Kaçak zeytinyağı, yerli üretimi baltalayacak

banner37

Geçtiğimiz yıl zeytin hasadında yaşanan umut kırıcı rekoltenin, bu sene yüzleri güldürmesi bekleniyor. Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Sezey, zeytin hasadının bol olmasından kaynaklı ortaya çıkan sorunlara dikkat çekti ve yetkilileri uyardı

Kaçak zeytinyağı, yerli üretimi baltalayacak
banner90
banner8

“KAÇAK ZEYTİNYAĞLARI, FİYAT VE SÜRÜM AÇISINDAN ENGEL”… Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ziya Sezey, bu yıl zeytin hasadının bol olmasından kaynaklı ortaya çıkan sorunlardan birinin Güney Kıbrıs’tan kaçak yollarla gelen zeytinyağları olduğuna dikkat çekti. Sezey, “Sınır kapılarından kontrolsüzce Güney’den Kuzey’e zeytinyağı ve o nitelikte olmayan diğer yağlar kaçak olarak getiriliyor. Raflarda, otellerde ve lokantalarda satışa sunuluyor. Bu da yerli üretimi baltalıyor ve engelliyor. Fiyat ve sürüm açısından bize engel teşkil ediyor” dedi.

“ÜRÜN KALİTESİ İÇİN ZEYTİNLERİ ŞİŞELEYİCİ FİRMAYA VERİN”… Ziya Sezey, zeytin ürününün ticaretini sağlayacak üreticilerin, şişeleyici firmalara ürünleri devretmelerini tavsiye ederek bu şekilde ürün kalitesinin ve saklama koşullarının sağlanmış olacağını söyledi. Üretim yapan zeytincilerin de hasatlarını geciktirmeden fabrikalara ulaştırmalarını isteyen Sezey, zeytin sineği zararlısına karşı ilaçlamada hassas davranmasını, hasat ile ilaçlama arasındaki süreye riayet edilmesi gerektiğini belirtti.

Serap ŞAHİN

Akdeniz coğrafyasının önemli ürünlerinden olan zeytin rekoltesinin bu yıl, geçtiğimiz seneye göre daha yüksek rekolte olması bekleniyor. Üreticiler, bol verimli zeytin ağaçlarından ürünleri toplamaya başladı.


Hasadın bol olması üreticinin yüzünü güldürürken, başka sorunları da gündeme getirdi.


Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ziya Sezey, Güney Kıbrıs’tan kaçak yollarla zeytinyağı getirildiğine dikkat çekerek yetkililerin bu konuda önlem almasını istedi, aksi takdirde kaçak zeytinyağının yerli üretimi baltalayacağını vurguladı.


Üreticilere de zeytin hasadının tamamlanmasında zamanlamaya dikkat edilmesini uyarısında bulunan Sezey, üreticilerin bakanlığın verdiği tarihe uymaları istedi. Elde edilen ürünlerin ticaretini sağlayacak üreticilerin, şişeleyici firmalara ürünlerini devretmelerini tavsiye eden Sezey, bu şekilde ürün kalitesinin ve saklama koşullarının azami şartlarda sağlanmış olacağını aktardı.

“Bu yıl zeytine doyulacak”


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Zeytin Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Ziya Sezey, bu yıl geçen seneye oranla rekoltenin daha yüksek olduğunu ve verimli bir yıl geçeceğini söyledi.


“Verilen zamandan daha önce yapılacak hasattan verim elde edilemeyeceğinin bilinmesi gerekiyor” diyen Sezey, bu yıl verimin bol olmasından kaynaklı yeni sıkıntıların da oluştuğunu belirtti.

banner134

Rekoltenin yüksek oluşundan kaynaklı zeytin hasadı yapacak elemana ihtiyaç duyulduğunu aktaran Sezey, konuyla ilgili gerekli bakanlıklarla temas halinde olduklarını söyledi.


Sezey, narenciyede uygulanan kontraktör sisteminin zeytin üreticisinin de faydalanabileceği bir şekle getirilmesini bakanlıktan talep ettiklerini ifade ederek Çalışma Bakanlığı’nın da olumlu cevap vererek emirname yayımladığını bildirdi.


Hasatla ilgili kısmın kâğıt üzerinde çözüldüğünü belirten Sezey, sağlayacağı faydanın ilk deneme tecrübesinden sonra ortaya çıkacağını aktardı. Sezey, “Her şeye rağmen olumlu gelişme olarak nitelendiriyoruz” dedi.

“Üreticiler, ürünlerini şişeleyici firmalara devretsin”


Elde edilen ürünlerin ticaretini sağlayacak üreticilerin, şişeleyici firmalara ürünleri devretmelerini tavsiye eden Sezey, bu şekilde ürün kalitesinin ve saklama koşullarının azami şartlarda sağlanmış olacağını aktardı.


Üretim yapan zeytincilerin de hasatlarını geciktirmeden fabrikalara ulaştırmalarını ve böylelikle kalitenin sağlanmasındaki ilk adımın gerçekleşeceğini ifade eden Sezey, üreticilerin zeytin sineği zararlısına karşı ilaçlamada hassas davranmaları ve hasat ile ilaçlama arasındaki süreye riayet etmelerini önerdi.


Sezey, bu önerilere uyulduğu takdirde daha sağlıklı zeytin ve zeytinyağı elde edileceğine dikkat çekti.

“Kaçak zeytinyağı yerli üretimi baltalıyor”


Bu yıl hasadın bol olmasından kaynaklı ortaya çıkan sorunlardan birinin de Güney’den kaçak yollarla gelen zeytinyağları olduğuna dikkat çeken Sezey, yetkililerin bu konuda önlem alması çağrısında bulundu.


Hasadın bol olması ile bu konuya daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Sezey, sözlerine şöyle devam etti:


“Sınır kapılarından kontrolsüzce Güney’den Kuzey’e zeytinyağı ve o nitelikte olmayan diğer yağlar kaçak olarak getiriliyor. Raflarda, otellerde ve lokantalarda satışa sunuluyor. Bu da yerli üretimi baltalıyor ve engelliyor. Fiyat ve sürüm açısından bize engel teşkil ediyor. Bu verimli senede bu konuya yetkililerin önem göstermesini istiyoruz.”


Sezey,Kimin üretici, kimin şişeleyici, kimin satıcı olduğu ülkede belli değil” diyerek, ayrımı yapabilmek için devletin şişeleme yapan fabrikaları izinlendirmesi gerektiğini, bu şekilde kaçakçılığın önüne geçilebileceğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75