banner6

Kadınlar Bedi's için ayaklandı

banner37

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği, Bedi's Piknik Alanı’nın bir bölümünün özelleştirilmesini protesto etmek amacıyla eylem düzenledi

Kadınlar Bedi's için ayaklandı
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği, birçok sivil toplum örgütü ve siyasi partinin desteğiyle dün Bedi's Piknik Alanı’nda eylem düzenledi.

Piknik alanının bir bölümünün özelleştirilmesinin protesto edildiği eylem, dün saat 14.30’dan 17.00’a kadar devam etti.

Çok sayıda vatandaşın da katılarak destek verdiği eylemde, “ Çevre Katliamına Son! Bedi's Piknik Alanı Halkındır” pankartı açılırken, “ Artık Yeter”, “ Ağaç Kesen Eller Kırılsın”, “ Piknik Yeri Halkındır” yazılı dövizler tutuldu. Eylemciler davul, zurna ve düdükler eşliğinde “ Bedi's Halkındır, Halkın Kalacak” sloganları attılar.

Uygulama yasal değil

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği Sözcüsü Nazenin Taşçıoğlu Şahali, her yıl düzenlendikleri “Mart 9” u etkinliğini organize etmek amacıyla ziyaret ettikleri Bedi’s Piknik Alanı’nda gördüklerine önce inanamadıklarını söyledi.

Nazenin Taşçıoğlu Şahali, Salamis Ormanı’nda bulunan 1’nci derece sit alanı olup yıllardır halkın kullanımına açık olan Bedi’s Piknik Alanı’nın büyük bir kısmının tellendiğini, halkın serbest girişine kapatıldığını ve ücrete tabi tutulduğunu görmeleri üzerine araştırma başlattıklarını kaydetti.

Söz konusu alanın ormanın ortasından başlamak üzere tellendiğini, içerisine tahtadan restoran ve tuvaletler yapıldığını anlatan Şahali, ayrıca söz konusu alanda otopark yapabilmek için ağaçlar kesildiğini ve orman alanın düzleştirildiğini tespit ettiklerini bildirdi.

Nazenin Taşçıoğlu Şahali, tüm bu işlemlerin izinsiz olduğunu öğrenmeleri üzerine, oluşan yasal olmayan duruma ve çevre katliamına tepki göstermek amacıyla bu eylem düzenlediklerini belirtti.

Yaptıkları araştırma neticesinde Orman Dairesi’nin kontrolünde ve denetiminde olan 12 dönümlük alanın önce 9 Şubat 2015 tarihinde 150 metrekare genişliğinde büfe diye tanımlanan ancak büfeden çok restorana benzeyen

ahşap ana bir bina ve tuvalet inşa edilmesi amacıyla iki şahsa kiralandığını belirlediklerini anlatan Şahali, bu kira sözleşmesinin 20’nci maddesine göre büfe ve tuvalet yapmak için ilgili mercilerden izin almak zorunluluğunun bulunduğunu söyledi.

Nazenin Taşçıoğlu Şahali, bu kira sözleşmesinin 18 Kasım 2016 tarihinde fes edilerek yeni bir kira sözleşmesi imzalandığını bu sözleşmeye göre de büfe ve 2 adet tuvalet yapımı için ilgili mercilerden izin alınması şartının kaldırıldığını kaydetti.

Kendilerinin iddiasının kimsenin Eski Eserler Dairesi’nden, Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan, Kaymakamlıktan ve belediyeden izin alınmadan bu tür inşaatların yapılamayacağı olduğuna dikkat çeken Şahali, alanın 1’nci derece sit alanı olduğunu ve Salamis Antik Kenti’nin kalıntılarının tüm alana yayılmış olmasını işaret ederek yapılan işlemin tarihe saygısızlık olduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 10:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110