Kadınlar ölüyor, devlet görmezden geliyor

banner37

Ülkede önceki gün yine bir kadının eşi tarafından öldürülmesi, “ev içi şiddet” ve “kadına karşı şiddet” konusunda alınan tedbirlerin yetersiz kaldığını bir kez daha gözler önüne serdi

banner87
Kadınlar ölüyor,  devlet görmezden geliyor
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkede önceki gün yine bir kadının eşi tarafından öldürülmesi, “ev içi şiddet” ve “kadına karşı şiddet” konusunda alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu son cinayetle birlikte ülkede son 11 yılda 18 kadın cinayeti işlenmiş oldu. Bu 18 cinayetin 5’i ise içerisinde bulunduğumuz 2017 yılında gerçekleşti.

Buna rağmen devlet yetkilileri ülkede kadına yönelik şiddeti önlemek için hiç bir somut adım atmadı. Devlet tarafından ne bir kadın sığınma evi açıldı ne de tacize ve şiddete uğrama ihtimali akıllı telefonlarına yükleyecekleri ve bastıklarında ilgili mercilerin kendisine ulaşmasını sağlayacak panik butonu uygulaması yeterince tanıtıldı.

Sadece 2017 yılında yapılan Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Çalıştayı doğrultusunda “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı” hazırlandı.

2017-2020 yıllarını kapsayacak bu plan doğrultusunda da Sosyal Hizmetler Dairesi, eşinden şiddet gören kadınlara adli yardım yapılıp, ev sağlanması için çalışmalara başladı. Ancak bu çalışmalar da henüz sonuçlanmadı.

Kadın Eğitimi Kolektifi, önceki akşam yaşanan kadın cinayetini ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde bir çocuk gelinin doğum yapmasını protesto etti.

Ellerinde “Kadın Cinayetlerine Karşı İsyandayız” pankartı taşıyan eylemciler, “Kadın Cinayetleri Politikadır” ve “Cami Değil Sığınma Evi” sloganları atarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapısına siyah çelenk bıraktı.
Bu doğrultuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem ve basın açıklaması yapan örgüt, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı, kadına yönelik şiddeti önleyici ve koruyucu tedbir almamakla suçladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ise, şiddete maruz kalan kadınlara, Sosyal Hizmetler Dairesi Alo 183 ihbar hattını aramaları çağrısında bulundu.

 

“Kadınlar ve çocuklar kelle koltukta bir yaşama mahkum ediliyor”

Basın bildirisini Kadın Eğitimi Kolektifi aktivisti Cansu Nazlı okudu. Bildiride önceki gün yaşanan kadın cinayeti ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde bir çocuk gelinin doğum yapmasının kadınlar arasında ve tüm kamuoyunda infial yarattığına işaret edilerek, ülkede yaşayan kadınlar, çocuklar, yoksul insanların şiddet tehdidine ve istismara karşı korumasız, kelle koltukta bir yaşam sürdükleri savunuldu. 
Ülkede dayatılan neoliberal muhafazakâr politikalar sonucu devletin sosyal politikalar geliştirmekten geri durduğu ileri sürülen bildiride, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadına yönelik şiddeti önleyici ve koruyucu neredeyse hiçbir tedbir almamış, çocukları istismardan koruyucu bir takip programı geliştirmemiştir” denildi. 
Sosyal Hizmetler Dairesi’ndeki personel yetersizliği ortadayken, din işleri görevlilerinin istihdamına bütçe ayrılması ve ülkede hâlâ sığınma evi bulunmaması eleştirilen bildiride, “Küçük çocukların Kur’an kurslarına gitmesine göz yumuluyor, imam nikâhlı çocuk gelinlerin varlığı devlet hastanesinde doğum yapmayacak olsa ortaya çıkmıyor” ifadelerine yer verildi.
Bildiride, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan tüm bölgelere kadın sığınma evi açması, şiddet ön izleme merkezleri hayata geçirmesi, çocukları koruyucu takip programlarının bir an önce hayata geçmesi ve bunların yapılabilmesi için Sosyal Hizmetler Dairesi’ne personel alınması talep edildi. 
Bildiride, “Bizim sabredecek gücümüz kalmadı, taleplerimizin derhal gerçekleşmesini istiyoruz. Bıçak kemikte” denildi.

Çeler, 183 ihbar hattını hatırlattı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler TAK’a yaptığı açıklamada, şiddete maruz kalan kadınlara, Sosyal Hizmetler Dairesi Alo 183 ihbar hattını aramaları çağrısında bulundu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler yaptığı yazılı açıklamada, “Bir müdahale ihtiyacı durumunda, bizlere mutlaka ulaşılması çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle herhangi bir şiddet karşısında yardım elini uzatabilmemiz adına, Sosyal Hizmetler Dairesi Alo 183 ihbar hattı hizmet vermektedir” dedi.
 

“Kadının güçlendirilmesi öncelikli hedef”
Şiddete maruz kalan kadınlar için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Çeler, “Önleyici ve koruyucu tedbirlerle kadınların güçlendirilmesi öncelikli hedef olarak belirlenirken, şiddete ve istismara maruz kalan kadınlara, Aile (Evlenme ve Boşanma) Yasası çerçevesinde, yeterli maddi olanağı olmayan kadınlara adli yardım desteği verilmesi için Barolar Birliği ile bir araya gelindi” dedi.
Çeler, hazırlanan protokol çerçevesinde, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından yapılan araştırma sonucunda, hukuki destek alması uygun görülen kadınların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla Kıbrıs Türk Barolar Birliği’ne bildirileceğini ve birlik tarafından belirlenecek avukat aracılığı ile gerekli hizmeti almalarının sağlanacağını kaydetti.
Öte yandan Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü ile başlatılan bir çalışmayla şiddet gören veya mağdur olan ekonomik yönden yetersiz kadınlara ev kira desteği verilmesi ile ilgili işbirliğinin de başlatıldığını kaydeden Çeler, “Konu ile ilgili protokol önümüzdeki günlerde imzalanma aşamasına getirilecektir. Ayrıca şiddetle ilgili toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla bir eğitim seferberliği başlatılması ile ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere olup Eylül ayı sonu itibarı ile başlatılması hedeflenmiştir” dedi.

 

“Ülkeyi yönetenler sorumludur”

Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi TAK’a yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta artarak devam eden şiddet, taciz, istismar ve tecavüz olaylarının yaygınlaşarak korkutucu boyutlara ulaştığını savunarak, “Tekrarlanan her cinayet, taciz ve tecavüzden, ülkeyi yönetenler sorumludur” iddiasında bulundu.
BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, yaptığı açıklamada, “Mahkemelerde görev yapan yargıçlar, halkı huzursuz eden utanç verici suçlar karşısında caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini ısrarlarla vurgularken, yasa yapıcıların başını kuma sokarak, yaşananlar karşısında sessiz kalması kabul edilmez” dedi.
Yiğiter, medyanın cinsel suçlar ve cinayetlerle ilgili haber yaparken kullandığı dile özen göstermesi gerektiğini, Medya Etik Kurulu’nun gerekirse müdahale etmesi gerektiğini söyledi.
Basında cinayet haberlerinin “kıskanç eşin cinneti”, “aile faciası” gibi başlıklarla verilmesinin, işlenen cinayetin toplum nezdinde normalleştirilmesine neden olduğunu ifade eden Yiğiter, “Medyanın haber yaparken kullandığı dile özen göstermesi şarttır. Cinsel suçlar ve cinayetlerle ilgili haberler, toplum gözünde normalleştirilen dille verilmemelidir” dedi.
Yiğiter, koalisyon hükümetini, kadın cinayetlerinin önlenmesi yönünde kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Kadınlar ne dedi?

Özlem Teke Deligöz:

Kadınların daha çok örgütlenmesi gerekiyor. Biz bugün burada toplandık. Ancak daha kalabalık olması gerekir. Kadınlar bu tarz eylem ve etkinliklere daha çok katılım göstermelidir. Kadın sığınma evine ihtiyaç var. Devlet ve belediye yetkilileri bu konuda çalışma başlatmalıdır.  Şu an burada bulunmamın nedeni yarın sıranın bana da gelebilecek olması.

Hüsniye Soncul:

Öncelikle kadınların özgürlüğe kavuşması gerekir. Bu doğrultuda da kadının özgürlüğü evde başlar. Bir kadın evinde özgür değilse topluma hiç bir faydası hiç bir yararı olmaz. Bütün kadınlar haklarının farkına varmalıdır. Bu nedenle ilk mücadeleyi evinde başlatmalıdır. Kadın sığınma evi kesinlikle gereklidir. Ancak olay bununla da bitmiyor. Kadın sığınma evine girdikten sonra da evindeki hayatın ne olduğunu bilmelidir. Sadece koca baskısından kaçmak isteyen bir kadın sığınma evine bile gitse sonrasını göremediği için buna cesaret edemiyor. Bu yüzden kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi gerekir.

 

Didem Koçak:

Son zamanlarda gerçekleşen kadına ve çocuğa yönelik şiddetle ilgili açıklama yapmak için buradayız. Neo liberal politikalar ve muhafazakarlaşma ile birlikte toplum üzerinde kurulan baskı son haddine gelmiş durumdadır. Önceki gün işleme bir kadın cinayeti, imam nikâhlı bir çocuk gelinin yapmış olduğu doğum bizde bir tepki oluşturmuştur.

 

Zekiye Şentürkler:

İki gündür art arda sizler aracılığıyla aldığımız çocuk gelin, kadın cinayeti ve otobüste yaşanan kız çocuğuna cinsel taciz haberleri artık tahammül sınırlarımızı zorlamaktadır. Biz bugün Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ivedilikle göreve çağırıyoruz ve bilmelerini istiyoruz ki bir önlem alınmadığı sürece bu olayların ardı arkası kesilmeyecektir ve biz de bu duruma sessiz kalmayacağız.

 

Son 10 yılda işlenen kadın cinayetleri:

1.  23 Ağustos 2008  Ayşe Kanat

2.  8 Mart 2010  Günlera Bekiyeva

3.  13 Nisan 2011  Şükran Sadrazam

4.  18 Kasım 2011  Sibel Dedecan

5.  1 Eylül 2012  İmrane Sapmaz

6.  24 Ocak 2013  Aşkın Şevketoğlu

7.  26 Haziran 2014  Filiz Sayar

8.  4 Ağustos 2014  Necla Çağdaşoğluları

9.  11 Eylül 2014  Siham Benchargiu

10. 11 Ağustos 2015  Nilgün Urhan

11. 10 Aralık 2015  Oleysa Kupriyanova

12. 15 Ocak 2016  Necla Mağracı

13. 18 Nisan 2017  Burcu Okumuş

14. 20 Nisan 2017  Gamze Pehlivan

15. 15 Haziran 2017  Zehra Sorver

16. 21 Haziran 2017  Ayşe Yalçın

17. 5 Ekim 2017  Halime Çetin

18. 26 Temmuz 2018 Nigar Tevfik Erhalk

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108