banner6

Kaçağı kaçıracaklardı, kendileri de kaçak çıktı

banner37

Kaçağı kaçıracaklardı, kendileri de kaçak çıktı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA
 

   Ülkemize yasal olmayan yolla giriş yaptığı için, ihraç edilmek üzere tutuklu olarak bekletildiği yurttan firar ederek Güney Kıbrıs’a kaçmayı planlayan N.M.A. ve kaçmasına yardımcı olmak için bin dolar karşılığında N.M.A. ile anlaşan M.Ö. ile A.Ş. isimli iki işçi tutuklandı. N.M.A.’nın kaldığı odada işçilerin verdiği bazı eşyaları bulan polis ayrıca yurdun dış kaplama işinde çalışan M.Ö. ve A.Ş.’nin çalışma izinsiz çalıştıklarını da belirledi. Üç zanlı dün mahkemeye çıkarıldı yargılanmak üzere teminatla cezaevine gönderildi.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Senem Palabıyık’ın tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Kozal Depreli, 09 Mayıs 2022 tarihinde, saat 12.00 raddelerinde Demirhan’da faaliyet gösteren Yıldız Öğrenci Yurdu’nun dış cephe kaplamasını yapan zanlı 1 M.Ö. ve zanlı 2 A.Ş.’nin, konu yerde 414 no’lu odada, 27 Nisan 2022 tarihinde İskele’de işlemiş olduğu “Onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’ye giriş yapmak” suçu ile ilgili KKTC’den ihraç edilmek üzere bulunan N.M.A. ile aralarında bin dolar karşılığı konu yurttan kaçmasına yardım etmek için anlaştıklarının belirlendiğine vurgu yaptı.

   Kozal Debreli, zanlı 1 tarafından konu odanın penceresi içine bir adet ahşap saplı çekiç, bir adet tornavida, bir adet maket bıçağı ile bir adet demir parçasını verip, N.M.A.’yı gayrı yasal yollardan KKTC’den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçirmek için ağır bir cürüm işlemek kastı ile gizli ittifak kurduklarını kaydetti.

   Debreli, olayın 10 Mayıs 2022 tarihinde, konu odada yapılan polis kontrolünde tespit edildiğini ve zanlıların mahkeme emri gereği tutuklandığını söyledi.

   Aynı gün zanlı 1’in gönüllü ifade vererek işlemiş olduğu suçunu itiraf ettiğini belirten Debreli, hem zanlı 1’in hem de zanlı 2’nin Emir Yapı isimli inşaat firmasında çalışma izinsiz olarak çalıştıklarının tespit edildiğini ve bu yönde soruşturma başlatılıp, Çalışma Dairesi ile gerekli yazışmalar yapılacağını anlattı.

   Debreli, zanlıların aleyhinde başlatılan tahkikatın tamamlanmış olup, zanlıların 10 gün süre ile cezaevinde tutuklu kalmasını talep etti.

   Huzurundaki olgu ve şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, istenen teminat emrini verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110