'Kadın Sığınma Evi devletin görevi'

banner37

Gazimağusa’da 16 örgütten oluşan 25 Kasım Organizasyon Komitesi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında yürüyüş gerçekleştirdi.

'Kadın Sığınma Evi devletin görevi'
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da “25 Kasım-Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında 16 farklı sivil toplum örgütünden oluşan 25 Kasım Organizasyon Komitesi dün saat 15.00’te bir yürüyüş gerçekleştirdi.

DAÜ Öğrenci İşleri’nde toplanan kadınlar, pankart ve sloganlar eşliğinde Sakarya Çemberi’ne yürürken, yürüyüşe Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay da katıldı. Yürüyüş sırasında göstericiler “Kadınım Özgürüm Farkındayım” yazılı pankartı taşınırken, “ Emeğimiz Bedenimiz Kimliğimiz Bizimdir”, “Kadına Değil, Şiddete Karşı El Kaldırın” ve “ Erkek Adaleti Değil Gerçek Adalet İstiyoruz” yazılı dövizleri de taşıdılar. Kadınlar, “Kadın Sığınma Evi Devletin Görevi”, “Burcu’nun Katili Sessiz Kalan Toplumdur” ve “Öldüren Sevgi İstemiyoruz” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında MAKAMER Sesleri Korusu kadına yönelik şiddeti protesto eden şarkılar da seslendirildi.

Yürüyüş öncesinde 25 Kasım Organizasyon Komitesi adına Bağımsızlık Yolu’ndan Çise Sezerel bir basın açıklaması okudu.

banner134
 

Kadın sığınma evi açılmalı

Çise Sezerel, geçtiğimiz yıl Mağusa kentinde 2, Mağusa civar bölgelerinden de bir kadının hayatlarını paylaştıkları kişiler tarafından öldürüldüklerini anımsattı.

Kadın cinayetleri ev içi şiddetin son damlası olarak her geçen gün ada genelinde artış gösterirken son bir hafta içerisinde bir kadının daha tehdit edilerek şiddete uğradığını anlatan Sezerel, bir başka kadının ise elektrik kablosu ile boğularak eşi tarafından öldürüldüğünü ifade etti.

Sezerel, yapılan araştırmalara göre 2 yıl içerisinde hayatını kaybeden kadınların birçoğunun defalarca en yakın polis karakoluna giderek bulunduğu durumun vahametini ve tehditler karşısında yaşadığı korkuyu anlatarak yardım talebinde bulunduğunu aktardı.

Kentte ve memlekette kadına yönelik şiddeti, kadın cinayetlerini duydukça ürken öfkelenen insanlar olmaktan rahatsız olduklarını ifade eden Sezerel; “bilhassa bu memleketi yönetmek ve halkın refah düzeyini iyileştirmek için seçilmişler de aynı filmin aynı acı sahnelerin seyircisi veya paydaşı olmayı bırakıp derhal sığınma evi açarak güvenlik önlemleri ile bu acı tabloya son vermelidirler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 09:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75