banner6

"Kadın ve çocuk cinayetleri politiktir"

banner37

Hunharca bir cinayete kurban giden 16 yaşındaki Zehie Helin Reessur’un katil zanlısı Sefer Buğra Altundağ yeniden mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme önüne gelen sivil toplum örgütleri taşıdıkları pankartlarla çocuk cinayetine dur denilmesi mesajları verdi. 

"Kadın ve çocuk cinayetleri politiktir"
banner150

banner150 banner150

HÜKÜMET GÖREVE… Kadın ve çocuk cinayetlerinde yeterli tedbirlerin alınmaması, cinayetlerin önü alınamaz bir hale gelmesinde büyük rol oynuyor. Akova Kadınlar Derneği ve Bağımsız Gençlik Derneği’nin kadın ve çocuk cinayetleri için yaptığı açıklamada “izlem merkezlerinin çalışmaları desteklenmeli, kolluk kuvvetlerine toplumsal cinsiyet eşitliği temelli eğitimler verilmesi, Sosyal Hizmetler Dairesi’nde bulunan uzman sayısının arttırılması gerekiyor.” Dedi.

Ayşe BULUT - Emine Gül ÖZER

    Ülkemizde son zamanlarda kadın ve çocuk cinayetleri hız kesmeden artarıyor.
    16 yaşında hunharca katledilerek cinayete kurban giden Zehie Helin Reessur’un katil zanlısı Sefer Buğra Altundağ’ın bugün yeniden mahkemeye çıkarılması öncesinde, Mahkeme önüne gelen sivil toplum örgütleri cinayetlere dur demek ve cezaların caydırıcılığını arttırmak adına, belli mesajlar verdi.
    Mahkeme önüne gelen topluluk “Meclis göreve, yasayı güncelle”, “Çocuk cinayetine dur de” ve “Speak for Helin” gibi hem ingilizce hem Türkçe pankartlarla cinayetleri protesto etti.
     Kadın ve çocuk cinayetlerin politik olduğu ve hükümetin yeterli önlem almadığını savunan vatandaşlar, 
     Hükümete bu konuda çok fazla görev düştüğü çağrısını yaptı.
     Akova Kadınlar Derneği ve Bağımsız Gençlik Derneği’de kadın ve çocuk cinayetleri için ortak açıklamalarda bulundu.

“Suçluların cezalarını alması için mücadele veriyoruz”

   Akova Kadınlar Derneği ve Bağımsız Gençlik Derneği’nin kadın ve çocuk cinayetleri için yaptığı ortak açıklamada şu ifadeler kullandı:


   “Öncelikle 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de gerçekleşen deprem sebebiyle hayatını kaybeden Mağusa’mızın güzel çocukları, öğretmenleri ve ailelerini bir kez daha saygıyla anıyoruz. 
     Adaletin yerini bulması, suçluların cezalarını çekmesi için Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği çatışı altında Kıbrıs Türk halkının verdiği büyük mücadeleye dayanışmamızı belirtmek istiyoruz."


  
“Sorumluluklar tam anlamıyla yerine getirilmiyor”

   Kadın ve çocuk cinayetlerinin politik olduğunu ve bu bağlamda hükümetin yetersiz kaldığını savunan Dernek konuşmacısı sözlerine şöyle devam etti;


    “Yaklaşık yedi ay önce bu topraklarda vicdanları derinden yaralayan bir olay gerçekleşti. Helin adında bir kız çocuğumuz cinayete kurban gitti. Özellikle kadın ve çocuk cinayetlerinin politik olduğu ve hükümetin bu konuda yeterli tedbir almadığı, sosyal hukuk devleti olarak üzerine düşen sorumlulukları tam anlamıyla yerine getirmediği kanaatindeyiz. Adil, bağımsız ve tarafsız Kıbrıs Türk yargısı önünde suçluların gerekli cezayı alacaklarına da şüphemiz yoktur. Bu bağlamda konunun takipçisi olacağımızı da belirtmek isteriz.”

 “Hükümete ciddi görev düşüyor”

     Cinayet ve taciz vakalarının azalması için, gerekli tedbirlerin önceden alınması ve bazı kolluk kuvvetlerine çok fazla görev düştüğünü kaydeden konuşmacı şunları kaydetti;


    “Çocukların yaşadığı sorunları önceden tespit edilip olası tehlikelerden korunmalarını sağlamak bazı yerel yönetimler tarafından bu kurulan çocuk izlem merkezlerinin çalışmaları desteklenmesinin yanı sıra arttırılması noktasında yerel yönetimler teşvik edimelidir. Bu noktada Sosyal Hizmetler Dairesi’nde bulunan uzman sayısının yetersiz olduğunu söylemek mümkündür. 
     Ayrıca şiddetin önlenmesi için kolluk kuvvetlerine toplumsal cinsiyet eşitliği temelli eğitimler verilmesi, tüm kazalarda oluşturulması zaruri bir ihtiyaçtır. 
     Bürokrasinin yavaşlığından ötürü şikayetler veya olaylar bildirilmesine rağmen bu süre zarfında mağdurun zarar görme ihtimali de maalesef oldukça yüksektir. Bilhassa taciz davaları, öncelikli davalar haline gelmelidir.
    Son olarak toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan haklarına ilişkin derslerin eğitim sistemine entegresi ve sağlıklı bir şekilde okutulması noktasında hükümete ciddi bir görev düştüğünü de hatırlatmak isteriz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2023, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104