Kaçakların çoğu, üniversite bitirip kalanlar ve öğrenciler

banner37

Çalışma Bakanı Sucuoğlu, üniversitelerin rektörlerini toplantıya çağıracağını söyledi ve nedenini açıkladı:

banner87
Kaçakların çoğu, üniversite  bitirip kalanlar ve öğrenciler
banner90
banner8

TURİST VİZESİYLE GELİP KAÇAK ÇALIŞANLAR DA VAR… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, şu anda da kayıt dışı işçilerin tespiti için bakanlık olarak çalışma yaptıklarını belirterek “Kayıt dışı olanların ciddi bir bölümünü turist vizesi ile gelenler, okul bitirip kalan kaçaklar ve öğrenciler oluşturuyor. Bu nedenle bütün rektörleri çağırıp üniversitelerle görüşeceğim. Çünkü orada da kayıt dışı duruma düşenler var. Okulunu bitirip burada kalanlar ve gitmeyenler de var” dedi.

Ceren ÖZBİL

   Ülkede kayıt dışı duruma düşen işçilerin kayıt altına alınmasını sağlamak amacıyla hazırlanan çalışma affına başvurular devam ederken, bu süreç, ülkede kaçak olarak çalışanların ciddi bir bölümünü turist ya da öğrenci vizesiyle ülkeye gelenlerin oluşturduğunu ortaya çıkardı.

   Aftan dolayı devletin kasasına 10 milyon TL girmesi beklenirken, kayıt dışı durumda olan işçilerin ciddi bir bölümünün ülkeye turist ya da öğrenci vizesiyle girdiğinin ortaya çıkmasının ardından bu beklenti 5.5, 6 milyon TL’ye düştü.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, affın 16 Şubat’a kadar yürürlükte olduğunu ve bu sürecin dolmasının ardından da ülkede kaçak olarak çalışan ve gerek öğrenci vizesi, gerekse de turist vizesi ile gelen kişilerin tespit edilmesi için çalışma yapılacağını kaydetti.

“Gerekli araştırmalar yapılıyor”

   Sucuoğlu, şu anda da kayıt dışı işçilerin tespiti için bakanlık olarak çalışma yaptıklarını söyledi ve şunları kaydetti:

   “Kayıt dışı olanların ciddi bir bölümünü turist vizesi ile gelenler, okul bitirip kalan kaçaklar ve öğrenciler oluşturuyor.

   Bu nedenle bütün üniversite rektörlerini çağırıp görüşeceğim. Çünkü orada da kayıt dışı duruma düşenler var. Okulunu bitirip burada kalanlar ve gitmeyenler de var.

  Bu konuyu da İçişleri Bakanlığı ile görüşeceğiz. 16 Şubat’a kadar süre var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75