banner6

Kadınlardan yol isyanı

banner37

Mehmetçik Belediyesi’ne bağlı Çayırova köyünde kadınlar çileden çıktı. Yıllardır, Deniz Yolu Sokak’ta oturan vatandaşlar, toprak ve bir o kadar da bozuk olan yoldan yükselen toz-topraktan bıkıp usandı. Çileden çıkan kadınlar, yetkililerden asfalt yol istedi

Kadınlardan yol isyanı
banner8

Ayşe BULUT

Mehmetçik Belediyesi’ne bağlı Çayırova köyünde kadınlar çileden çıktı. Yıllardır, Deniz Yolu Sokak’ta oturan vatandaşlar, toprak ve bir o kadar da bozuk olan yoldan yükselen toz-topraktan bıkıp usandı.

Özelikle de kadınlar, yaz aylarında tozdan topraktan, kış aylarında ise yoldaki çamurdan şikâyetçi.

Kadınlar, yoldan araçların hızlı geçmesi halinde toz topraktan göz gözü görmediğini, rüzgâr estiği zamanlar ise aynı kirliliğin evin içine girdiğini belirterek, toprak yolu sulamaktan yüklü su parası ödediklerini, dışarıya çamaşır asamadıklarını, evlerinde temizlik yapamadıklarını ve bahçelerinde ne bir kahve, ne de yemek yiyebildiklerini söyledi.

Belediyenin bu sorunla hiç ilgilenmediğini savunan kadınlar, köyde de yeterli temizlik yapılmadığını savunarak, en kısa sürede yolların asfaltlanması ve temizlik yapılması için yetkililere çağrı yaptı.

Vatandaş ne dedi?

Hanife Kandilli:

banner134

“Deniz Yolu Sokak’ta oturuyorum. Bu sokakta denizden arıtılan sular için hatlar yapıldı yapılalı, bu yol

bozuk. Bir arkadaş kendi imkânlarıyla çukurları doldurdu ancak araçlar bu yolu kullandığı zaman toz topraktan göz gözü görmüyor. Çünkü vatandaşlar dikkatli geçmiyor. Toz kalkmasın diye her gün yolu sulamaktan yüklü miktarda belediyeye su parası ödüyoruz. Kışın da çamurdan geçilmiyor. Evlerimize giremiyoruz. Evde temizlik nedir bilmiyoruz. Dışarı çamaşır asamıyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Belediye yolları yapacak diyorlar, yıllardır duyuyoruz. Artık dayanacak güzümüz kalmadı. Dışarıda oturup yemek yiyemiyoruz. Rüzgâr estiğinde bütün tozlar evin içinde, temizlik hiç görmüyoruz. Arabalar garajın içinde tozdan topraktan görülmüyor. Yeter artık, yetkililer sesimizi duysun, bu yolun yapılması için harekete geçsin, biz de insan gibi yaşamak istiyoruz”.

Aynur Eral:

“Bu yol Rum’dan kalmadır ve yıllardır aynı durumda. Biz suyumuzu yollara harcıyoruz. Tozu toprağı önleyelim diye, kışın da çamurdan geçilmiyor. Belediye hiçbir şey yapmıyor bu köye. Yollarımız bozuk, yol kenarlarında otlar aldı başını gidiyor. Köyde temizlik yok. Toz topraktan evlerimizde temizlik görmüyoruz. 10 dakikada bir mutlaka bu yoldan birileri geçiyor. Onlar da hiç dikkatli geçmiyor. Geçtikleri an ortalığı toz toprak kaplar, göz gözü görmez. Toz toprak yutmaktan hasta olduk. Çocuğum burnundan ameliyat oldu. Çocuk dışarı çıkamıyor. Evimiz tam yolun kenarında, ağaçlar tozdan görülmüyor. Ağaçları her gün yıkıyorum. Artık yeter, bir an önce bu yolu yapsınlar”.

Fatoş Özdil:

“Arabalar geçince hiçbir şey göremezsiniz, toz toprak ortalığı kaplar. Bir kahve dahi dışarı çıkıp içemeyiz. Evlerimizde kapalı oturuyoruz. Yolda yürüyemiyoruz. Bizim köye gelen herkes bize gülüyor. Asfalt yok, yol toprak, o kadar hızlı gidiyorlar ki, yavaş gitsinler diye yola bir şey de koyamıyoruz. Yazın tozdan, kışın çamurdan kurtulmuyoruz. Kışın nerede bir taş varsa ona basmaya çalışıyorum çamurlara basmayayım diye. Bu toz topraktan sağlığımızdan da olacağız”.
İsa Demir:

“Biz üvey evlat mıyız? Belediyeye bağlanmaz olsaydık. Kırsal kesim arsasına ev yaptık, alt yapısı yok. Rüzgar eser bütün toz toprak evin içinde, arabalar, traktörler geçer, daha beter, toz toprak yine evin içinde. Yazın toprak, kışın çamurdan geçilmiyor yollarımız. Evimizin balkonunda oturup bir günden bir güne ağız tadıyla ne bir kahve içebildik, ne de bir yemek yedik. Bu yolun yapılması için illaki TC Elçiliği’ne mi gidelim? Bu gidişle tek ümidimiz TC Elçiliğidir. Belediyeden bize hayır yok. Köyde hiç temizlik yok. Yollarımızda asfalt yok, olan yerler de delik deşik. Artık bıçak kemiğe dayandı. Bir an önce yetkililerin hem deniz yolunu, hem de bizim kırsal kesim arsası olarak verilen yolu yapmasını istiyoruz”.

Hatice Özduman:

“Evim yol kenarı, toz topraktan boğuluyoruz. Dışarı çamaşır asamıyoruz. Evde temizlik görmüyoruz. Bu yolu kullananlar yavaş gitsin ve en erken zamanda bu yol yapılsın. Belediyemiz var. Ama belediye köyümüzle hiç ilgilenmiyor. Köyümüzde temizlik hiç yok”.

Mustafa Keklikler:

“Yollar kötü, özellikle Deniz Yolu Sokak çok kötü. Köy içindeki asfalt kötü durumda. Komşumun tuvalet kuyusu var. Üzeri kapalı değil, kokudan durulmuyor. Özellikle gece dışarıda hiç oturamıyoruz. Yarın öbür gün bir hastalık kapmaktan korkuyoruz. Yetkililerden bunun için önlem istiyorum”.

Zalihe Ramazan:

“Yollar çok kötü. Toz topraktan evimizin önünde oturamıyoruz. Yollarımız o kadar kötü ki arabaların altı vuruyor. Toz toprak, dışarıya çamaşır asamıyoruz. Bir an önce yolların yapılmasını istiyoruz. Sabah bir araba geçti, görebilene aşk olsun. Ortalığı toz toprak bürüdü. Arkasında ıslık attıysak bile durmadı. Artık yeter, dayandık dayandık ama artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bir an önce bu yolların yapılmasını istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104