banner6

Kadınlara yapılmış çirkin bir hakaret

banner37

YDP Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, mahkeme salonunda oturacak yer bulamayıp, salonda oturan kadın avukatlara yönelik, “Oturmayı seviyorlar” deyince, gerginliğe neden oldu. KIBRIS’a açıklama yapan Lefkoşa Mahalli Barosu ve kadın avukatlar, tepkilerini dile getirdi

Kadınlara yapılmış  çirkin bir hakaret
banner151 banner143

Emine UYSAL

Afrika gazetesine yönelik 22 Ocak’ta şiddet eylemleri nedeniyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde yargılanan 6 kişinin davasını izlemeye giden Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, salonda oturacak yer bulamayınca, duruşma salonundaki kadın avukatlara yönelik “Oturmayı seviyorlar” deyince gerginliğe neden oldu.

Sözlerin hedefinde olduğu iddia edilen kadın avukatlar ile salonda bulunan diğer izleyiciler Bertan Zaroğlu’na tepki gösterince, kısa süreli tartışma yaşandı.

Bertan Zaroğlu’nun, “Yanlış anladınız. Sizinle muhatap değilim” demesi gerginliği daha da artırdı. Salonda görevli polisler, tarafların sakin olmasını istedi.

KIBRIS’a konuşan kadın avukatlar, “Bertan Zaroğlu’nun, ‘Oturmayı seviyorlar’ şeklindeki terbiyesizce ve kinayeli lafı bize karşı yapılmış çirkin bir hakarettir. Kadınlara yönelik süre gelen davranışlarının devamıdır. Bu kadınlara yönelik bir tacizdir. Bize karşı yapılan bir hakarettir” diye konuştu.

Olayla ilgili Lefkoşa Mahalli Barosu da KIBRIS’a şu açıklamayı yaptı:

“Bir milletvekilimizin mahkeme salonu içerisinde ve mahkeme avlusunda yargı sisteminin üç bacağından birini oluşturan avukatlara karşı, özellikle kadın avukat meslektaşlarımıza karşı sarf etmiş olduğu sözler ve takınmış olduğu tavır kesinlikle kabul edilecek bir tutum ve davranış değildir ve ciddi şekilde kınanmaktadır.

Adaletin sağlanmasında, yargının üç bacağından birini oluşturan biz avukatlara, yargıçlarımıza, savcılarımıza ve yargımıza karşı yapılan veya yapılacak olan her türlü hareketin karşısında olacağımızı ve yargı bağımsızlığına gölge düşürmemek için var gücümüzle bu ve benzeri olayların karşısında olacağımızı belirtmek isteriz.”

Bedevi, bugün açıklama yapacak

Öte yandan, Barolar Birliği de olaya tepki gösterdi. Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi, KIBRIS’a konuşarak, bugün saat 11.00’de konuyla ilgili Lefkoşa Mahkemeler önünde açıklama yapacaklarını duyurdu.

Zaroğlu: Bizi öcü göstermeye çalışıyorlar

KIBRIS’a konuşan YDP Lefkoşa Milletvekili Bertan Zaroğlu, sözlerinin çarpıtıldığını, bazı kesimlerin kendilerini öcü, sorunlu ve kavga eden şekilde gösterilmeye çalıştığını söyledi.

Yaşananların provokasyon olduğunu öne süren Zaroğlu, dün mahkeme salonunda yaşananları şöyle anlattı:

“Duruşmayı izliyordum. Bir süre sonra ara verildi. Dışarıya çıktım ve daha sonra yeniden duruşmayı izlemek için içeri girdim. Daha önce oturduğum yere yöneldim. O sırada köşede ayak ayak üzerine atmış oturan kadın bir avukat vardı. Oturduğu yerde boşluk olduğu için oraya geçmek için müsaade istedim. Kendisi bana ‘Hayır etmiyorum’ dedi. Bu yaptığı saygısızlıktı. Ben de hiçbir şey demedim, muhatap dahi olmadım. Geri döndüm ve duruşmayı ayakta izledim. Duruşmaya tekrar ara verildi. Orada görevli polis yanıma geldi ve ‘Yer olmasına rağmen neden oturmadınız?’ dedi. Ben de hanım efendi köşede oturduğu için yer vermediğini söyledim. ‘Orada oturmayı seviyor sanırım’ dedim. Bir süre sonra yeniden ara verildiği için dışarı çıktım. Daha sonra yeniden içeriye girdiğimde tanıdığım avukat bir arkadaş yanıma geldi ve ‘Neden hakaret ettin?’ diye sordu. Ben de kimseye hakaret etmediğimi söyledim.  Ondan sonra avukat kadın, yanıma gelerek, ‘Siz bana hakaret ettiniz’ dedi. Ben de kendisine hakaret etmediğimi, köşede oturduğu için yer vermediğini söyledim. Ayrıca aynı avukat kadın, polisle de tartıştı...”

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2018, 09:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104