banner6

Kadınlarımıza ekonomik özgürlük imkanı sağlanacak

banner37

GİKAD bünyesindeki Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi, Sipahi köyünde 10 kadına dikiş makinesi bağışında bulundu

Kadınlarımıza ekonomik  özgürlük imkanı sağlanacak
banner150 banner151 banner143

Ayşe BULUT

Kıbrıs Türk Girişimci İş Kadınları Derneği (GİKAD) öncülüğünde ekonomik özgürlüğe sahip kadınlar yaratmak için kurulan Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi (Gİ-KA KOOP) yeni projelere imza atıyor.

Kooperatif, Sipahi köyünde 10 kadına dikiş makinesi bağışında bulundu; kadınlara dikiş kursu eğitimi vererek, ürettikleri ürünleri pazarlamalarına da destek verecek.

Sipahi Muhtarı da projeye destek vererek, kadınların çalışabileceği bir alan hazırladı.

GİKAD Başkanı Dr. İçim Çağıner Kavuklu, “Hedefimiz Yeşilırmak’tan Yenirenköy’e Karpaz Burnu’na, Kormacit’ten Akıncılar’a kadar adım adım dolaşıp kadınlarımıza hem ekonomik hem de sosyal açıdan güçlenmeleri için destek olmaktır” dedi. Kavuklu, Dünya Kadınlar Günü vasıtasıyla açıkladıkları, “GİKAD bir TIR” projesiyle her köyü, belediyeyi gezeceklerini belirterek kadınların ekonomiye katılmasını sağlamak amacıyla kurulan Girişimci Kadınlar Kooperatifi’nin de üyelerini tespit edip, ürettiklerini pazarlamaları için destek olacaklarına vurgu yaptı.

Kavuklu, kooperatifin, Otelciler Birliği’yle anlaşma yaptığını ve üretilen ürünlerin otellere pazarlanabileceğini belirterek otellerin en çok kullandığı peçeteleri dikeceklerini söyledi. Kavuklu, “Kıbrıs Türk kadını ütecek biz de otellerimize ileteceğiz. Önümüzdeki engelleri aşabilmemiz için kadınlarımızın ekonomiye katılması lazım. Kadınlarımızın sosyal açıdan güçlü olması lazım. Kadın güçlendikçe önce ailesi güçlenir ardından çevresi sonra da tüm toplum olarak güçleniriz” ifadelerini kullandı.

Sipahi Muhtarı Göksal Hacıhasanoğlu desteğe teşekkür etti, bu projelerin sadece bir eğitim değil; aynı zamanda bölge kadınlarının ‘üretimin sürecine girerek’ aile ekonomisine ve mutfağına katkı sağlaması için çok önemli olduğunu vurguladı. Hacıhasanoğlu, aile içerisindeki döngünün, kadınları da ekonomik hayatın içine sokmak için çok önemli olduğunu vurguladı.

Özellikle kırsalda yaşayan kadınların en büyük sıkıntılarının, bölgedeki sosyal aktivitelerin ve bu tür girişimlerin çok eksik kalması olduğunu belirten Hacıhasanoğlu, bu süreçte yeni yapılan merkezler sayesinde kadınların öne çıktığını ve bölgedeki girişimci kadın sayısının arttığını söyledi.

Girişimci kadın sayısı arttıkça, ülkemizin diğer derneklerinin de katkılarıyla, çok şey başarabileceklerini önceden de ispatlayan ülkemiz kadınlarının da ön plana çıkacağını vurgulayan Hacıhasanoğlu, bölge kadınlarına güveninin tam olduğunu da aktardı.

Yenierenköy Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Meral Sertsoy da kursun, Sipahi köyü kadınlarına hayırlı olmasını diledi.

Sipahi köyü kadınları mutlu

Şükran Hacıhasanoğlu, “Çalışmayan kadınlarımız için muhteşem bir proje. Köyüm adına çok mutluyum. Dikiş makinelerini görünce duygulandım. Bu gibi şeylere açız. Elimiz de bu gibi işlere yatkındır. Katılımın yoğun olacağına da inanıyorum. Bir eğitimimiz yok ama gelip bize eğitim verilecek. Bununla birlikte, biz de hem bir meslek sahibi olacağız hem de ekonomik açıdan ailemize destek çıkacağız. Boş vakitlerimizi de değerlendireceğiz. Çok mutluyum. Bu projede katkısı olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Fatma Hacıhasanoğlu da köy kadın kursunun yeniden başlamasından dolayı mutlu olduklarını ifade ederek “Bir zamanlar, burada toplandığımızda bir şeyler üretiyorduk ve o günler aklıma gelince üzülüyordum ama böyle bir projeyle burasının açılamasından çok mutlu oldum. Hepimiz bir meslek sahibi olacağız” şeklinde konuştu.

Meral Bilgeer de şöyle dedi:

 “Emekli öğretmenim ve projeye katkım olursa çok mutlu olacağım. Öğretmen emeklisi olduğum için okuma yazma kursu açmak istiyorum. Kadınlarımızın üçte biri okuma yazma bilmiyor. Bu konuyu gönüllü olarak üstlenmek istiyorum. Başta İçim hanıma ve ekibine, bu projeyi hayata geçirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Çok yetenekli kadınlarımız var. Geçmişte burada kurs vardı fakat kadınlarımız çok iyi olduğu halde araç eksikliği nedeniyle bu kursu pek sürdüremedik.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110