Kağıtlara yazılan ‘cinsiyetçi sözler’ ateşe atılarak yakıldı

banner37

Lefkoşa ve Güzelyurt’ta “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü”dolayısıyla yürüyüş ve eylem düzenlendi

Kağıtlara yazılan  ‘cinsiyetçi sözler’  ateşe atılarak yakıldı
banner90
banner99

  Lefkoşa ve Güzelyurt’ta, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla yürüyüş ve dayanışma eylemi düzenledi.
   25 Kasım Organizasyon Komitesi ile Kıbrıs Feminist İnisiyatifi’nin Lefkoşa Kumsal Park’ta düzenlediği yürüyüşe çok sayıda kişi katıldı. Kuğulu Park’ta yer alan eylemde, cinsiyetçi sözler; kağıtlar ve pankartlara yazılarak etkinlikte yakılan ateşe atıldı.

   Eylemciler, Kumsal Parkı’ndan Cumhuriyet Meclisi önüne kadar yürüdü.

   Eylemde, “Eşitsizliğe rızam yok”, “Kamu kaynaklarının adaletsiz dağıtımına itirazım var”, “Çocuk bakım yükünün sadece kadına bırakılmasına rızam yok” gibi sloganlar pankartlara yazılarak ateşe verildi.
   Kıbrıs Feminist İnisiyatifi adına Fezile Osum yaptığı konuşmada, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına mücadele sürdürüldüğünü belirtti. Osum, orta çağda eril tahakküm altında cadılaştırarak yakılan kadınların kız kardeşi olduklarını, bu zihniyetin bugün hâlâ yaşam alanlarını kuşattığını söyledi.
   Kumsal Park’ta Baraka Tiyatro Ekibi’nin sahnelediği sokak tiyatrosu öncesinde ortak açıklama okundu.

   Açıklamada, salgın döneminin mağduriyetini kadınların iki kat daha fazla yaşadığı, işten durdurmalarda ilk olarak kadın çalışanların gözden çıkarıldığı, geçim sıkıntılarının ev içi gerilimlerin ve ev içi şiddetin armasına neden olduğu belirtildi.

   Öte yandan Güzelyurt’ta ise “Hiçbir şiddet karanlıkta kalmayacak” sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Güzelyurt Terminali’nde başlayan yürüyüş, Güzelyurt Kapalı Pazarı’nda sona erdi.
   Gün dolayısıyla birçok mesaj da yayımlandı.

Mesajlar
 

   Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu kadına yönelik şiddetin, tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu kaydetti; kadınlara yapılan ayrımcılık ve şiddeti kınadı.

   TDP Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (TOCEK) Başkanı Nalan Ersümer, Ev İçi Şiddet Yasası’nın bir an önce hayata geçmesini talep etti. Ersümer, “Yasal zemini hazırlanmış ve onaylanmış olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin de tam anlamıyla işlevsel hale getirilmemesi bu konudaki yetersizliğin göstergesi” dedi.
   CTP Gençlik Örgütü, aile içi şiddet, çocuk istismarı ve taciz olaylarına karşı Sosyal Hizmetler Dairesi, yerel yönetimler ve kurumların daha aktif olmaları gerektiğini savundu belirtti. CTP Kadın Örgütü, “Kadın Dostu Kentler Programı”na dikkat çekti, bu bağlamda yerel yönetimlere ziyaretler başlatıldığını bildirdi.

banner134
   Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Kadın Aile ve Sosyal Politikalardan Sorumlu MYK Üyesi Vicdan Pekri, sığınma evi projesi hazırladıklarını belirtti. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, kadına yönelik şiddete karşı verilecek mücadelenin, sadece belli günlerde değil, her zaman gündemde olmasını son derece önemli olduğunu vurguladı.
   Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, tarih boyunca var olan kadına yönelik şiddetin günümüzde de ne yazık ki insanlığın en acı sorunlarından olduğunu vurguladı. Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri Misli Kadıoğlu da, Danışma ve Destek Merkezi’nin kadınların her türlü sorunu için yanında olduğunu belirterek merkeze, 0392 815 61 04 ve 0533 879 95 95 numaralı telefondan ulaşılabileceğini söyledi.
   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Minel Özen, şiddetin önüne geçilebilmesi için eğitime ve yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kaydetti.
   Kuir Kıbrıs Derneği, her alanda şiddete karşı ses yükseltemeye devam edeceğini kaydetti. Dernekten yapılan açıklamada, “Hem bedenimize hem de ülkemize yapılan müdahalelere karşı duracağız” denildi. Sol Hareket, kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddet, baskı ve sömürünün daha da arttığı bir dönemden geçildiğine” dikkat çekti. KTAMS, kadına şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi için yasal düzenleme yapılmasının önemine işaret etti. KTOEÖS Örgütlenme Sekreteri Duygu Geylan, şiddetin sadece caydırıcı cezalarla ve yasalarla önlenemeyeceğinin farkına varılması gerektiğine işaret ederek, şiddetin önlenmesinin, güçlü toplumsal bilinç inşa edilmesiyle mümkün olduğunu belirtti.
   Girne Düşünce Derneği Asbaşkanı Sadiye Ada, ülkede kadınların ekonomik, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kaldığını ifade ederek “Ancak kadına yönelik şiddet konusunda istatistiki veri eksikliği bulunduğundan, kadına yönelik şiddet görünür hale gelememektedir” dedi.
   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde hâlâ yaşanan, kabul edilemez bir suç olduğunu belirtti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75