banner6

Kahveye bir zam daha

banner37

Bazı üretici firmalar kahveye geçen hafta zam yaptı, diğerleri de fiyatlarını artırmaya hazırlanıyor

Kahveye bir zam daha
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde her şey gibi kahve de 3-4 kez zamlandı, bazı firmalar geçtiğimiz hafta kahveye zam yaparken, bazıları da yapmak için hazırlanıyor.


KIBRIS’a konuşan Con Trading Ltd. Direktörü Haluk Ruhi, artış yapmak istemediklerini ama şartların artışı zorunlu kıldığını kaydetti.


“Kantarın ucu kaçtı” diyen Ruhi, her hafta aldıkları çekirdeğin fiyatının değiştiğini ve arttığını belirterek, döviz kurlarındaki belirsizlik sebebi ile ne olacağını da kestiremediklerini söyledi.


Ruhi, nakliyelerde yaşanan sorunların da altını çizerek, eskiden en geç 6 haftada gelen malın şimdi gelmesinin 3 ayı bulduğunu vurguladı.


Girdi maliyetlerinin haddinden fazla yükseldiğine işaret eden Ruhi, işçiliğin, gazın, akaryakıtın dolayısıyla da dağıtımın maliyetlerinin artığını belirtti.


“Anormal bir dönemden geçiyoruz” diyen Ruhi, fiyatları her gün artırmanın, ya da bu şartlarda yüksek zamların doğru olmadığını ifade etti.


Ruhi, bu dönemi geçiş fiyatları ile idare etmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, maliyetleri, eldeki stoku da hesaba katarak makul bir artış yapmaya çalıştıklarından bahsetti.

banner134


Ruhi, bir diğer sorunlarının da verdikleri malın karşılığını 60 gün ile 90 gün arasında almalarından kaynaklı zarar etmeleri olduğunu söyleyerek, “Biz kahveyi satıp 90 gün sonra parasını alıyoruz, tekrar sipariş edeceğimizde kahve çekirdeğinin fiyatı aldığımızın çok üzerinde kalıyor” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104