banner6

Kadın cinayetleri artıyor, sığınma evleri istiyoruz

banner37

Gazimağusa’da, 25 Kasım Organizasyon Komitesi, eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Burcu Okumuş cinayetinin görüşüldüğü mahkeme binası önünde açıklama yaparak, yetkililere çağrıda bulundu.

Kadın cinayetleri artıyor,  sığınma evleri istiyoruz
banner151

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, 25 Kasım Organizasyon Komitesi, eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Burcu Okumuş cinayetinin görüşüldüğü mahkeme binası önünde, bir basın açıklaması yaptı.

Ülkede kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çekerek, 2017’de işlenen 5 kadın cinayetinin 2’sinin Gazimağusa’da meydana geldiğine vurgu yapan komite üyeleri, şiddete karşı olduklarını defa defa vurguladı ve ilgililere, sığınma evleri açması için çağrı yaptı.

MAKAMER, Mağusa Kültür Derneği, Kadın Eğitimi Kollektifi, Akova Kadınlar Birliği, Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği, Mormenekşe Kadınlar Birliği, MASDER, Geçitkale Kadınlar Derneği, AFSA, Gazimağusa İzci Örgütü, MAGEM, Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, Bağımsızlık Yolu Mağusa, TDP, CTP Kadın Örgütü, Kamu- Sen, KTAMS, GÜÇ-SEN, KTÖS ve KTOEÖS’ten oluşan komite adına Hatice Azizoğlu bir açıklama yaptı.

Azizoğlu: Cinayetler toplumda korku ve huzursuzluk yarattı

Komite adına yapılan yazılı açıklamayı okuyan Hatice Azizoğlu, Burcu Akçakaya Okumuş’la ilgili cinayet davasının takipçisi olacaklarını ifade ederek ülkedeki kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin son bulmasını istedi.

Cinayetlerin toplumda korku ve huzursuzluk yarattığına vurgu yapan Azizoğlu, şiddete son vermek için mücadelelerine devam edeceklerini de belirttikten sonra, şöyle dedi:

“Şiddetin son bulması için sığınma evi şart. Burcu’yu erkek egemen sisteme karşı yitirdik. Burcu’nun öldürülmesinden iki gün sonra Lefkoşa’da bir kız kardeşimizi kaybettik. Ardından Gazimağusa’da eski sevgili tarafından öldürülen Hatice’yi…

Cinayetler, kadına şiddetin korkunç bir boyutudur. Biliyoruz ki hemen hemen her gün birçok kadın, sözel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalıyor. Ve maalesef kadına yönelik şiddet şikâyetleri, polis tarafından görmezden geliniyor. Dahası devlet ve bazı medya kuruluşları, kadına yönelik şiddeti koruyor. Bazı medya gruplarının desteğiyle, erkek şiddeti meşrulaştırılıyor, haklı sebep olarak gösterilerek, “macera hikâyesi” gibi gazetelerde yayınlanıyor.

Her geçen gün ihlal edilen kadın haklarına, kadına şiddete, dur demek için omuz omuza mücadele edeceğiz. Sığınma evi, devletin görevi. İstiyoruz.”

Dava 22 Kasım’a ertelendi

Burcu Okumuş cinayetiyle ilgili, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, eş katilinden alınan ifadenin gönüllü olup olmadığı yönündeki duruşma içinde duruşma sürüyor.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin baktığı davanın dünkü celsesinde, Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, mahkemeye 6 tanığı olan, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin Nöroloji Servisi’nde görevli hemşire Cennet Kandemir’i yeminli şahadete çağırdı. Şahadet sonrası duruşma, kaldığı yerden devam edilmek üzere, 22 Kasım 2017’ye ertelendi.

Hemşire, mahkemeye çıktı

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in sorularına cevap veren ve sürekli heyecanını dile getiren 23 yıllık hemşire, ifadenin alındığı gün saat 14.00’te göreve başladığını, hastayı kontrol ettiğini dile getirdi.

Polislerin, hastanın bulunduğu 4 numaralı odada olduğu sırada, içeriye girip hastanın tansiyon, nabız ve ateş gibi ölçümlerini yaptığını ifade eden hemşire, normal değerleri olan hastanın kendinde olduğundan söz etti ve “Hastanın ilk ölçümünü, saat 14.45’te yaptım. Sık sık da takip ettim. Tüm değerleri normaldi. Kendindeydi. Bilinçliydi. Şuuru açıktı. Ağrı şoku yoktu” dedi.

Müvekkilinden alınan itiraf nitelikli ifadenin, alınış saati ve Özgür’ün söylemediği beyanları içerdiği gerekçesiyle, bahse konu ifadenin gönüllü olmadığını ileri süren Avukat İbrahim Demirtaş, diğer tanıklara olduğu gibi bu tanığa da yalan beyanda bulunduğu iddiasını ortaya koydu.

Avukat Demirtaş, ayrıca, tanığa, sanık aleyhinde konuşmak için şartlı olarak mahkemeye geldiği ileri sürdü ve hemşireye, koopere ve oryante konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı iddiasında bulundu.

Hemşire de cevaben, “Heyecanlıyım. İlk kez mahkemede bulunuyorum. Size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum ancak siz beni sıkıştırıyorsunuz. Bilinci açık insan bellidir. Hastanın da bilinci açıktı. Ağrısı da yoktu. Bakış ve hareketleri normaldi. Ağrı şoku yaratacak bir durumu da yoktu.”

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 10:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104