banner6

Kaçak koyunların karnından Güney Kıbrıs çipi çıktı

banner37

Cihangir’deki bir mezbahaya Güney Kıbrıs menşeli 23 koyunu götüren A.K. ve koyunlara KKTC çipi takan Vadili Veteriner Dairesi’nde görev yapan teknisyenin aleyhine başlatılan soruşturma tamamlandı

Kaçak koyunların karnından Güney Kıbrıs çipi çıktı
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Cihangir’deki bir mezbahaya Güney Kıbrıs menşeli 23 koyunu götüren A.K. ve koyunlara KKTC çipi takan Vadili Veteriner Dairesi’nde görev yapan teknisyen S.Ç.’nin aleyhine başlatılan soruşturma tamamlandı.

“Gümrüksüz mal tasarrufu ve ithali” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar A.K.(E-39) ile S.Ç. (E-49) dün mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında KKTC Başsavcılığı adına SavcıVolkan Kayabaş, tanık olarak, Demirhan Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru Mehmet Madali’yi dinletti.

banner134

Mahkemede yeminli şahadet veren Madali, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekibinden alınan bir bilgide, 29.09.2021 tarihinde saat 16.30 raddelerinde Cihangir bölgesinde bulunan Etsan mezbahasına giden Kırıkkale’de sakin A.K.’nin beraberinde götürmüş olduğu 53 adet küçükbaş koyunu kesmek için gerekli işlemleri yaptırmak istediğini, aynı yerde o esnada görevde bulunan ve Veteriner Dairesi’nde memur olarak görev yapan Lefkoşa’da sakin B.T.’nin yapmış olduğu kontrolde konu hayvanların kulak numaralarının kaçak olduğu şüphesiyle yapılan incelemede hayvanlardan 23 tanesinin GKRY’ye ait çipli olduklarının belirlendiğinin öğrenildiğini anımsattı.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydeden Madali, KKTC Veteriner Dairesi’ne ait kulak numaralarının koyunlara Vadili Veteriner Dairesi’nde teknisyen olarak görev yapan Kırıkkale’de sakin memur S.Ç. tarafından takıldığının tespit edildiğini mahkemeye aktardı.
Koyunların emare olarak alınıp, Devlet Üretme Çiftliği’ne teslim edildiğini belirten Madali, meseleyle ilgili S.Ç.’nin gerekli kontrolü, sorgulamayı yapmadan huzuruna getirilen koyunlarla ilgili kulak numarası işlemini gerçekleştirerek, görevinde ağır bir ihmalde bulunmakla methaldar olduğuna vurgu yaptı.
Madali, koyunların Veteriner Dairesi görevlileri tarafından yapılan genel kontrolde KKTC’de olmayan bir sistem olan çipin karınlarında olduğunu ve bu çipin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni simgeleyen CY yazılı olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

Zanlıların etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirten Madali, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.
Yargıç Mine Ozankaya, iki zanlının da yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 10’ar bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı birer kefilin 80 bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunmaları koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104