banner6

Kaçak kat sonunda yıkılıyor

banner37

Karaoğlanoğlu bölgesinde yapımı devam eden Kaya Oteller Grubu'na ait otel inşaatının kaçak katı firma tarafından yıkılmaya başlandı.

Kaçak kat sonunda yıkılıyor
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden Kaya Oteller Grubu’nun Karaoğlanoğlu’nda ki otel inşaatında yasaya aykırı şekilde yapılan katın yıkımı başladı. Kalıp aşamasında olan kaçak katta dün sabah itibari ile kalıp demirleri ve kalıp tahtaları sökülerek vinç ile taşınmaya başlandı.

Kaya Otelleri Yönetim Kurulu, yıkımın belediye ile imzaladıkları protokol çerçevesinde yapıldığını duyurdu. Basına yapılan açıklamada, Yeni İmar Palanı’nın beklendiği, planda da otellere yönelik ek kat öngörüsü olmadığı için belediye ile imzalanan protokolün gereği olarak şirketin dün sabah yıkım işlemine başladığı kaydedildi.

Girne Belediyesi ile Kaya Oteller Grubu, Karaoğlanoğlu’ndaki otel inşaatı ile ilgili 1 Temmuz’da mutabakat protokolü imzalamış, şirket 30 gün içerisinde yıkım taahhüdünde bulunmuştu.

Yılmaz: Artık kaçak kat diye bir şey yok

Yıkımın yapıldığı otel inşaatının proje müdürü Binali Yılmaz yaptığı açıklamada, artık kaçak inşaat sorunu gibi bir sorun kalmadığını ifade etti.

Basının kaçak inşaatlar konusunda göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür eden Binali Yılmaz, basın mensuplarına yönelik olarak ise, “bu konuda göstermiş olduğunuz duyarlılığı, Girne’nin merkezine dikilen 10 katlı binalar için, altyapısı yeterli olmayan Girne’de korkunç bir şekilde devam eden inşaatlar için ve oteller tarafından denize akıtılan lağım suları için de göstermenizi temenni ederim. Artık kaçak kat falan yok. Önce demirler alınıp kalıplar sökülecek ve gerekli yıkım işlemi birkaç gün içerisinde bitirilecek” dedi.

Güngördü: Yasa ve tüzüklere uyulmalı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl A.Ş ve Banayan Beach Limited’e ait otel inşaatında, Şehir Planlama Dairesi tarafından belirlenen fazla kat ve/veya kısımların yıkımına başlanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Nidai Güngördü şöyle konuştu:

“Girne Belediyesi ile Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl A.Ş ve Banayan Beach Limited arasında yapılan protokol gereği, ilgili şirket, Girne-Çatalköy İmar Planı’nın açıklanmaması ve/veya kat artırımına ilişkin bir ibarenin yer almaması durumunda, mahkeme huzurunda “1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 30 gün içinde” yıkım taahhüdünde bulunmuştur.

Şubat 2017 tarih ve 16 Girne II. 777 Sayılı Planlama Onayı’nda (Yıkım istenen planlama onayı) yer almayan ve/veya işaretlenip yıkılması gerekli olan tüm izinsiz inşaatın ve/veya katın ve/veya ilavelerin yıkılacağına dair yapılan taahhüt ve beyanlar 21 Nisan 2017 tarihli mahkeme celsesinde kayıt altına alınmış ve binanın yasal olmayan kısımlarının ortadan kaldırılması süreci de bu şekilde hızlanmıştır.

26 Temmuz tarihinde açıklanan Girne-Çatalköy İmar Planı tasarısında turistik tesislerle ilgili kat artırımına ilişkin bir ibarenin yer almaması nedeniyle bahse konu şirket, taahhüt ettikleri sürenin dolmasının ardından 1 Ağustos’un resmi tatil olmasından dolayı planlama onayı bulunmayan katta (Şehir Planlama Dairesi tarafından belirlenen fazla kat ve/veya kısımlar) dün (2 Ağustos 2017) demirleri söküp yıkım işlemine başlamıştır.

İlgili şirket lehine herhangi bir ayrıcalık ve/veya imtiyaz tanıma gibi bir düşüncemiz ve/veya niyetimizin asla olmadığını daha önce de belirtmiştik. İnşaatın izinsiz katlarında yapılaşmanın ilerlemesini önlemek amacı ile gerek mühürleme yetkilerini kullanarak, gerekse ara emri temin ederek görevimizi yerine getirdiğimizi hatırlatır, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine getiririz. Kentimizde inşaat yaparken ve/veya iş yeri açarken yasalara ve tüzüklere uyulması gerektiğini bir kez daha hatırlatır saygılarımızı sunarız.”
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 10:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104