Kaçak çalışmak istemiyorum!

banner37

İstanbul’dan adamıza okumak için gelen 22 yaşındaki Mustafa Bostancı, ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için çalışmak zorunda. Ancak yeni eğitim öğretim yılı henüz açılmadığı için öğrenci çalışma izni çıkaramayan Bostancı, hiçbir yerde iş bulamıyor:

Kaçak çalışmak istemiyorum!
banner90

“YASALAR, ÖĞENCİLERİ KAÇAK ÇALIŞMAYA İTİYOR”… Ailesinin ev kirasından kendine düşen payın ancak yarısını ödemeye gücünün yettiğini belirten Mustafa Bostancı, yeni eğitim öğretim yılı henüz açılmadığından dolayı öğrenci çalışma izni çıkaramadığını söyledi. Ülkemizde kaçak çalışmak istemediğini ifade eden Bostancı, “Ben kayıt dışı çalışmak istemiyorum. Ama yasalar yaz tatilinde Kıbrıs’ta kalan öğrencileri kaçak çalışmaya itiyor” dedi

“KIBRIS’TAKİ BİRÇOK ÖĞRENCİ KAÇAK ÇALIŞIYOR”… Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yaz tatilinden dolayı yeni eğitim ve öğretim yılı kayıtlarını henüz açmadığını belirten Mustafa Bostancı, yeni kayıt dönemi açılmadığı için muhaceret iznini yenileyemediğini, bu nedenle de öğrenci çalışma iznini çıkaramadığını kaydetti. Muhaceret izninin bitmesine 3 ay kalmasından dolayı devletin öğrenci çalışma izni vermediğini iddia eden Bostancı, yaz tatilinde Kıbrıs’ta kalan öğrencilerin büyük bir bölümünün kayıt dışı olarak çalıştığını öne sürdü

Ahmet KARAGÖZLÜ

Mustafa Bostancı... İstanbul’dan adamıza okumak için gelen pırıl pırıl bir genç… Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nde eğitim gören Bostancı henüz 22 yaşında…

4 sene önce hayallerinin peşinden koşarak yüzde 100 bursla ülkemize gelen genç, okuyabilmek için adeta yaşam mücadelesi veriyor.

Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için yaz tatillerinde İstanbul’a geri dönemeyen Mustafa Bostancı, hem eğitim masraflarını karşılayabilmek, hem de geçinebilmek için çalışmak zorunda…

Genç öğrenci, ailesinin, ev kirasından kendine düşen payın ancak yarısını ödemeye gücünün yettiğini, bu nedenle de çalışmak zorunda olduğunu söylüyor.

Ancak yeni eğitim öğretim yılı henüz açılmadığından dolayı öğrenci çalışma izni çıkaramayan Bostancı, ülkemizde kaçak olarak çalışmak istemediği için de hiçbir yerde iş bulamıyor.

Türkiye’deki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) aldığı 604 TL’lik burs parasıyla hayatını idame ettirmeye çalışan Bostancı, Kıbrıs’ta bu parayla geçinmenin mümkün olmadığını söylüyor.

Yaz tatillerinde öğrenci çalışma izni çıkarmanın çok zor olduğunu belirten Bostancı, “Ben kayıt dışı çalışmak istemiyorum. Ama yasalar, yaz tatilinde Kıbrıs’ta kalan öğrencileri kaçak çalışmaya itiyor” dedi.

banner9
“Yaz tatilinde birçok

öğrenci kaçak çalışıyor”

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK), yaz tatilinden dolayı yeni eğitim ve öğretim yılı kayıtlarını henüz açmadığını belirten Bostancı, yeni kayıt dönemi açılmadığı için muhaceret iznini yenileyemediğini, bu nedenle de öğrenci çalışma iznini çıkaramadığını anlattı.

Muhaceret izninin bitmesine 3 ay kalmasından dolayı devletin öğrenci çalışma izni vermediğini iddia eden Bostancı, yaz tatilinde ülkemizde kalan öğrencilerin büyük bir bölümünün kayıt dışı olarak çalıştığını öne sürdü.

Mustafa Bostancı şöyle devam etti:

“Yaz tatilinde olduğumuz için YÖK kayıt sistemi henüz açılmadı. YÖK, yeni eğitim döneminde sistemini açtığında ben zaten okula kaydımı yapacağım. Ancak şu an sistem açılmadığı için öğrenci çalışma iznini alamıyorum. Ailemin maddi gücü gerçekten iyi değil. Zaten okulumda da yüzde 100 bursla okuyorum. Ailem beni okutabilmek için kendi boğazlarından kısarak bana biraz para göndermeye çalışıyor. Ancak bu para, ev arkadaşımla tuttuğumuz evin kirasından benim payıma düşenin ancak yarısına yetiyor. KYK’dan aldığım 604 TL’lik bursla ev kiramı tamamlayabiliyorum.”

“Okuyabilmek için para

kazanmak istiyorum”

Yaz tatillerinde İstanbul’a geri dönecek gücünün olmadığını da belirten Mustafa Bostancı, bu nedenle geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olduğunu söyledi.

Kimseden bir beklentisinin olmadığını ifade eden Bostancı, “Ben sadece okuyabilmek için para kazanmak istiyorum. Ama bunu da yasal yollardan yapmak istiyorum. Kaçak olarak çalışmak istemiyorum” dedi.

KYK’dan aldığı bursla Kıbrıs’ta geçinmesinin mümkün olmadığını belirten Bostancı, şöyle devam etti:

“Gazetelerde sıkça ‘Ülkede şu kadar kişinin kaçak olarak yaşadığı tespit edildi’ şeklinde birçok haber okuyorum. Bu noktada da Kıbrıs Türk halkını çok iyi anlıyorum. Ancak ben ve benim gibi olan birçok öğrenci için bir yöntem geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mesela okula kayıt yaptırmayan kişilerin çalışma izinleri otomatik olarak iptal edilsin. Bunun gibi daha birçok yöntem geliştirilebilir. Ben yeni kayıt döneminde zaten kaydımı yapacağım. Öğrenci çalışma iznimi de o zaman çıkarabileceğim. Ama şu an çalışamadığım için ne yapacağımı hiç bilmiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108