banner6

Kaçak müteahhitlere ve haksız rekabete dikkat çekti

banner37

Selba Homes Yönetim Kurulu Başkanı Tahiroğlu, Kuzey Kıbrıs’ta inşaat sektörünün içinde bulunduğu durumu ve gelecekte neler olabileceğini anlattı

Kaçak müteahhitlere ve haksız rekabete dikkat çekti
banner8

KKTC’nin önemli inşaat firmalarından Selba Homes Yönetim Kurulu Başkanı Derviş Ata Tahiroğlu, ülkedeki inşaat sektörünün yoğun sorunlar altında faaliyet gösterdiğini vurgulayarak, özellikle kaçak müteahhitlere ve bu nedenle ortaya çıkan haksız rekabete işaret etti.

Devletin daha etkin kontrol yapması gerektiğini anlatan Tahiroğlu, herkesin kendini müteahhit ilan ettiği bir yerde sıkı kontrolün önemine dikkat çekti.

Tahiroğlu, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Esas sıkıntı devletin kontrolsüzlüğü. Özellikle de kaçak müteahhitler. Çünkü bunlar haksız rekabete neden oluyor. Özellikle biz her inşaat için Çalışma Dairesi’ne risk raporu hazırlarız. Ancak, çoğu işletme bunu yapmıyor çünkü, bu işletmeler için ek maliyettir. Denetimsizlik çok, herkes kendini müteahhit ilan ediyor. İnşaat sektöründe denetimsizlik resmen kendini gösteriyor. Çalışma Bakanlığı, İnşaat Encümeni, Müteahhitler Birliği, belediyelerin tümü bir ekip olarak koordineli çalışıp kontrolleri zamanında ve etkili yöntemlerle yapmalı.”

Tahiroğlu, evalırken inşaat firması hakkında Müteahhitler Birliği’nden referans talep etmenin önemli olduğunu kaydettiği açıklamasında, “Kaçak mütahhitlere fırsat verilmemelidir. Referans alarak hareket etmek en doğrusudur” ifadelerini kullandı.

Derviş Ata Tahiroğlu, sektörün sorunlarından bahsederken de özellikle arsa sıkıntısına işaret etti.  İmara açılması gereken bölgeler imara açılmadığı için arazi kıtlığı yaşandığını belirten Tahiroğlu, Yenikent’ten sonra Yılmazköy’e kadar olan bölgenin de imara açılmasının önemini özetledi. Lefkoşa’nın  Hamitköy’den sonra Haspolat’a kadar olan bölgesinin de imara kapalı olduğunu hatırlatan deneyimli işadamı, o bölgenin ve  Hamitköy’ün üzerinin de imara açılması gerekliliği üzerinde durdu.

Yanlış politikalar terk edilmeli

Lefkoşa’daki yapılaşmanın geçmişteki yanlış devlet politikasından dolayı dikey büyüme yerine, yatay büyüme olarak geliştiğini, bunun da birçok sorunu beraberinde getirdiğini ifade eden Tahiroğlu, “Girne’de ise bunun aksini yapıyorlar. Turistlik şehre on katlı binalar yapılıyor. Ben buna kesinlikle karşıyım.  Dünyanın her yerinde merkezlerde dikey büyüme oluyor. Lefkoşa’da arazi kıtlığı var, bu kıtlıktan dolayı da arsalar yüksek fiyattan satılıyor. Yukarı doğru büyümeye fırsat verilse, aynı arsaya on kat çıkıp, 20-30 daire yapabileceğiz. Fakat şu anda 9 dairede kalıyoruz. Bu da bizim maliyetlerimize yansıdığı için doğal olarak müşteriye de yansıyor. Girne yerine Başkentte dikey büyüme olması en doğrusudur diye düşünüyorum. Çünkü, Girne sahil kasabası ve dikey binalar doğal manzarayı kapatıyor” dedi.

Arsalar Türk koçanlı

Derviş Ata Tahiroğlu, Selba Homes’u anlatırken ise en önemli özelliklerinden birinin Türk koçanlı arsalar üzerine bina yapması olduğuna dikkat çekti.

Kaliteden taviz vermeyen, düzenli bir çalışma sistemine sahip olduklarını kaydeden Tahiroğlu, kendisi için işte en önemli olan unsurun takip ve kontrol olduğunu söyledi. Tahiroğlu, hayata veda eden ağabeyi Prof. Mehmet Tahiroğlu’nun “En büyük kredimiz dürüstlüğümüzdür” sözünün kendilerine en önemli vasiyet olarak kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Biz de bunu harfiyen uygulamaya çalışıyoruz. İnşaat sektöründeki tecrübelerim neticesinde Selba Homes 13 yıl önce aile şirketi olarak kurulmuştur. İnşaat sektöründe sağlam adımlarla yürüyen bir şirketiz. Yeni merkez binamızla kurumsallaşmaya doğru adım atmış bulunmaktayız. Şirkette tüm kararları ortak alırız.

‘Lefkoşa’nın  her yerinde’ sloganı ve yeni bir ekiple yola çıktık. Ekibin gençlerden oluşması da benim gurur kaynağım. Modern binalar yapıyor, sürekli gelişen teknolojileri ve fuarları takip ederek kendimizi profesyonel anlamda geliştiriyoruz. Selba Homes’un en önemli prensipleri, dürüstlük, zamanında teslim ve müşteri memnuniyetidir. Biz piyasaya bu sloganlarla girdik. Her kesimin bütçesine göre yelpazemizi genişletmiş bulunmaktayız. 2+1, 3+1 apartman daireleri ve villalar inşa ederek hizmet vermekteyiz.

Bizim şirket olarak bir süre sonra kendi bölgem de olan Minareliköy ve Demirhan’a yatırım yapma planımız var.  O bölgelere ekonomik 2+1 apartmanlar yapmayı düşünüyoruz.”

Piyasadaki durum

Tahiroğlu konut alım-satımıyla ilgili olarak ise “ Bizim sattığımız konutlar özellikle Ortadoğu’dan gelen Kuzey Irak, Suriye’den kaçanlar tarafından oldukça fazla oranda talep görüyor. Bakanlar Kurulu kararı ile yabancılara konut satabiliyoruz. Türkiye’den gelenler tarafından da talepler var. Ancak, İngiltere pazarı azalmış durumda. Bence bunu yeniden canlandırmak gerekir” derken, konut alımında uzun vadede Türk Lirası’yla daha kazançlı ve avantajlı çıkılacağını kaydetti.

‘Yapımızda güven var’ ne demektir?

banner134

İnşaat sektöründe farklı dizaynlarıyla göz dolduran binalar inşa eden Selba Homes Yönetim Kurulu Başkanı Tahiroğlu, “ Selba Homes’u benzerlerinden farklı kılan temel özelliklerinden biri projelerinde inşaat ve malzeme kalitesi kadar çevresel ve sosyal unsurlara da son derece önem vermesi ve özenli yaklaşmasıdır. ‘Yapımızda güven var’ ilkesiyle müşterilerimizin bir an önce evlerine yerleşmelerini sağlamak için projelerini süratle ve zamanında bitirmek vazgeçilmez ilkelerimiz arasındadır. Şeffaflık ve dürüstlük müşterilerimizin bize duydukları güveni doğuran en temel özelliklerimizdir. Tüm iş ve hizmetlerimizde bunu korumak gerektiğinin bilincindeyiz” şeklinde konuştu.

Selba Homes’un kalite ve müşteri memnuniyeti esaslı bir ticaret ve hizmet anlayışını benimsediğini ifade eden Tahiroğlu, bu anlayışla, kaliteyi sadece inşaat yapımında değil, satış süreci ve satış sonrası hizmet süreçlerini de içine alan bütün kurumsal boyutlarda gerçekleştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

En iyisi olmanın tüm gereklerini yerine getirmeye çaba harcıkları üzerinde duran işadamı, KKTC’de inşaat  sektöründe isim yapmış firmalarla çalışmaktayız. Özellikle inşaat başlangıç ve bitiş süreçleri arasında vizyon sahibi genç arkadaşlarla çalışmaktayız” dedi.

Kendi kendimin rakibiyim

Derviş Ata Tahiroğlu, bugüne kadar yaptıkları işlerden bahsederken ise “Kendi kendimin rakibiyim” vurgusunda bulundu. Tahiroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Her yaptığım proje, bir öncekinden çok daha iyi olmalı. İlk başladığımız yıllarda bir yılda iki apartman yapıyorduk, fakat son 3-4 yıldır yatırımlarımızı artırdık. Yaptığım ilk apartmanımda dahi, sıvı ve ısı izolasyonu vardı. Tüm apartmanlarımızda köpük vardır ve yüzde 75 ısıyı kesiyor. Apartmanlarımızda bu yüzden de ilk satılan katlarımız üst katlar oluyor. Villalarda mantolama yöntemi uyguluyoruz. Kısacası, çevre dostu bir firmayız. Kanalizasyon olmayan bölgelerde bir değil, iki-üç kuyu kazdırıyoruz, özellikle büyük sitelerimizde yeşil alan olmasına büyük önem göstermekteyiz. Sektörde iyi bir noktada olduğumuza inanmaktayım. Bizim için müşteri memnuniyeti önde gelmektedir. Her zaman farklı mimarlarla çalışırız, çünkü tasarımın farklı olmasını isteriz kendimizi geliştirmek için. Şirket olarak hedeflerimizden bir tanesi de projelerimizi planda satmak ve böylelikle ‘yap-sat’ yerine‚ ‘sat-yap’ anlayışını şirketimize getirmek.

Bu arada ödüllü bir tane de ödüllü binamız bulunmaktadır. Lefkoşa Dereboyu bölgesinde Selba Quartz Apartmanımız North Cyprus Property Awards tarafından “The Best Apartment” ödülüne layık görülmüştür.”

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 09:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104