, taciz gibi olaylar karşısında, mahkeme koruma emri verebiliyor. Özellikle taciz söz konusuysa, herhangi bir kişinin evine 100 metre yaklaşmasına dahi mahkeme mani olabiliyor.

Özellikle kadınlar için sığınma evlerinin olmaması, kadını evinde yaşamaya zorluyor. Çünkü gidecek başka yerleri yoktur. Bu, kadının hareket alanını kısıtlar, zorlaştırır. Tabii bir tek mahkeme kadına şiddeti engelleyemez. Bu şiddeti ortadan kaldırmak için farkındalık olması gerekiyor. Eğitim programları ve kampanyalarla toplum bilinçlendirilmelidir. Bir de ülkemizde şiddet olayları gizli ve saklı tutuluyor. Bunun da açıklanması ve üzerine gidilmesi gerekiyor”.

 


 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75