banner6

Kadın her işi yapabilir: Çalışan kadın desteklenmeli

banner37

Ülkemizde kadınlar iş konusunda hep geri planda tutuldu, ancak son yıllarda ‘erkek işi’ olarak görülen birçok işte kadınların da varlık göstermesi, kadınların yapamayacağı hiçbir işin olmadığını gösterdi

Kadın her işi yapabilir:  Çalışan kadın desteklenmeli
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

Ülkemizde kadın-erkek eşitliği konusunda halen istenilen seviyeye ulaşılamadı, kadınlar iş konusunda hep geri planda tutuldu…

Ancak her geçen toplumda ‘erkek işi’ olarak görülen birçok işte kadınların da varlık göstermesi, kadınlara imkân verildiğinde yapamayacağı hiçbir işin olmadığını gösteriyor.

Ülkemizde bugün birçok emekçi kadın tarım ve hayvancılık, ticaret, hatta sanayi sektöründe bile çalışıyor, üstüne üstlük işten arda kalan zamanlarında da ev işi ve çocuk bakımı gibi işlerle de uğraşıyor.

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü…

KIBRIS, kadınlara fırsat verildiğinde ne gibi işleri yapabileceklerini görüntülemek için sokağa çıktı, genci yaşlısı hemen her yaştan kadının sesine kulak verdi.

Bıkmadan usanmadan, soğuk-sıcak demeden gece-gündüz çalışan kadınların arasında 18 yaşında olan da vardı, 73 yaşında olan da…

Ancak yaşı kaç isterse olursa olsun, kadınlar, kendi ayakları üzerinde durabilmek için çalışmanın ve üretmenin çok önemli olduğunu belirterek, “Çalışan kadının desteklenmesi gerektiği” mesajını verdi.

Emekçi kadınlar ne dedi?

İlmiye Kanalar:

“Ben 73 yaşındayım. 6 çocuğum var. Son yıllarda eşime yardım etmek için pazara geliyorum. Bu yaşımda bir kadın olarak sabahtan uyanıp gelmek çok zor, yoruluyorum… Ama yorulmadan ekmek yenmez. Burada portakal, limon, greyfurt satıyoruz. İnsanlarımız iyi ki var. Onlar gelip satın almasa ne yapardık?”

Filiz Zorba:

“Yıllardır benzin istasyonu işletiyorum. Şu an 59 yaşındayım ve 25 yaşımdan beridir bu işi yapıyorum. Kadın-erkek fark etmeksizin işini severek yapan bir insan, her işte başarılı olur. Yıllar önce eşimle beraber onlarca kişiye iş imkânı sağlayan bu iş yerini kurduk. Her sabah 5 veya 5 buçukta uyanıp evimin işini yapıyorum, saat 7 gibi de benzin istasyonuna geliyorum.

Başarılı olmak isteyen insanlar işine sevgi vermeli. Bin bir zorluk ve yoklukla karşı karşıyayken iş hayatına atıldım. Eskiden teknoloji bu kadar yaygın değildi. İstasyonu ilk açtığımızda pompaların başında beklerdik. Şimdi oturduğumuz yerden her şeyi görüyoruz… Bazı günler pompanın başına geçiyorum, müşterilere benzini kendim veriyorum. Personellerim bana ‘abla sen bizim istasyonun direğisin’ diyorlar.

Kadınların çalışması, desteklenmesi ve üretim yapması çok önemli.”

Hatice Özçakmak:

“15 yıldır iş hayatındayım. Bir kadın olarak iş tercihi yaparken çalışma saatlerine çok dikkat ediyorum. Çocuğum olduğu için bugüne kadar iş saatlerimi çocuğumun okul çıkış saatine uydurabileceğim işlerde çalışmaya özen gösterdim. Daha sonra da ‘acaba bu iş güvenli mi’ diye düşünerek iş seçimi yaptım. Satış danışmanlığı yaptım, bet ofislerinde çalıştım, 3 yıldır da benzin istasyonunun marketinde çalışıyorum.

Burada vardiya sistemi uygulanıyor. Ben genelde gündüz vardiyasında çalışmayı tercih ediyorum. Çünkü bir kadın için gece çalışmak gerçekten çok zor. Gece saatlerinde gelen müşteriler bazen alkollü olabiliyor.”

Yüsra Çin:

“Uzun yıllar bahçelerde günlük işçi olarak çalıştım, evlere temizliğe gittim. Son 2 yıldır da pazarda ürün satıyorum. Şimdi 51 yaşındayım… Erken kalkıp pazara gelmek biraz zor oluyor. Çünkü bütün gün pazarda olduğum için ev işlerim birikiyor. Tezgâhımı toplayıp eve gittiğimde ev işleriyle ilgileniyorum, yemek yapıyorum.

Kadınlara kendi ayakları üzerinde durarak çalışmalarını tavsiye ediyorum. Çalışan kadın ilk önce kendine, sonra da etrafına faydalı olur. Pazar işinde de güç isteyen işler var ama ben ‘kadınım, gücüm yetmez’ diyerek çalışmaktan asla vazgeçmiyorum. Kadın her zaman desteklenmeli.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110