Kadın, ikinci sınıf vatandaş rolünde

Sosyolog Nihal Salman, uygun şart ve koşulları bulamama, sosyal baskı, sınırlı özgürlük nedenleriyle kadınların söz sahibi olabilme imkânının kısıtlı olduğuna dikkat çekti:

Kadın, ikinci sınıf vatandaş rolünde
  • 08 Mart 2018, Perşembe 8:43

Gülten Özyakup SEZGİN

Sosyolog Nihal Salman, kadının toplumdaki yerinin ne yeni ne de tamamen halledilmiş bir konu olduğunu söyledi.

“Kadın, toplumumuz içinde önemli bir olgu olarak görülse de nedense ikinci sınıf vatandaş rolüne itilmektedir” diyen Salman, araştırmalara göre kadın ve erkeğin zekâ düzeyinin birbirine eşit olduğunu belirtti. “Peki, hemen her alanda kadınlar, erkeklerden niye gerideler?” diye soran Salman, uygun şart ve koşulları bulamama, sosyal baskı, kısıtlı özgürlük gibi nedenlerin kadınların sosyal yaşamda karşılaştıkları zorluklar olduğunu söyledi. Salman, bu zorluluklar çerçevesinde kadının söz sahibi olabilme imkânının kısıtlı olduğuna dikkat çekti.

“Toplumumuzda tabu unsuru gibi gözükse de kadın, ne bir eşya ne de ikinci sınıf vatandaştır. Kadın; bir insandır. Ne erkek kadından üstündür, ne de kadın erkekten bir nebze arkada” diyen Salman,  ülkemizde de kadının hâlâ erkekle aynı seviyede olmadığını vurguladı.

Kadınların sırf cinsel kimliğinden dolayı arka plana itildiğini belirten Salman, “Ülkemizde kadınlarımız erkekle eşit değildir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet büyük bir güçle devam etmektedir. Kadının yaşadığı şiddet sadece fiziksel değildir. Özellikle psikolojik şiddete hemen hemen her kadınımız maruz kalmaktadır. En yaygın yaşanan şiddet psikolojik şiddettir. Ve pek çok kadın karşılaştığı psikolojik şiddetin de farkında bile değildir” dedi.

KIBRIS: Kıbrıs kadınının toplumdaki yeri nedir?

SALMAN: Kıbrıs Türk toplumunda kadının yerini farklı ülkelere göre değerlendirebiliriz.

Modern dediğimiz gelişmiş ülkelerle karşılaştırırsak, ülkemizde kadının hala erkekle aynı seviyede olmadığını görürüz. Bir sosyolog olarak ülkemizde kadının toplumsal yerini değerlendirirken, yönetici konumlarda kadınlarımızın sayısı, ülkemizdeki kadının yerini daha somut gösterebilir. Meclisimize baktığımızda 50 milletvekilinin 9’u kadın, bakanlarımıza baktığımızda 10 bakanın 2’si kadın. Sadece bu verilerle ülkemizde kadının yerinin hala erkekle aynı olmadığını, fakat geçmiş yıllara göre artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Siyasetteki bu değerlendirmeyi, ülkemizdeki aile hayatına da, sosyal yaşantıya da genelleyebiliriz. Sosyal hayata bakıldığında kadınlarımızın çok aktif olduğu görülmektedir. Bu aktiflik erkekle kadının sosyal hayatta eşit olduğunun göstergesi değildir.

Ülkemizdeki boşanma oranını da düşünürsek, eşit haklara sahip olmak isteyen kadınlarımız, boşanma yolunu seçerek erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu görmekteyiz.

KIBRIS: Kadının toplumdaki önemi nedir?

SALMAN: Kadın; bir cinsiyet-doğurganlık sembolü-geniş anlamında insan demek. Bu sadece boyutun görünen tarafı… Bir de görünmeyen, görünmek istenmeyen boyutu vardır.

Kadının toplumdaki yeri ne yeni ne de tamamen halledilmiş bir konudur. Kadın, toplumumuz içinde önemli bir olgu olarak görülse de nedense ikinci sınıf vatandaş rolüne itilmektedir.

Günümüz kadını; teknolojinin ilerlediği bu yıllarda birçok kez adını duyurmayı başarabilmiştir. Yaptığı iş, aldığı rol her ne olursa olsun kadın başarısını her zaman kanıtlamıştır. Kimi zaman bir anne, kimi zaman bir yönetici kimi zamanda bir siyasetçi… Aldığı rol her neyse, onunla bütünleşti kadın. Değer yargıları bir namus örtüsü altına büründürüldü kimi zaman.

“Saçı uzun aklı kısa-kadın şeytandır” mantığıyla hareket eden bir toplumun, kadına verdiği ön yargı açıkça görülmektedir. Her seferinde bunun aksi kanıtlansa da kadın, toplum zihniyetinde geçmişten geleceğe bu zihniyet kuşağı hüküm sürmüştür.

Araştırmalara göre kadın-erkek zekâ düzeyi birbirine eşitmiş. Peki, hemen her alanda erkeklerden niye gerideler? Feministçe gelen nedenler olsa da; uygun şart ve koşulları bulamama, sosyal baskı, kısıtlı özgürlük gibi nedenler kadınların sosyal yaşamdaki yaşadıkları zorluklardır. Bu zorluluklar çerçevesinde kadının söz sahibi olabilme imkânı kısıtlıdır.

“Kadını yok sayan toplum, başarıdan yoksundur”

Toplumumuzda tabu unsuru gibi gözükse de kadın, ne bir eşya ne de ikinci sınıf vatandaştır. Kadın; bir insandır. Ne erkek kadından üstündür, ne de kadın erkekten bir nebze arkada.

Kadının adı yok zihniyetini benimseyen bir toplum, başarıdan her zaman yoksun olmaya mahkûmdur. Kadın adını bulmaya değil, adının altına imzasını atmaya çalışmaktadır ve bunca zaman kadın erkek arasındaki sosyal savaş bundan dolayı kaynaklanmaktadır.

Mesele kadının başarabilmesi değil, karşı cinse bir tehdit algısı olarak gözükmesidir. Kadın ne bir tabu ne de namus simgesidir. Kadın kadındır. Namus bir karakter unsurudur. Her insanda olduğu gibi.

Kadınlarımızın kimliğini ve sınıfını sosyal toplumumuz içinde statülendirmek yerine onlara gereken eşitliği tanımak toplumun huzuru ve refahı için önemlidir.

Öyle gözüküyor ki; bu zihniyeti güden bir toplumda, bu kanayan yara ne dün ne bugün ne de yarın bitecek… Her zaman ağrıyan ve kanayan fakat üstüne her zaman tuz basılan bir yara olarak gündeme gelecek gibi gözüküyor.

KIBRIS: Kadına yönelik şiddet konusu her zaman gündemde… Bu konuda ne söylemek istersiniz?

SALMAN: Kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet kavramlarını kullandığımız sürece, toplum içerisinde kadın ve erkek cinsiyetinin eşit olmadığını; hala kadınların sırf cinsel kimliğinden dolayı arka plana itildiğini görmekteyiz.

Ülkemizde hala kadınlarımız erkekle eşit değildir. Bunu pek çok göstergesi bulunmaktadır. Psikolojik şiddet diye tanımladığımız, ev içerisindeki işin kadının sorumluluğunda olmasından tutun da, eşi ya da birlikte olduğu erkek tarafından giyeceği kıyafete kadar kendi kararını veremeyen pek çok kadın vardır.

Yani ülkemizde kadına yönelik şiddet büyük bir güçle devam etmektedir. Kadının yaşadığı şiddet sadece fiziksel değildir, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete uğrayan pek çok kadınımız bulunmaktadır. Özellikle psikolojik şiddete hemen hemen her kadınımız maruz kalmaktadır. En yaygın yaşanan şiddet psikolojik şiddettir. Ve pek çok kadın karşılaştığı psikolojik şiddetin de farkında bile değildir. Çünkü toplumsal değerler, kadına erkeğin gerisinde kalması gerektiğini öğretmektedir.

KIBRIS: Ülkemizde sadece bir tane sığınma evi var. Bu şekilde mağdur olan kadınlarımızı nasıl koruyacağız?

SALMAN: Ülkemiz henüz sosyal devletin gereklerini yerine getiren bir devlet değildir. Sadece mağdur kadınlarımızı korumak değil, toplumda yaşayan hiçbir bireye sunduğu hizmet yerinde ve yeterli değildir. Bir tane olan sığınma evinde eşi tarafından mağdur edilen kaç tane kadın kalmak ister diye bir anket yapsak, herhalde yok denecek kadar az kadının sığınma evinde kalmak istediğini görürüz.

Yani bir sığınma evi açmak, mağdur edilen kadını korumak için yeterli olmamakla birlikte, yetersiz şartlarda açılan sığınma evinin de farklı sorun ve sıkıntılara gebe olması da kaçınılmazdır.

Ülkemizde kadın, Aile Yasası’nın güncel olmaması, toplumsal ihtiyaçlara cevap vermemesiyle de mağdur edilmektedir. Aile Bakanlığı olmayan bir ülkeyiz. Kadının yaşadığı en büyük mağduriyet de aile içerisinde olmaktadır. Bunu tespit edecek kurumu olmayan bir devlette kadın eksik ve güncel olmayan yasalarla da mağdur edilmektedir. Örneğin, boşanmış ve çocuklarının velayetini almış bir anne, çocuklarını büyütebilmek için aldığı nafaka değişen hayat pahalılığına endekslenmiyor. 10 sene önce belirlenen nafaka için tekrar dava açma gerekliliği olmaktadır. 2 sene süren nafaka davaları olan bir ülkede, kadına verilen değerin durumu ise ortadadır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek