Kaçak galericiler türedi!

banner37

Kaçak işçi, kaçak müteahhit, kaçak taksici derken, şimdi de kaçak oto galericiler başa bela oldu. Genellikle çalışmak ve okumak amacıyla ülkeye gelen bazı üçüncü ülke vatandaşları, kayıt dışı araç alım satımı yapıyor ve devlete bir kuruş bile vergi ödemiyor. Dükkan kirası veren ve vergi ödeyen kayıtlı galeriler ise bu durumdan çok şikayetçi

banner87
Kaçak galericiler türedi!
banner99

Serap ŞAHİN

   Ülkeye çalışmak ya da eğitim görmek için gelen bazı üçüncü ülke vatandaşları, kayıt dışı araç alım satımı yapıyor.

   Kaçak oto galericiler, dükkan kirası ödemeden ve devlete vergi vermeden bu sektörde faaliyet gösterip haksız kazanç sağlarken, kayıtlı galeriler için de haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

   Piyasada 200’den fazla kayıt dışı 3. ülke vatandaşının araç alım satımı yaptığı tahmin ediliyor.

   Evde, internet üzerinden araç alım satımı yapanların çoğunun üçüncü ülkelerden çalışmaya ya da öğrenim görmeye gelen kişiler olduğunun altı çizilirken, yetkililerin bu duruma son verilmesi için yasal değişiklikleri hayata geçirmesi bekleniyor.

   Ülkede kayıtlı olarak çalışan galeriler ayda ortalama bin-iki bin sterlin dükkân kirası ödüyor, 6 ayda bir, Araç Kayıt Dairesi’ne ruhsat parası, her ay 3-4 bin TL vergi, belediyeye izin ücreti, çeşitli izin paraları ve yıl sonu vergisi ödeyerek, devlete katkı sağlıyor.

   Oysa piyasada kaçak oto alım- satımı yapan öğrenci, turist veya sürekli giriş çıkış yapan kişiler, hiç bir ücret ve vergi ödemeden haksız kazanç sağlayıp, devleti ve vergisini ödeyen oto galerilerini zarara uğratıyor.

   Oto Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın, kayıt dışı oto alım satımla yıllardır mücadele ettiklerini, sektörü disipline sokacak tüzük değişikliği hazırlandığını ancak 7 aydır bekletildiğini belirtilerek, “Kayıt altına alınmak için yalvaran sektör var mı? Ciğerimiz yandı. Bir paragraflık düzeltme için illa sokaklara çıkıp araba mı yakalım? Artık yeter, birileri bizi duysun” diye isyan etti.

   Hazırlanan yeni tüzüğün yürürlüğe girmesiyle tüm galerilerin, sokaktaki satışların ve noterlerin dahi kayıt altına gireceğini ve kaçak satış yapamayacağını vurgulayan Akın, “Kayıt altına alınmak için yalvaran sektör var mı?” diye sordu.

“Devlet en az 70 bin TL para kaybediyor”

   Oto Galericiler Birliği Başkanı İbrahim Akın, kayıt dışı araç alım-satım yapan kişi sayısının 200’den fazla, hatta binlerce olabileceğine işaret eden Akın, bu durumdan hem galerilerin, hem de devletin zarara uğratıldığını vurguladı.

   Hazırlanan tüzük değişikliği için 2 yıl çalışıldığını ancak 7 aydır savcılıkta beklediğini belirten Akın, yasal değişikliğin ivedi bir şekilde hayata geçirilmesini istedi.

   Haziran ayında devletin araç gelirlerinden 1 milyon TL geliri olduğunu ve bunun iki katı kadar da kaçak satış olduğunu iddia eden Akın, “Devlet kayıt dışı oto alım satımından en az 70 bin TL para kaybediyor” dedi.

   İbrahim Akın, şöyle devam etti:

   “Kayıt dışı satışlarda arabaların evrakları kontrol edilmiyor. Biz, aracın muayene ve seyrüseferi tam olmazsa alım-satım yapmıyoruz. Ama sokaktaki satışlarda durum böyle değil. Devir işlemi bile yapılmıyor. Her devirden devletin kaybı var. Ancak hazırladığımız tüzük değişikliğinde dolaylı olarak çok yönlü bir oto kontrol sistemi gelecek. Şu an kullanılan araç devir formları da yenilenmiş olacak.

   Hepsi tüzükte yazılı ve hazır bir şekildedir.

   Noterin tasdik numarasıyla makbuz numarası da işlenecek. Araç devir formları makbuz gibi sıra numaralı olacak ve galerilere, banka ve noterlere zimmetlenecek. Bu formlar sokakta gezmeyecek. Vatandaş, arabasını satacağında mağdur olmayacak. Sadece kontrol altına alınacak.”

“Sokaklara çıkıp araba mı yakalım?”

   Hazırlanan tüzük değişikliğinin Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe gireceğini ancak 7 aydır bekletildiğini yineleyen Akın, “Bir paragraf düzeltilmesi için illa sokaklara çıkıp araba mı yakalım? Artık yeter, birileri bizi duysun. Gelinen noktada memlekete, bize ve ekonomiye yazık. İnsanlar trafikte can veriyor ve ellerinde hiçbir evrak yok” ifadelerini kullandı.

   Maliye Bakanlığı’nın kayıt dışı ekonomiyi önleyeceğine dair açıklamaları olduğuna dikkat çeken Akın, “Her gelen bakana soruyoruz, neden üçüncü ülke vatandaşı kayıt dışı satış yapsın diye. Biz, satış için 50 tane evrak tamamlıyoruz. Adam evinde oturuyor ve internetten araba satıyor. Satılan arabaların hiçbir sorumluluğu yok. Biz KDV ödüyoruz, vergi veriyoruz, personel çalıştırıyoruz ve oturup kapıya bakıyoruz müşteri gelsin diye” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Husnu Bullici
Husnu Bullici - 5 ay Önce

Iprahim Akinin yazdıklarına tam katılıyorum ve destekliyorum

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108