banner6

Kafalar karışık

banner37

Liderler İsviçre'de müzakereleri sürdürürken, halk da bir yandan aşırı sıcaklarla boğuşuyor öte yandan gelecek olan "iyi" haberleri bekliyor

Kafalar karışık
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kıbrıslı Rum ve Türk liderler İsviçre'nin Crans-Montana kentinde Kıbrıs konusunu görüşmeye devam ederken, vatandaş da kahvehanelerde, komşu sohbetlerinde, yemek masasında bu kez bir anlaşmaya varılıp varılamayacağını "kafaları karışık" bir şekilde merak ediyor.

Adada 2004 yılında gerçekleşen referandumda yüzde 65'e yakın çözüme evet diyen Kıbrıslı Türklerin neredeyse hepsi çözüm olması konusunda yine aynı fikirde... Ancak şu anda devam eden görüşmelerden nasıl bir sonuç çıkacağı veya "her hangi bir sonuç çıkıp çıkmayacağı" konusunda kafası karışık...

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan vatandaşların bir bölümü  “bu kez ümitliyiz. Liderler İsviçre'den müjdeyle dönecekler” derken, diğer bir bölümü ise  “yıllardır görüşüyorlar. Bir sonuç çıkmadı, yine çıkmaz” dedi.

Vatandaş ne dedi?

Ertunç Soyer:

Ben Kıbrıs'ta çözüm olacağından ümidi kestim KKTC'den de ümidi kestim. Bir Kıbrıslı Türk olarak KKTC'den memnun değilim. Ben kim olduğumuzu bilmemizi istiyorum. Artık bu ülkede ne olacağını bilmek istiyorum. Ben 50 yaşındayım. 50 yıldır devletten hiçbir şey görmedim.

Müslüm Tabak:

Yıllardır aynı durum devam ediyor. Bir şey olacağı yoktur. Kıbrıs'ta çözüm olacağından ümidi kestik. Artık inancımız kalmadı. Yıllardır aynı şeyler devam ediyor. Sürekli görüşmeler var, ancak bir sonuç çıkmıyor.

Aziz Altınışık:

Burada yaşanan sorun iki toplum arasında yaşanan bir sorundur. Ancak bu olaya Birleşmiş Milletler ve birçok devlet karışmıştır. Bu şartlar altında çözüm olacağına inanmıyorum. Artık tüm bunları bırakıp ülkemize bakmamız lazım. Tanınmamış bir devlet olmanın da avantajları vardır. Bunlardan yararlanabiliriz. Bizim gibi nüfusu küçük ülkeler var. Onları örnek alabiliriz. Direkt uçuş olmayan birçok ülke var ve bu ülkelere turist gidiyor. Bizde de konaklama oranı yüksektir. Konaklanacak otellerimiz yeterli sayıda var. Bunları değerlendirmemiz gerekir.

Mesut Büyükakşeker:

Bu görüşmelerden de hiçbir sonuç çıkmayacağına eminiz. Rumların ne siyasilerine ne de halkına güvenim var. Bizim siyasilere de gelince altın yumurtlayan tavuğu niye kessinler? Bir anlaşma durumu olursa yağmalamalar, mal arsa dağıtmalar ne olacak? Bu nedenle bir sonuç çıkacağına inanmıyorum.

Mehmet Naneci:

Ben bu kez çözüm olacağından yüzde 100 umutluyum. Madem bugüne kadar her şey normal seyrinde gidiyor bu kez olacağına inanıyorum. Bu sefer bir sonuca bağlanmasını da yürekten istiyoruz.

Derviş Peler:

Bu kez anlaşma olacağına inanıyorum. Liderler masada çözümü görüşüyor ve bundan bir sonuç çıkmasını bekliyor. Biz bu sefer umutluyuz. Yıllardır bir çözüm olmasını bekliyoruz ve bu seferde olacağına inanıyoruz.

Mustafa Kemal Öztevim:

Sonu başından beri belli. İki toplumlu, iki bölgeli federal bir Kıbrıs Cumhuriyeti olarak anlaşılacaktır. Masada toprak ve mülkiyet konusu görüşülüyor. Bu konularda anlaşılması durumunda bir sonuca varılacaktır.

Selçuk Ekendal:

Bu sefer çözüm olacağına dair ümitliyiz. Ancak herkes masada neler konuşulduğundan bihaber. Bu konularda daha çok açıklama yapılmalıdır. Çok az açıklama var. Duyduğumuza göre Rum tarafı eş başkanlık için Güzelyurt'u istedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2017, 10:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110