banner6

Kadınlarımız çalışma hayatında daha çok yer alabilmeli

banner37

Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları ve Tırnak Teknisyenleri Birliği Başkanı Selma Özdamar ve Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Estetisyen Ece Emin, güzellik alanında hizmet veren yaklaşık 450 işletme bulunduğunu, yaklaşık bin 900’e yakın da istihdam olduğunu vurguladı:

Kadınlarımız çalışma hayatında daha çok yer alabilmeli
banner150 banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na (KTEZO) bağlı Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları ve Tırnak Teknisyenleri Birliği, kadınların da ekonominin içinde varlığını gösterebilmek için çalışmalar yapıyor.


Ülkemizde güzellik alanında hizmet veren yaklaşık 450 işletme bulunuyor… Bu işletmelerin toplamında ise yaklaşık bin 900’e yakın istihdam var.


1993 yılında kurulan Birliğin Başkanı Selma Özdamar, kadınların çalışma hayatında daha çok yer alabilmesi için iş yasalarının çağdaş hale getirilmesi gerektiğini belirterek kadınların ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesi amacıyla devletin daha fazla destek vermesi, teşvik etmesi gerektiğini söyledi.


Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları ve Tırnak Teknisyenleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Uzman Estetisyen Ece Emin de kadınların yaşamın her alanında daha etkin kılınması gerektiğini vurguladı.

Özdamar: Eşitsizlik ve mobbing uygulanması toplumun kadına bakış açısıyla orantılı

Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları ve Tırnak Teknisyenleri Birliği Başkanı Selma Özdamar, güzellik alanındaki işletmelerin gelişmesi, bu sektördeki kadınların ekonominin içinde de varlığını gösterebilmesi için mücadele ettiklerini belirtti.


Güzellik alanında hizmet veren yaklaşık 450 işletme bulunduğunu ifade eden Özdamar, bu işletmelerin toplamında bin 900’e yakın istihdam olduğunu söyledi.


Kadınların iş hayatındaki yeri ve yaşadıkları zorluklara değinen Özdamar, “Çalışma yaşamının içindeki eşitsizlik ve mobbing, toplumun kadına bakış açısıyla orantılı bir durumdur ancak bizim sektörde, kendi iş yerlerinin patronları olan kadınlar, iş yerlerinde adil eşitlikçi öğretici çalışma yaşamının kurallarına uyan iş sağlığı ve güvenliği konusunu önemseyen; kendi ayaklarının üzerinde duran bir kadın olmanın zorlukları ile birlikte rahatlığını da yaşamaktadır” dedi.


Kadınların çalışma hayatında daha çok yer alabilmesi için iş yasalarının çağdaş hale getirilmesi gerektiğini belirten Özdamar, kadınların ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesi amacıyla devletin daha fazla destek vermesi, teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Ece Emin… Güzellik sektöründe 24 yıldır hizmet veriyor


Uzman Estetisyen Ece Emin, Güzellik Uzmanları Birliği ve İş Kadınları yönetim kurulu üyesi… Wellness and Beauty Center’in sahibi olan Emin, 24 yılı aşkın süredir çalışıyor…


Ülkemizin tanınmış isimlerinden Eczacı Enver Emin’in kızı olan Ece Emin, sektöre olan ilgisinin nasıl başladığını anlattı:


“Vizyon sahibi, mesleğine saygı duyan ve bu anlamda sorumluluk bilinci ile hareket eden, her yeniliği yakından takip eden çağdaş bir babanın kızıyım.


Çocukluğumdan itibaren babamın yurt dışından ithal ettiği ilacın yanı sıra getirtmiş olduğu çeşitli kozmetik ürünleri hep ilgi alanım olmuştur. Sürekli gelişen ve hızla büyüyen bu sektörün içerisinde büyümek, her yeniliği yakından takip etmek bana heyecan ve mutluluk veriyordu. Bu sektörde kendimi nasıl geliştirebilirim diye araştırarak kayıt yaptırdığım İzmir Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul, güzellik sektöründe uzmanlaşma yolculuğumun ilk başlangıcı oldu”.


Ece Emin, İstanbul’da makyaj sanatçılığı eğitimini tamamladığını, İngiltere’de güzellik sektöründe kullanılan ürünlerin içerik ve kullanımına yönelik eğitimlere katılarak eğitim verme yetki belgesi aldığını belirtti.


Eğitimlerini tamamladıktan sonra eczanenin kozmetik bölümünün sorumluluğunu alan Emin, sektöre ilk adımı bu şekilde attığını söyledi.


Emin, alanıyla ilgili eğitimler verdiğini, workshop programları düzenlediğini belirterek, “Yürüttüğüm eğitim faaliyetlerinin yanı sıra sürekli gelişim anlayışı ile uzman olduğum alanda aktif olarak çalışarak ülkemizde bu alanın gelişmesine katkı sağlamayı hedefledim. Kozmetik teknolojisinin gelişimi ve mevcut ziyaretçilerimin taleplerine cevap verebilmek adına da Ece Emin Wellness and Beauty Center’i açtım” dedi. Ülkemizde düzenlenen birçok fuarda stant açan Emin, birçok dergi ve gazetede köşe yazarlığı, televizyon kanallarında ise güzellik programı sunuculuğu yaptığını belirtti.

“Başarı bir yolculuktur, varış noktası değildir”


Ece Emin, mesleğiyle ilgili zorlandığı günler de olduğunu kaydederek anlatmaya devam etti:


“Her meslek alanında olduğu gibi benim de zorlandığım dönemler olmuştur. ‘Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değildir’ diye çok sevdiğim bir söz vardır. Bu yolculuk, bazen zorlu devam edebiliyor. Profesyonellik, böyle dönemlerde devreye giriyor sanırım. Bir ömür sürdüreceğimiz meslek seçimi, insan hayatında her zaman önemli olmuştur. Bu seçimi; ben, kendime doğru yaptım. Bu sebeptendir ki, mesleğin zaman zaman zorluklarını yaşasam da, bu kadar yıldır hâlâ 4 elle sarılarak yürütüyorum ve bu sebeptendir ki, mesleğimde ilerlemeye ve profesyonelleşmeye hâlâ bugün devam ediyorum.


Mesleğimize olan sorumluluk bilinci ile bilgilerimizi sürekli güncellemek, gelişime açık olmak, yenilenen teknolojiyi merkezlerimizde faaliyete geçirmek, mesleği sürdürülebilir bir durumda yürütebilmek temel gayemiz olmak zorundadır. Bu sorumlulukların bilinci ile hareket etmek kaçınılmazdır”.


Emin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla da şu mesajı verdi:


“8 Mart mücadele günüdür. Bu mücadele, kadınlara karşı yapılan her türlü ayrımcılığa, şiddete ve kadın haklarının ihlaline karşı verilen bir mücadeledir. Bu mücadelenin önemini kadını yaşamın her alanında daha etkin kılma gerekliliğinin doğduğu günümüzde daha da iyi anlıyoruz. Kadınlar olarak bu mücadeleyi, başta ailede olmak üzere her platformda özellikle toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanan bir anlayışın geliştirilmesi ile kazanabiliriz.


Kadınların her düzeyde lider olabilmeleri için eşit fırsatlar tanınması güvence altına alınabilir. Kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal alandaki başarılarını coşkuyla alkışlayacağımız günlerin gelmesi dileği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum”.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 10:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110