'Kadınım-özgürüm- farkındayım'

banner37

Gazimağusa’da, 15 örgütten oluşan “25 Kasım Organizasyon Komitesi”, kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla bir dizi etkinlik düzenliyor. Kadının her alanda özgürleşmesi teması ile oluşturulan etkinliklerinin sloganı ise dikkat çekici

'Kadınım-özgürüm- farkındayım'
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
   Gazimağusa’da, 15 örgütten oluşan “25 Kasım Organizasyon Komitesi”, kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla düzenleyeceği bir dizi etkinliği duyurmak için dün saat 14.30’da, Mağusa Suriçi’ndeki MASDER binasında basın toplantısı düzenledi.
   Basın toplantısında, 15 sivil toplum örgütü olarak, Mağusa’ya bir kadın sığınma evi kazandırılması için Gazimağusa Kaymakamlığı’na ve Gazimağusa Belediyesi’ne yazılı talepte bulunulduğu belirtildi.
   Basın toplantısında ayrıca, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili bilgiler verildi.
 

Özdoğan: Mağusa’ya kadın sığınma evi istiyoruz
  
Basın açıklamasını okuyan MAKAMER Başkanı Sıdıka Özdoğan, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin her geçen gün artarak devam ettiğini söyledi.
   Sıdıka Özdoğan, 2017 yılında ülkemizdeki 5 kadın cinayetinden 2’sinin Mağusa’da işlendiğini hatırlattı.

banner134
   Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin bir insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çeken Özdoğan, şiddetin ve cinayetlerin önlenmesi için hâlâ ülkemizde şiddet önleme politikalarının oluşturulmadığını bildirdi.
   Özdoğan, bu nedenle şiddet gören ve öldürülme riski ile karşı karşıya olan kadınların güvenle sığınabilecekleri hukuki ve psikolojik destek alarak rehabilite olana ve yeniden yaşam kurana kadar sığınabilmelerini sağlayacak bir kadın sığınma evi açmanın acil ve gerekli olduğunu aktardı.
   Kadın sığınma evi açmanın devletin görevi olduğunu ifade eden Özdoğan, bu nedenle dün sabah Gazimağusa Kaymakamlığı ve Gazimağusa Belediye Başkanlığı’na, kente, kadın sığınma evi açılması taleplerini yazılı olarak bildirdiklerini açıkladı.
   Sıdıka Özdoğan, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa, kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek, kadınların ve toplumun farkındalıklarını artırmak amacıyla 25 Kasım Organizasyon Komitesi olarak bu yıl da bir dizi etkinlik düzenlediklerini söyledi.
   Özdoğan, “Kadının Her Alanda Özgürleşmesi” teması ile oluşturulan etkinliklerinin sloganının “ KADINIM-ÖZGÜRÜM- FARKINDAYIM” olarak belirlediklerini de dile getirdi.
   Sıdıka Özdoğan, etkinlikler kapsamında, 21 Kasım Çarşamba günü, saat 19.00’da, Piyale Paşa Mahallesi Muhtarlığı’nda, “Kurutuluş Son Durak” isimli film gösterimi, 22 Kasım Perşembe günü Rauf Raif Kültür ve Kongre Sarayı’nda saat 20.00’da “ Kadınım-Özgürüm-Farkındayım” konserleri dizisi, 23 Kasım 2018 Cuma günü saat 19.00’da Rauf Raif Kültür ve Kongre Sarayı’nda panel ve atölye çalışması yapılacağını duyurdu. Sıdıka Özdoğan, etkinliklerinin finalinde 25 Kasım Pazar günü saat 15.00’da, DAÜ Çemberi’nde kadın haklarının uygulanması için yürüyüş gerçekleştireceklerini bildirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 08:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75