'Kaçak yaşam ve kaçak işçiliğe imkan vermeyin'

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, 2017-2018 Adli Yıl’ın kapanış oturumunda yıl boyunca huzurlarına gelen davalarda kaçak yaşam ve kaçak işçilikle ilgili davaların artış gösterdiğine vurgu yaptı

'Kaçak yaşam ve kaçak işçiliğe imkan vermeyin'
banner87

Ahmet VAMIK
Girne Ağır Ceza Mahkemesi, dün gerçekleştirilen kapanış oturumu ile 2017-2018 Adli Yılı’nı kapattı.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda gerçekleştirilen kapanış oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener de hazır bulundu.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Girne ve Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ni birlikte yürüttüklerine dikkat çekerek Mağusa’da 179, Girne’de 150 dava tamamladıklarını açıkladı.
Tamamlanan dava sayısının 330’a dayandığını vurgulayan Aksun, geçmiş yıllarda bu sayının 4’te 1’i oranında dava görüldüğünü anımsattı.
Her yıl dava sayısının endişe verici bir şekilde giderek arttığını vurgulayan Fadıl Aksun, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin 18 Eylül 2017 itibariyle yeni adli yıl oturumlarına başlayacağını açıkladı.
Öte yandan görev yeri değişen Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, devam eden cinayet duruşması nedeniyle söz konusu dava tamamlanana değin Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma yapmaya devam edecek.

“150 dava sonuçlandırdık
Kapanış oturumu konuşmasını gerçekleştiren Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, adalete katkı koyan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin sabit bir mahkeme olmayıp Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’yle birlikte yürütüldüğünü belirten Başkan Fadıl Aksun, adli yıl boyunca Girne’de haftanın 2 günü oturum yaptıklarını ve bu 2 günlük oturumlar neticesinde 150 davayı sonuçlandırdıklarına dikkat çekti.
Bu rakam artışının temelde suçların artışına işaret ettiğini ve suçu önleme açısından bazı görevler üstlendiklerini vurgulayan Aksun, hiçbir toplumu suçtan arındırmanın mümkün olmadığını da dile getirdi.
Temel olarak mahkemelerin görevinin suç işlendikten sonra başladığını söyleyen Fadıl Aksun, cezanın temelindeyse suçun işlenmesini önlemek olduğunu ifade etti.

“Kaçak yaşam ve kaçak işçilik en büyük sorun”
Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti olarak gözlemledikleri bazı hususlara da değinen Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Girne kazası açısından, Ağır Ceza kapsamında yargılanan sanıklarda kaçak yaşam ve kaçak işçilikle birçok davayla karşılaştıklarını dile getirdi.
Birçok davada sanık konumunda olan kişilerin ülkede yasal statüsü bulunmayan kişiler olduğunu ve bu kişilere ülkemizde kanun dışı yaşamlar sunulduğuna değinen Fadıl Aksun, kaçak işçiliğin parçası olan kişilerin hem sanık hem de mağdur durumunda olduklarını vurguladı.
Ülkedeki yaşam standartlarının devlet tarafından denetlenmediğini ve belirlenemediği dile getiren Fadıl Aksun, toplumun bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirtti.
Kaçak işçi çalıştıranların bu konuda daha fazla sorumluluk taşıdıklarını söyleyen Aksun, “Kaçak yaşama ve kaçak işçiliğe imkân vermeyin” diyerek bu konudaki suçlarda ciddi bir artış olduğunu da sözlerine ekledi.

Teşekkür etti
  Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, “Yeni adli yılda meslektaşlarımıza başarılar dileriz. Girne Kaza Mahkemesi Başkanı başta olmak üzere, Ağır Ceza Mahkemesi mukayyidimize, Adliye Şubesi Çavuşu İlker Gürler ve yönetimindeki polis ekibine ve yaptıkları haberlerle mahkememizde görülen davaları topluma doğru şekilde yansıtan basın mensuplarına teşekkür ederim” dedi.

  
Akyener: Suç çeşitliliğinde artış var
Oturumda söz alan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Ağır Ceza davalarına genel bir bakış yapıldığı zaman ülkede artış gösteren suç çeşitliliği nedeniyle çok farklı davalar görüldüğünü dile getirdi.
2017-2018 Adli Yılı içerisinde Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 150 davanın tamamlandığını söyleyen Akyener, 1 duruşmanınsa halen devam ettiğini anımsattı.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi salonunun istenilen ölçülerde olmadığının altını çizen Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, 1 davada 6-7 avukat olduğu zaman salonun yapısı itibariyle davaların yürütülemediğini söyledi.
Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Girne Polis Müdürü Sıtkı Erkıvanç ve Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem’i kapanış oturumunda tanık olarak dinletti.

Erkıvanç: Girne’de 447 cürüm işlendi  
Girne Polis Müdürü Sıtkı Erkıvanç, 1 Ocak 2018 ile 14 Eylül 2018 tarihleri arasında, Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde; 447 cürüm, 453 kabahat ve 843 adet trafik dosyası tahkikatı yapıldığını açıkladı.
Sıtkı Erkıvanç, 1 Ocak 2018 ile 14 Ağustos 2018 tarihleri arasında Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde; 843 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalardan 5’inin ölümle neticelenen, 116’sının yaralanmayla neticelenen ve 722’sinin ise araç hasarıyla neticelenen kazalar olduğunu belirtti.
Sıtkı Erkıvan, dün itibariyle Girne Polis Müdürlüğü nezarethanesinde toplamda 26 kişinin tutuklu bulunduğunu açıkladı.
Erkıvanç, Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde gerçekleşen meselelerle ilgili olarak Merkezi Cezaevi’nde ise 80 hükümsüz tutuklu bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yaklaşık 1 Milyon TL tahsil edildi
Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adliye Şubesi tarafından 1 Ocak 2017 ile 3 Ağustos 2017 tarihleri arasında toplam 2487 adet ceza mazbatası, 721 adet hukuk mazbatası, 6425 adet celpname ve 1668 adet derdest müzakeresi alındığını ifade eden Girne Polis Müdürü Sıtkı Erkıvanç, tahsil edilen hukuk mazbatalarından 913 bin 664 TL, 3 bin 600 sterlin ve 600 Euro para toplandığını açıkladı.  

Bilmem: Merkezi Cezaevi’nde 514 tutuklu var
Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem ise, dün itibarıyla Merkezi Cezaevi’nde 208’i hükümsüz olmak üzere toplamda 514 tutuklu bulunduğunu ve hükümsüz tutuklulardan 74 tanesinin Girne Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sınırları içerisinde gerçekleşen meseleler ile ilgili olduğunu kaydetti. Bilmem, Merkezi Cezaevi’nde bulunan 74 hükümsüz tutukludan 10 kişinin Ağır Ceza’da, 64 kişininse Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını ifade etti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti değişti
Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti 2017-2018 Adli Yıl kapanış oturumu ile son oturumlarını gerçekleştirdi.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun ve Yargıç Temay Sağer yeni adli yılda Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde görev yapacak. Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ise Girne Kaza Mahkemesi Hukuk Davaları Yargıcı olarak görev yapacak. Yeni adli yılda, Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti ise Nüvit Gazi Hacı’nın başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşacak.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER