banner6

“Kadınlar iş hayatında daha aktif rol almalı”

banner37

Ticaret Odası Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla KIBRIS’a konuştu; kadınların küresel olarak her zamankinden daha da zor bir dönemden geçtiğini söyledi

“Kadınlar iş hayatında  daha aktif rol almalı”
banner150 banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

“Yaşamın dengesinin merkezinde olan kadınlar, karar organlarının da merkezinde olmalıdır. Gerçek denge ancak bu şekilde sağlanabilir… ”

Bu sözler; Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Kadın Girişimciler Komitesi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç’a ait… İş insanı Meryem Çerkez Gürtunç, kadının iş dünyasındaki konumunu yücelten, ona değer katan ve ekonomiye katılımları için çalışmayı hedefleyen Kadın Girişimciler Komitesi’nin başkanlığını yapıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla KIBRIS’a konuşan Gürtunç, kadınların küresel olarak her zamankinden daha da zor bir dönemden geçtiğini söyledi.

Kadınların iş hayatında daha aktif rol alması gerektiğini belirten Gürtunç, bunun için sosyal devlet politikalarının geliştirilmesinin şart olduğunu vurguladı.

Gürtunç, kadınların ekonomiye aktif bir şekilde katılmasının sadece ‘ekonomik büyüme’ olarak değil, toplumun kazanması anlamına da geldiğini belirterek, “Gerekli değişimleri ancak toplum birlikteliğini yakalayarak ve kapsayıcılık ilkeleriyle birleştirerek başarabiliriz” dedi.
İş insanı Meryem Çerkez Gürtunç, Kadın Girişimciler Komitesi’nin hedefleri ve kadının iş hayatındaki önemiyle ilgili KIBRIS’ın sorularını yanıtladı.

“İş kadınlarını desteklemek istiyoruz”
 

SORU: Kadın Girişimciler Komitesi’nin hedefleri nelerdir?

GÜRTUNÇ: Kıbrıs Türk Ticaret Odası çatısı altında, yapıcı bir şekilde kadınların ekonomiye nitelikli katılımları ve girişimcilikleri için çalışmayı hedefliyoruz. Biz, kadının iş dünyasındaki konumunu yücelten, ona değer katan ve bu hedefler doğrultusunda yaratıcı ve inovatif fikirler ortaya koyan vizyoner bir kuruluşuz. Böyle bir kuruluş olarak girişimci ruha sahip, çağdaş, mesleki ve ticari yönden nitelikli, sosyal ve ekonomik anlamda üreten ve üretmek isteyen, ekonomik değer yaratan iş kadınlarını desteklemek ve yenilerini iş dünyasına kazandırmak istiyoruz. Bunu başarmak için kadını hayatın her alanında desteklemek, kadının toplumdaki sosyal, siyasi ve ekonomik statüsünü iyileştirecek çalışmalar yapmak ve kadının iş dünyasındaki görünürlüğünü ve etkinliğini artırmak başlıca amaçlarımız arasında bulunuyor. İş ağı oluşturmak profesyonel ve kişisel gelişim programları geliştirmek, hazırlamak ve eğitimler sağlamak istiyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımıza başladık ve bu projelerimizi sırasıyla gerçekleştirmeye başlıyoruz.

SORU: Komite hangi meslek gruplarından oluşuyor?

GÜRTUNÇ: Şu anda turizm, ithalat, mobilya sanayi, inşaat sanayi, yiyecek-içecek hizmetleri, ithalat, dekorasyon ve organizasyon, muhasebe hizmetleri, otomotiv, sigortacılık, kozmetik ithalat ve iletişim hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren üyelerimiz var.
 

“Değişim ancak toplum birlikteliğiyle mümkün”

SORU: İş kadınlarının bir çatı altında örgütlenmesi önemli… Bu konuda siz neler söylemek istersiniz?
GÜRTUNÇ: İş kadınlarının ortak olarak yaşadıkları birçok sıkıntı var. Bunlar köklü sorunlar ve ciddi çabalar ve iş birlikleriyle çözümlenebilir. Yapılması gereken çok iş, kat edilmesi gereken çok yol var. Ekonomik anlamda kadınlar özelinde olan sıkıntıların çözülmesi veya iyileştirilmesi, güçlü ve sürdürebilir yapılar altında örgütlenerek mümkün… Daha yüksek ses çıkararak, daha etkili sonuçlar elde edilebilir. Gerekli değişimleri ancak toplum birlikteliğini yakalayarak ve kapsayıcılık ilkeleriyle birleştirerek başarabiliriz.

 

“Cesaretlendirmek…”

SORU: Sizce kadınların iş hayatında yaşadıkları zorluk var mı? Eğer varsa bu konuda nasıl iyileştirilme yapılabilir?
GÜRTUNÇ: Mutlaka vardır… Bunu hem rakamlarla çok net olarak görebiliyoruz, hem de sosyal olarak gözlemleyebiliyoruz. İstatistik Kurumu’nun yayımladığı 2021 Hane Halkı İş Gücü Anketi’ne göre kadınların iş gücüne katılımı ve kendilerine ait olan işletme sayısı oldukça düşük. Bunun sebepleri önemli… Bunların bir kısmı toplumsal cinsiyet kalıpları temelli olarak ev-iş dengesi, karşılıksız emek ve bakım, finansal erişim, fırsat eşitliği olarak nitelendirilebilir. Bununla birlikte liderlik pozisyonlarındaki kadınların sayısının azlığı ve karar verici noktalarda temsiliyetin olmaması ciddi sıkıntılar. Ülkemizde kadınların ağırlıklı olarak hizmet sektöründe yer aldığı ve kırılgan yapılarda olan işletmelere sahip olduğu gözlemlenmektedir. Mesleklerin cinsiyeti olmamasına rağmen yüksek ödenekli STEM alanlarında kadınların daha az olduğu global olarak da gözlemleniyor. Aynı şekilde yönetici pozisyonlarda var olmadıklarını görmek de mümkün… Ayrıca anne olduktan sonra ise işe dönüşün de daha az olduğunu görüyoruz. Cesaretlendirmek, finansal erişim sağlamak, sektörel dağılımların olması büyük önem arz ediyor. Kadının ekonomiye aktif katılımı sadece ekonominin büyümesi değil, toplumun kazanması da demektir.

 

“Kendinize inanın”

SORU: Kadınların iş hayatına adım atmasını teşvik edecek neler söylemek istersiniz?
GÜRTUNÇ: Eğitim almaktan, mentörlük istemekten, finansal erişim kapılarını çalmaktan, sivil topluma katılmaktan ve ağ kurmaktan asla kaçınmayın. İyi fikirleri, iyi iş planlarıyla birleştirip yolunuza hemen başlayın veya başladığınız yolda devam edin. İyi takım arkadaşları, iyi paylaşım ve delegasyon yapabileceğimiz kişiler en büyük değerlerimizdir. İş ve sosyal yaşamımızın dengelerini yönetmek için fırsatları ve destek sistemlerini kurmaktan çekinmeyin. Belki de en önemlisi kendimize inanmak, kendimize inananları bulmaktır. Yetkinliklerinizi, potansiyelinizi ve cesaretinizi birleştirip masada yerinizi alın.

 

SORU: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel dileğiniz nedir?
GÜRTUNÇ: Yaşamın dengesinin merkezinde olan kadınlar, karar organlarının da merkezinde olmalıdır. Gerçek denge ancak bu şekilde sağlanabilir. Küresel olarak kadınlar için her zamankinden daha da zor zamanlardan geçiyoruz. Pandeminin etkisiyle kadınların elde ettiği az kazanımlarda dahi gerilemeler olduğu tespit ediliyor. Karşılıksız/karşılıklı kadınların verdiği tüm emeklerin daha da farkında olmamız ve bu yönde düzenlemeler yapmamız gereken bir dönemdeyiz. Daha fazla kadının aktif olarak iş hayatında olması, karar verecek liderlik pozisyonlarında olması ve ev-iş dengesinin kurulabilmesi için sosyal devlet politikalarının geliştirilmesi şarttır. Bütünlüklü bakış açıları şarttır. Kadın, toplumun takriben yarısıdır. Kadın ekonomiye dahil değilse, ekonomik kalenizin kulelerinin yarısı eksik demektir; fazlasıyla kırılgan, sürdürülebilirlikten uzak bir yapı göstergesidir. Dilerim ki sürdürülebilir toplumsal hedeflerle kadının emekleri ve hayatın her alanındaki pozisyonu için eşit şartlar ve eşit fırsatlar yaratılır.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110