Kadın sığınma evleri açılmalı

banner37

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü üyeleri, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Güzelyurt Kaymakamlığı Önü’nde basın açıklaması yaptı

Kadın sığınma evleri açılmalı
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü üyeleri, Doğancı’da yaşanan kadın cinayetinin ardından, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Güzelyurt Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, kadına yönelik her türlü şiddet kınanarak, kadın sığınma evi talebi yinelendi.

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü üyesi Celal Özkızan, son bir ay içerisinde Lefke ve Güzelyurt’ta kadına yönelik şiddet, taciz ve cinayet yaşandığını anımsatarak, bu durumun, ülkede artan neo liberal ve muhafazakarlaşma politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi.

banner134
Özkızan, kadına yönelik şiddet konusunun kapsamlı şekilde ele alınıp çözüm üretilmesi gerektiğini kaydederek, bunlardan birinin de kadın sığınma evi olduğunu vurguladı.

Kadın sığınma evi taleplerini, İçişleri Bakanlığı’na iletmesi için Güzelyurt Kaymakamı’na bildirdiklerini belirten Özkızan, Güzelyurt bölgesinde kadın sığınma evi ihtiyacı olduğuna ve acilen bu talebin yerine getirilmesinin önemine işaret etti.

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü üyesi Şenel Kim de, son bir ay içerisinde yaşanan kadına karşı şiddet vakaları ve tecavüz girişiminin ardından Doğancı’da gerçekleşen kadın cinayetiyle birlikte üzüntü ve öfkenin arttığını belirtti.

Her fırsatta hükümetlere çağrı yapıp kadın sığınma evi taleplerini yinelediklerini anımsatan Kim, hükümetlerin artık 3 maymunu oynamasına tahammülün kalmadığını, çünkü kaybedilenin, yaşamını yitiren canlar olduğunu söyledi.

Dörtlü koalisyon hükümetinin başta sosyal hizmetler, kadına ve çocuğa karşı şiddeti önleme konusunda hiçbir adım atmadığını ve bu yönde bir plan dahi ortaya koymadığını savunan Kim, çocuk gelinlerin ortaya çıktığı, 15 yaşında çocukların doğum yaptığı, şiddet gören ya da şiddet tehdidi altında yaşayan kadın ve çocukların başvurabileceği hiçbir kurumsal mercinin olmadığı, tecavüzün ve tacizin arttığı ülkemizde, hükümetin, bir gün dahi beklemeden gerekli tüm önlemleri hayata geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Kim, başta Güzelyurt olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm bölgelerde sığınma evi kurulmasına ilişkin çalışmalar başlatılmasını talep etti.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 09:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75