Kabul değil icraat zamanı

banner37

Kabul değil icraat zamanı
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Devlet yetkilileri, kabul ve ziyaretlerden iş yapmaya fırsat bulamıyor. Ayrıca, Covid-19 vakalarının giderek arttığı bugünlerde, kalabalık bir şekilde yapılan ziyaretler de halk sağlığı açısından önemli bir tehdit oluşturuyor

“GÖZ ÖNÜNDEKİ KİŞİLER ÖRNEK OLMALI”… Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, bu sürecin en başından beri kapalı alanlarda yapılan görüşmelerde sayının çok kısıtlı tutulması, hijyen kurallarına uyulması, sosyal mesafenin korunması ve maske takılması yönünde uyarılar yaptıklarını hatırlattı.  Gürkut, özellikle göz önünde bulunan kişilerin bu kurallara uyarak örnek olması gerektiğini ifade etti

“KABUL DEĞİL PLANLAMA YAPILMALI”… Ekonomist Erdal Güryay, hükümetin bir an önce kolları sıvayıp, önümüzdeki yılın planlamasını yapması gerektiğini söyledi ve bunun dışında yapılanların, hem zaman kaybı, hem de ekonomik kayıp olduğunu belirtti. Güryay, hükümetin şu an üzerinde durması gereken konunun “salgının bu şekilde devam etmesi durumunda ne yapılacağı” ve “aşının etkili olması durumunda sektörlerin yeniden faaliyete geçebilmesi için ne yapacağı” olduğunu ifade etti

“KABULLER SAKINCALI”… KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, ülkenin içerisinde bulunduğu dönemin, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve bakanların kabul yapacağı bir dönem değil, icraat dönemi olduğunu söyledi. Bengihan, kabullerin hem tüm dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi süreci, hem ekonomik, hem de icraat yapılmasını yavaşlatması nedeniyle sakıncalı olduğunu kaydetti

Ülkede görülen Covid-19 vakaları giderek artarken, devlet yetkililerinin, uzmanların önerilerine aldırış etmeden kabul ve ziyaretlere devam etmesi, hem halk sağlığını tehlikeye atıyor, hem de halk için kötü örnek teşkil ediyor. Ayrıca bu ziyaretler nedeniyle yapılması gereken birçok iş de aksıyor. 

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, ekonomist Erdal Güryay ve KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Dr. Gürkut, toplumun göz önündeki kişilerin, topluma kötü örnek olmamaya özen göstermesi gerektiğini, Güryay, hükümetin her şeyi bırakıp, bir an önce önümüzdeki yılın planlamasını yapması gerektiğini ve Bengihan da toplumun hizmet beklediği bir dönemde olduğumuzu söyledi. 

Gürkut: Toplumun gözü

önündeki kişiler örnek olmalı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, bu sürecin en başından beri, kapalı alanlarda yapılan görüşmelerde sayının çok kısıtlı tutulması, hijyen kurallarına uyulması, sosyal mesafenin korunması ve maske takılması yönünde uyarılar yaptıklarını hatırlattı.

Özlem Gürkut, bu dönemde, özellikle el sıkışmanın ve yakın temasın çok tehlikeli olduğuna dikkat çekti ve “İzaz ikramda da maskeleri indirip, çay, kahve içmek de tehlikeli” dedi.

Kimin taşıyıcı olup olmadığını bilemediğimizi ifade eden Gürkut, şöyle konuştu:

“Giderek kimin temaslı olduğunu takip etmek zorlaşıyor ve bunu takip etmek gerekiyor.

Bu durum sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için geçerlidir.

Zaten en başından beri maske, mesafe ve hijyen diyoruz. Bu kuralları unutmamamız lazım. Bunlara uyabildiğimiz sürece korunacağız.

O yüzden özellikle toplumun gözü önündeki yetkililerin, makamların bunlara özellikle dikkat etmesi, kötü örnek olmaması gerekir. Mümkün olduğunca bu gibi temaslardan uzak durmalıyız”.

“Yılbaşını çekirdek ailemizle geçirmeliyiz”

Önümüzde bir yılbaşı süreci olduğuna dikkati çeken Gürkut, bu süreçte de dikkat etmek gerektiğini vurguladı ve “Bazı yerlerden duyumlar alıyoruz, insanlar, evlerinde kalabalık kutlamalar yapacak. Bunlar da tehlikelidir. Sadece her gün görüştüğümüz eşimiz, çoluk çoğumuz ve çekirdek ailemizle bir arada olacağımız bir yılbaşı geçirmemiz en güvenli olacaktır. Kendi büyüklerimizle bile maske takamayacağımız ortamda bir araya gelmemeye özen göstermeliyiz” dedi. 

Güryay: Bir an önce önümüzdeki yılın planlaması yapılmalı

Ekonomist Erdal Güryay, hükümetin bir an önce kolları sıvayıp, önümüzdeki yılın planlamasını yapması gerektiğini söyledi ve bunun dışında yapılanların, hem zaman kaybı, hem de ekonomik kayıp olduğunu belirtti.

Hükümetin şu an üzerinde durması gereken konunun “salgının bu şekilde devam etmesi durumunda ne yapılacağı” ve “aşının etkili olması durumunda sektörlerin yeniden faaliyete geçebilmesi için ne yapacağı” olduğunu ifade eden Güryay, değişik senaryolar üzerinde çalışılması gerektiğini söyledi.

Güryay ayrıca hükümet programına da değinerek, bu kadar detaylı bir programa gerek olmadığını ve 10 ay görev yapacak hükümetin şu anda pandemi sürecine ve ekonomik duruma odaklanması gerektiğinin altını çizdi.

Bengihan: Toplumun hizmet

beklediği bir dönemdeyiz

KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan, ülkenin içerisinde bulunduğu dönemin, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve bakanların kabul yapacağı bir dönem değil, icraat dönemi olduğunu söyledi.

Kabullerin hem tüm dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi süreci, hem ekonomik, hem de icraat yapılmasını yavaşlatması nedeniyle sakıncalı olduğunu kaydeden Bengihan, şunları kaydetti:

“Tüm dünya olarak pandemi sürecinden geçiyoruz. Mümkün olduğunca insan yoğunluğunu azaltmamız gerekiyor. Parti sorumluluğu değil, devlet sorumluluğu ile hareket edilmesi gerekir.

Ancak ne yazık ki bunun bilincinde olmayanlar var. Ne yazık ki hükümetteki yetkililer ziyaretçi kabulünde bir sınırlamaya gitmiyor. Bu durum kamu sağlığı açısından da, ekonomik açıdan da sakıncalıdır.

Toplumun hizmet beklediği bir dönemden geçiyoruz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75