banner6

Kaçak berberler türedi, önlem alın!

banner37

Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sarsıntının ardından dövizdeki hareketlenme, ardı arkası kesilmeyen zamlar ve bunlara bağlı olarak düşen alım gücü nedeniyle müşteri kaybeden kuaför ve berberler, bir darbe de kaçak çalışan kişiler tarafından yiyor

Kaçak berberler türedi, önlem alın!
banner151

  • MAĞDURİYET YARATIYOR… Hem yasal prosedürleri yerine getirmeden, hem de çantasını alıp ev ev dolaşarak kaçak bir şekilde kuaför ve berberlik hizmet sunan kişiler, vergisini, sigortasını, kirasını ve malzeme ücretlerini ödeyen kuaför ve berberlerin ekmeğinden çalıyor. Kıbrıs Türk Berberler Birliği Başkanı Cemal İnönülü, yasalara aykırı şekilde çalışan ve kaçak olarak evlere giden berberler nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirtti.

  • EKONOMİK GELİŞME VE DENETİM ŞART… Kıbrıs Türk Berberler Birliği Başkanı Cemal İnönülü, bu sorunun önüne geçilebilmesi için yetkililerin gereken denetimleri yapması gerektiğini ifade ederken, Kanber de döviz karşısında değer kaybeden TL’deki düşüşün durdurulması, Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçişlerin kolaylaştırılması, ülkeye daha çok öğrenci ve turist gelmesinin sağlanması gibi açılımların kayıt dışılıkla mücadelede önemli yer tuttuğunu vurguladı

Ahmet UÇAR


Pandemi sürecinin yarattığı ekonomik sarsıntının ardından dövizdeki hareketlenme, ardı arkası kesilmeyen zamlar ve bunlara bağlı olarak düşen alım gücü nedeniyle müşteri kaybeden kuaför ve berberlerin sıkıntısı yetmezmiş gibi, bir darbe de kaçak şekilde çalışan kişiler tarafından yiyor.


Hem yasal prosedürleri yerine getirmeden, hem de çantasını alıp ev ev dolaşarak kaçak şekilde hizmet sunan kişiler, vergisini, sigortasını, kirasını ve malzeme ücretlerini ödeyen kuaför ve berberleri de ekmeğinden ediyor.


KIBRIS Ekonomi’ye konuşan Kıbrıs Türk Berberler Birliği Başkanı Cemal İnönülü, yasalara aykırı bir şekilde çalışan ve kaçak şekilde evlere giden berberler nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirterek, vergisini ve sigortasını ödeyen berberlerin hakkının çiğnendiğini kaydetti.


 İnönülü, bu sorunun önüne geçilebilmesi için yetkililerin gereken denetimleri yapması gerektiğini ifade etti.


Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği Başkanı Mahmut Kanber de kaçak ve kayıt dışılıktan, tüm esnafların olduğu gibi kuaförlerin de etkilendiğini belirterek, gelir kaybından dolayı dükkânlarını kapatıp kayıt dışına düşen birçok kişinin bulunduğunu söyledi.


Kanber, kayıt dışılıkla mücadele edebilmek için ülke ekonomisinin ayağa kaldırılmasının önem arz ettiğini ifade etti.

İnönülü: Kaçak berberlere karşı denetim şart


Kıbrıs Türk Berberler Birliği Başkanı Cemal İnönülü, yasalara aykırı bir şekilde çalışan ve kaçak şekilde evlere giden berberler nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirterek, vergisini ve sigortasını ödeyen berberlerin hakkının yendiğini kaydetti.


Ülkemizde meslek sahibinden çok işverenin bulunduğunu dile getiren İnönülü, yasal prosedüre göre bir iş yeri açılabilmesi için söz konusu kişinin KKTC vatandaşlığına ve ustalık belgesine sahip olması gerektiğini,  bunlara sahip olan ancak bu mesleği yapmayan kişilerin bunları kullanarak dükkan açtığını ifade etti.


İnönülü, kalfalık belgesi olan ve vatandaş olmayan kişilerin de dükkân açtığına işaret ederek, ilgili mercilerin bu konuda gereken adımı atması gerektiğini anlattı.


Birçok kişinin dükkânlarını açtıktan sonra yasal prosedürü izlediğine dikkat çeken İnönülü, kişilerin dükkânlarını açtıktan sonra belediyeye gidip işletme izni aldığını, üyelik için Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na gittiğini, ortada engel teşkil eden bir durum olduğunda ise araya tanıdıkların girmesiyle dükkanın açıldığını vurguladı.


İnönülü, berberlikten biraz anlayan kişilerin evlere giderek 5 – 6 kişiyi tıraş edip cebine para koyduğunu anlatarak, şöyle devam etti:


 “Meslekleri berber olan kişiler sadece bu işten geçiniyorlar, yani başka bir gelirleri yok.


Biz, sigortalarımızı, vergilerimizi, çalışanlarımızın sosyal sigortalarını ödüyoruz ama kaçak çalışan kişiler bunların hiçbirini yapmıyor.


Hatta daha aşağı fiyatlarda tıraş ediyorlar. İnsanlar da bunu arar oldu”.

  Berberlerin sorunlar karşısında dayanacak gücünün kalmadığını belirten İnönülü, kendisine gelen bilgiye göre geçen günlerde Girne’de bir berberin, müşterisinden 160 TL istediğini, tartışma yaşandığını, berberin de kendisini, verdiği kiraların yüksek olması yönüyle savunduğunu anlattı.


İnönülü, bu sorunların çözülebilmesi için yetkili kişilerin üzerine düşen görevi yapıp denetlemelerde bulunması gerektiğini dile getirerek, gerek kaçak çalışan, gerekse taban fiyatın altında tıraş yapan kişilerin  bulunduğunu ancak gereken denetimlerin yapılmadığını ifade etti.


Ailelerin çocuklarını artık mesleklere yönlendirmediğini, okullara teşvik ettiğini söyleyen İnönülü, bu sıkıntılar bu şekilde devam ederse 5 – 10 yıl sonra bunun eksikliğinin hissedileceğini açıkladı. 

Kanber: Ekonomik kriz kayıt dışılığı artırdı


Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği Başkanı Mahmut Kanber, kaçak ve kayıt dışılıktan tüm esnafların olduğu gibi kuaförlerin de etkilendiğini belirterek, gelir kaybından dolayı dükkânlarını kapatıp kayıt dışına düşen birçok kişinin bulunduğunu kaydetti.


Kaçak çalışma ve kayıt dışılığın ikiye ayrıldığını dile getiren Kanber, bazı kişilerin çantalarını alarak evlere gittiğini ve kaçak şekilde kuaförlük yaptığını, bazı kişilerin ise yasal olarak gereken prosedürleri yerine getirmeden çalıştığını ifade etti.


Kanber, kuaförlerin yüzde 25’inin işlerini bırakmak zorunda kaldığına işaret ederek, bu süreçte kayıt dışılığın da artış gösterdiğini vurguladı.


Kişilerin dükkân açması durumunda birçok sorun yaşayacağını, vergisinden girdi maliyetlerine kadar bir sürü harcama yapacağını söyleyen Kanber, bu nedenle insanların kayıt altında olmaya sıcak bakmadığını bildirdi.


Afrikalı, Pakistanlı, Rus gibi farklı ülkelerden gelen kişilerin kendi ekonomik koşullarına göre birbirlerine kuaför hizmeti sunduğunu söyleyen Kanber, vergilerini veren, girdi maliyetlerini ödeyen, kira ücretlerini karşılayan kuaförlerin ise zor durumda olduğunu belirtti.


Kanber, kayıt dışılığın kolay bir şekilde çözüme ulaşamayacağını belirterek, bütünsel bir politikanın geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.


Döviz karşısında değer kaybeden TL’nin düşüşünün durdurulması, Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçişlerin kolaylaştırılması, ülkeye daha çok öğrenci ve turist gelmesinin sağlanması gerektiğini dile getiren Kanber, kayıt dışılığın önüne geçilebilmesi için öncelik ülke ekonomisinin ayağa kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 12:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110