banner6

Kahramanmaraş'ta 7,7'lik deprem: Dünyadan destek mesajları yağdı

banner37

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluş, Türkiye'ye destek ve başsağlığı mesajları gönderdi.

Kahramanmaraş'ta 7,7'lik deprem: Dünyadan destek mesajları yağdı
banner90
banner99

Kahramanmaraş`ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde deprem yaşandı. Şiddetli sarsıntı, çevre şehir ve ülkelerden de hissedildi.

Uluslararası yardımları da içeren "4. Seviye" alarmın verildiği deprem sonrası birçok ülke, Türkiye`ye destek ve taziye mesajlarını iletti.

İlk yardım Azerbaycan`dan

İlk yardım Azerbaycan`dan

Azerbaycan, deprem nedeniyle Türkiye`ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi göndereceğini duyurdu.

Öte yandan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan`a taziye mesajı gönderdi. Mesajında, "Kahramanmaraş`ta meydana gelen ve kardeş Türkiye`nin birçok yerinde hissedilen şiddetli deprem sonucu çok sayıda can kaybı ve yıkım haberi bizleri derinden üzdü. Bu zor zamanda her türlü yardıma hazır olduğumuzu ifade ediyor, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türkiye halkına şahsım ve Azerbaycan halkı adına taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyor, depremin etkilerinin bir an önce ortadan kalkmasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.

KKTC`den 30 kişilik ekip

KKTC`den 30 kişilik ekip

TRT Haber’e konuşan KKTC Başbakanı Ünal Üstel, 30 kişilik bir arama kurtarma ekibinin, 8 araçla birlikte Türkiye`ye gönderileceğini açıkladı. Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkı adına Türkiye`nin acısını yürekten paylaştıklarını belirterek, can kaybının az olmasını dilediklerini bildirdi.

Pakistan`dan destek

Pakistan`dan destek

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, yaptığı açıklamada, "Türkiye`nin güneydoğusunu vuran bu büyük deprem haberi derinden üzdü. Yaşanan can ve mal kayıpları nedeniyle kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a ve kardeş Türkiye halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum." ifadesini kullandı.

IKBY Başkanı Barzani`den başsağlığı

IKBY Başkanı Barzani`den başsağlığı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Düşüncelerim ve dualarım, sabahın erken saatlerinde bölgemizi vuran depremden etkilenenlerle birlikte." ifadelerini kullandı. IKBY Başkanı, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileğinde bulundu.

Kazakistan`dan yardıma hazırız mesajı

Kazakistan`dan "yardıma hazırız" mesajı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, depremde yaşamını yitirenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan`a başsağlığı diledi. Tokayev, Kazakistan`ın Türkiye`ye yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Mısır`dan taziye

Mısır`dan taziye

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Mısır`ın Türkiye ve Suriye`de depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğunu açıkladı. Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır`ın "bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır" olduğu vurgulandı.

Ukrayna Devlet Başkanı: Gerekli yardımı sağlamaya hazırız

Ukrayna Devlet Başkanı: Gerekli yardımı sağlamaya hazırız

Zelenskiy, Türkçe yaptığı paylaşımda, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a, Türk halkına ve Türkiye`deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu zor zamanda Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız." ifadelerini kulandı.

ABD

ABD

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD`nin gerekli her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Rusya: 100 kişilik ekip hazır

Rusya: 100 kişilik ekip hazır

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı açıklamasında, "Deprem nedeniyle Türkiye`ye 100 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan 2 adet İl-76 uçağı gönderilmeye hazır." ifadesi kullanıldı. Ayrıca, Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan`a taziyelerini iletti.

AB`den Türkiye`ye kurtarma ekipleri gönderiliyor

AB`den Türkiye`ye kurtarma ekipleri gönderiliyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de depremin ardından arama-kurtarma ekipleri gönderdi. AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, deprem sonrası Türkiye`nin de katılımcıları arasında yer aldığı AB Sivil Koruma Mekanizmasının harekete geçirildiğini duyurdu.

NATO: Temas halindeyiz

NATO: Temas halindeyiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Korkunç depremin ardından Türkiye ile tam dayanışma halindeyiz. Erdoğan ve Çavuşoğlu ile temas halindeyiz ve NATO müttefikleri desteğini seferber ediyor." ifadelerini kullandı.

İngiltere

İngiltere

Başbakan Rishi Sunak, mümkün olan her şekilde yardıma hazır olduklarını belirtti.

Filistin

Filistin

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Onlarca binanın yıkıldığı depremde hayatını kaybeden yüzlerce şehit için Türkiye ve Suriye`ye en içten taziyelerimizi sunuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Özbekistan

Özbekistan

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkiye`nin güneydoğusunda meydana gelen şiddetli depremdeki can kayıpları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan`a mesaj yollayarak taziyelerini iletti.

Almanya

Almanya

Almanya Başbakanı Scholz, "Türkiye-Suriye sınır bölgesindeki deprem haberlerini dehşetle takip ediyoruz. Ölü sayısı artmaya devam ediyor. Hayatını kaybedenlerin akrabalarıyla birlikte yas tutuyor ve enkaz altında olanlar için endişeleniyoruz. Almanya elbette bölgeye yardım gönderecek." açıklamasını yaptı.

İsrail

İsrail

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog da taziye mesajı yayımlayarak İsrail`in yardıma hazır olduğunu açıkladı... İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de deprem nedeniyle "derin üzüntü duyduğunu" belirterek, acil bir yardım programı hazırlanması için talimat verdiğini duyurdu.

Hindistan

Hindistan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın konuyla ilgili paylaşımını alıntılayarak, Türkiye`de meydana gelen depremin neden olduğu can ve mal kayıplarından dolayı duyulan acıyı paylaştıklarını belirtti.

Macaristan

Macaristan

Macaristan`ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Twitter`dan yaptığı paylaşımda, "Macar arama-kurtarma ekipleri bugün Türkiye`de olacak!" ifadesini kullandı.

İran

İran

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, açıklamasında, İran’ın depremden etkilenen Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğunu belirtti. Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı dileyen Kenani, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılar için de acil şifalar diledi.

Umman

Umman

Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a başsağlığı mesajı gönderdi.

Ürdün

Ürdün

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, sabahın erken saatlerinde meydana gelen, çok sayıda can kaybı ve yaralanmaya neden olan deprem için Türkiye Cumhuriyeti`ne taziye dileklerini sunmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Polonya

Polonya

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Twitter hesabında, "Türkiye`ye yardımımızın kabulüne dair resmi onay aldık. İtfaiyeciler bugün Türkiye`ye gidecek." paylaşımında bulundu. Kaminski, Polonya`dan 76 itfaiyeci ile 8 kurtarma köpeğinin, Türkiye`ye gönderileceğini kaydetti.

Romanya

Romanya

Romanya Acil Durumlar Komitesi, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile istişarenin ardından, depremden etkilenen bölgelere arama kurtarma ve sağlık ekipleri göndereceklerini duyurdu.

Litvanya

Litvanya

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielus Landsbergis depremden büyük üzüntü duyduğunu belirterek "Litvanya olarak kurtarma ve yardım operasyonuna destek olmak için çadır, battaniye ve tıbbi hizmetler sağlamaya hazırız." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2023, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104